• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce inseamna expertiza tehnica cladire?

cristeamax

New member
Înscris
24 Iul 2008
Mesaje
29
Scor reacție
0
Neavand nicio legatura cu domeniul constructii si mai ales a expertizelor in constructii am asa un feeling ca intram pe teren minat cand e vorba de expertiza cladirilor. Cum inspectoratul de stat in constructii si primariile isi mimeaza functia in acest sens, iar oamenii direct afectati "cred" in Dumnezeu si in organele statului (asta ca sa se automistifice sa nu dispere) ce pot sa faca oamenii lucizi care nu vor sa se lase la mana sortii? Nu sunt direct vizat dar toti mergem pe strada sau avem ocazional nevoia de a intra in cladiri vechi.

Cum cred eu ca ar fi normal: locatarii sa se autosesizeze si sa-si faca expertiza daca cladirea e veche. Daca ei nu se sinchisesc sa faca unu o sesizare si sa vina primaria peste ei sa ii oblige a face expertiza. Daca expertiza iese naspa primaria sa oblige la reconsolidare bineintele cu masurile de rigoare gen blocuri in care sa stea locatarii pe perioada consolidarilor si programe de finantare + materiale luate direct din fabrica... etc

Din ce am auzit lantul se rupe incepand de la expertiza care e exorbitant se scumpa... si cam atat.
Cam in ce ar consta o astfel de expertiza? Se reconstruieste cladirea in 3D dupa planurile initiale, se fac niste teste pe materiale sa vada betonul cat e de dur, se baga parametrii in program si se fac simulari. Nu subestimez munca arhitectilor sau inginerilor care lucreaza in domeniu dar o expertiza nu mai e un lucru asa de dificil cum era acum 10-20 de ani.

Exista cineva sa aiba mai multe detalii in acest sens?
 
cred ca cel mai simplu este sa gasim un expert care face asta si sa-i luam un interviu
 
Tare curios as fi. Am intrebat pe cineva: "e complicat domle... costa mult, nu e pentru oricine". Din pacate cred eu ca e vorba si de responsabilitate din partea celui care da verdictul... responsabilitate care nu prea e + interese imobiliare la mijloc si uite-asa scapa cine poate.
Pot face o extrapolare la cladirile noi. Vedeti "http://rds-info.com/blog/2010/03/19/istoria-fisurilor-in-rasarit-de-soare-1/"
La cladirile noi primaria si isc emit toate autorizatiile pe baza hartiilor depuse de constructor si nu a realitatii. Receptia finala se face tot din primarie... si uite-asa multe blocuri din Bucuresti sunt perfecte in acte...
Culmea culmilor e ca daca depui sesizare la ISC, inspectorul in loc sa vina sa vada la fata locului ii scrie scrisoare proiectantului sa-i prezinte proiectul... wow, si-ti raspunde ca proiectul e bun. ;)
 
Din informatiile pe care le am, expertiza cladirii consta din:

- analiza proiectului pe baza caruia a fost construita cladirea precum si analiza in functie de specificul zonei (cat de tare se simte miscarea seismica in acea zona, pe baza unor studii recente)
- analiza modificarilor aduse cladirii
- analiza calitatii constructiei (daca s-au respectat normele aflate in vigoare in anul proiectarii, daca exista deficiente, defecte sau vicii de constructie de ex armaturile nu ajung pana la capatul stalpilor, daca mortarul s-a aplicat cum trebuie, daca au aparut deficiente caracteristice turnarii betonului pe santier si glisarii cofrajelor, etc)
- analiza structurala nedistructiva (se verifica cu ajutorul unor aparate in ce masura structura este afectata sau nu, daca exista microfisuri in beton, fisuri sau distrugeri ale armaturilor, etc)
- analiza structurala de laborator (se realizeaza pe baza unor probe luate de la fata locului si are ca scop aflarea caracteristicilor materialelor de constructie folosite, daca corespund proiectului si daca au fost afectate in timp)

Referitor la constructiile noi, eu personal nu m-as muta intr-un bloc construit dupa 1990, dar asta este doar o opinie personala.
 
