• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce fac autoritatile in legatura cu educarea populatiei

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
m-am cam saturat sa aud ca marmureanu nu face nimic pentru educarea seismica a populatiei. am intrat pe site-ul IGSU sa vad ce fac ei, de fapt, ei sint cei care ar trebui sa ne educe. ce gasesc eu aici?

INSPECTORATUL GENERAL PENTRU SITUAŢII DE URGENŢĂ
INSPECŢIA DE PREVENIRE – DIRECŢIA POMPIERI
PROIECTUL 2:
MODUL DE COMPORTARE ÎN CAZ DE CUTREMUR
GRUP ŢINTĂ: COPII

1.-Obiective principale:
-conştientizarea de către populaţie a riscurilor la care se pot expune în caz de
cutremur
-crearea spiritului preventiv prin cunoaşterea şi asigurarea măsurilor corecte
premergător, pe timpul şi după cutremur
-cunoaşterea şi exersarea modului de comportare în cazul producerii unui
cutremur
-cunoaşterea modului de apelare la dispeceratul 112

3.-Loc de desfăşurare: Campania se va desfăşura în grădiniţe şi şcoli,
precum şi în cămine pentru copii.

4.-Materiale didactice:
1.-filme video:
-Modul de comportare în caz de cutremur
-Cum se produce cutremurul?
-Cutremurul (desen animat)
-Tsunami (desen animat)
-Când se scutură pământul (cîntec)
-Spot ”Tu ţi-ai consolidat locuinţa?
2.-materiale scrise:
-Manualul ”Cutremurul pe înţelesul tuturor” (tipărit şi e-manual pe site)
3.-jocuri interactive postate pe site:
-Info-chestionar pentru copii ”Cutremurul”
-Supravieţuitorii cutremurului
5.-Perioada de desfăşurare: Campania va începe pe 01.01.2010 şi se va
încheia la 31.12.2010.


trec peste faptul ca obiectivele si materialele nu prea se pupa, trec si peste faptul ca nu se spune nicaieri daca obiectivele au fost atinse si trec la ceea ce e cu bold. cum naiba sa ii intrebi pe copii, mai ales pe cei de la orfelinate, daca si-au consolidat casa??? ce treaba au ei cu asa ceva? daca toate activ ISU sint facute pe principiul asta, sa ne fereasca al de sus de vreun necaz mai serios.
 
Anda, cred ca Marmureanu nu ar trebui sa aiba treaba cu educarea populatiei in sens de protectie si alte lucruri din timpul si post seismice.
Cred ca Marmureanu isi face treaba foarte bine. El calmeaza zvonistica, are grija sa explice ce se poate explica din fenomen, are grja de partea de preventie la nivel macro. Acum vazand ce sistem au japonezii, o sa se implice si pe partea micro (avertizare pe telefoane/radio).

Problema e ca Marmureanu e singurul varf vizibil, responsabil si constient care face treaba. Iar el daca spune sa stam linistiti, idiotii care ar trebui sa isi faca treaba (ISU, medicii, pompierii, cei care se ocupa de securitatea muncii din fiecare firma din Romania) iau acest sfat de bun si stau linistiti in loc sa cultive o grija constructiva.

Daca ar fi sa iau in considerare strategia de protectie, ce rezulta, ca speranta ne sta in copii. Sa zicem ca vine peste 5-10 ani un cutremur mai puternic, nu ala mare. Adultii din ziua de azi probabil o sa fie isterici si vor fugi din colt in colt, in timp ce copii vor incerca sa ii calmeze si sa ii organizeze. Bineinteles ca exemplul este extrem, dar cat de responsabili suntem noi ca adulti?
 
am vazut o reclama la tv, in legatura cu niste cursuri de prim ajutor organizate de Crucea Rosie. ma bate gindul sa ma inscriu si eu. am itrat pe site la ei si am gasit niste informatii
Ca voluntar in cea mai mare organizatie umanitara la nivel mondial, poti sa te implici intr-o varietate de proiecte si domenii, in functie de aptitudinile si preferintele tale:

• Pregatirea si interventia in caz de dezastre:
- poti beneficia de instruire pentru a deveni membru in Detasamentele pentru interventie in caz de dezastru;
- poti beneficia de instruire pentru acordarea primului ajutor premedical.
vad ca se fac acele cursuri si in Brasov, asa ca o sa ma duc si eu.
informatii suplimentare Crucea Rosie
 
am sunat, m-am interesat:
cursul nu e pt interventia in caz de dezastre, e de prim ajutor in general.
dureaza 12 ore, grupe de minim 15 persoane
costa 150 RON
se da o diploma
 
Si totusi crucea rosie nu e o autoritate in sensul pe care il inteleg eu (reprezentant al statului).
Stiti cumva vreo gradinita unde sunt instruiti educatorii ce sa faca in caz de cutremur? Sa nu mai vorbesc despre copii de gradinita...
 
daca cineva ar face ceva, nici nu m-ar mai interesa daca e un reprezentant al statului sau e doar un nene care are ce sa ma invete. luam si noi ce ni se ofera, ca n-avem de ales.
 
Back
Sus