Eu nu m-as muta niciodata intr-un alt bloc decat unul nou pe structura de cadre si nu mai inalt de 4 etaje. Daca m-as muta intr-un bloc vechi cum as putea controla fiecare apartament sa vad fiecare proprietar ce modificari a facut?


Multumesc de raspuns, teoria o cam stim... practica ne omoara.
 
cristeamax a spus:
Neavand nicio legatura cu domeniul constructii si mai ales a expertizelor in constructii am asa un feeling ca intram pe teren minat cand e vorba de expertiza cladirilor. Cum inspectoratul de stat in constructii si primariile isi mimeaza functia in acest sens, iar oamenii direct afectati \"cred\" in Dumnezeu si in organele statului (asta ca sa se automistifice sa nu dispere) ce pot sa faca oamenii lucizi care nu vor sa se lase la mana sortii? Nu sunt direct vizat dar toti mergem pe strada sau avem ocazional nevoia de a intra in cladiri vechi.

Cum cred eu ca ar fi normal: locatarii sa se autosesizeze si sa-si faca expertiza daca cladirea e veche. Daca ei nu se sinchisesc sa faca unu o sesizare si sa vina primaria peste ei sa ii oblige a face expertiza. Daca expertiza iese naspa primaria sa oblige la reconsolidare bineintele cu masurile de rigoare gen blocuri in care sa stea locatarii pe perioada consolidarilor si programe de finantare + materiale luate direct din fabrica... etc

Din ce am auzit lantul se rupe incepand de la expertiza care e exorbitant se scumpa... si cam atat.
Cam in ce ar consta o astfel de expertiza? Se reconstruieste cladirea in 3D dupa planurile initiale, se fac niste teste pe materiale sa vada betonul cat e de dur, se baga parametrii in program si se fac simulari. Nu subestimez munca arhitectilor sau inginerilor care lucreaza in domeniu dar o expertiza nu mai e un lucru asa de dificil cum era acum 10-20 de ani.

Exista cineva sa aiba mai multe detalii in acest sens?

Sunt putini experti in tara care realizeaza expertize "ca la carte".In primul rand trebuie sa stii cum a fost realizata casa, daca numai exista planuri este si mai greu.Trebuie mers la fata locului si facut un releveu pentru a stii cu exactitate conformatia casei.Trebuie sparta local tencuiala (sondaje) la fiecare apartament pentru a depista elementele de rezistenta (grinzi, stalpi, centuri, zidarie etc).Se stie ca, casele vechi nu sunt regulate pe verticala: exista retrageri, adaugari de pereti, stalpi rezemati indirect pe grinzi, etc.Asadar, sondajele trebuiesc facute la fiecare nivel, fiecare proprietar trebuie sa fie de acord sa vina cineva sa-i faca stricaciuni in casa.Elementele din beton armat trebuie sa stii cum sant armate, se apeleaza la pahometrie: niste aparate cu raze care depisteaza armarea in element, costa foarte mult.La subsol trebuie facute sondaje pentru a vedea forma fundatiilor, se sparge pardoseala daca exista.Dupa aceea se iau probe din fiecare material si trimis la laborator pentru a determina rezistentele.La beton se pot face incercari nedistructive, care si alea costa.Dupa ce se stie cu exactitate alacatuirea casei, se introduce structura in program de calcul si se calculeaza gradul de asigurare.
O expertiza facuta ca "la carte" este foarte dificil de realizat si pretul trebuie sa fie pe masura: de exemplu pentru un P+2, P+3 se iau cel putin 10.000E.
Expertizele de 500E sigur nu sunt facute sigur "ca la carte", e mai mult galgara facuta de un expert batran care vine, se uita putin la casa si daca i se pare ca este cat de cat in regula scrie cateva pagini, iar coeficientul R de incadrare in clasa de risc seismic il scoate din "burta".
 
Back
Sus