• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce se intampla cu siteul RSA ?

Apollo

New member
Înscris
8 Aug 2007
Mesaje
11
Scor reacție
0
Mai vizitasem mai demult site-ul asta http://www.rsa.ro (sper sa nu fie considerat ca ii fac reclama) si acolo se faceau niste masuratori zilnice (nu stiu exact ce masurau) si faceau o prezicere daca ar avea loc un cutremur ei ziceau cam care ar fi de mare. Faceau masuratori zilnice acum vad ca au inceput sa le faca lunar.

Stie cineva ce se intampla cu ei? Au abandonat vaporul?
 
Apollo, ma tem ca ceea ce fac cei de acolo, daca mai fac ceva, nu prea justifica interesul. Se lauda cu tot felul de teorii ale interactiilor finite, cica deformarea cadrului temporal preceda cutremurele, si se laudau ca au prezis cutremurele din Vrancea. Cica masoara, cu 2 zecimale exacte, energia acumulata in Vrancea ! Or avea ochi sa vada ce e la 100-150 km adancime ? :harhar::ack: Problema e ca nici macar japonezii, care dispun, nota bene, de resurse UMANE, FINANCIARE si TEHNOLOGICE mult superioare celor ale noastre, nu au reusit sa prevada seismele si nici macar sa aprecieze cata energie e acumulata in scoarta. Pana una alta, imi aduc aminte ca in decembrie 2005 (20-25m decembrie) afisasera pe site-ul lor ca urmeaza un cutremur in Vrancea de peste 6 grade, cica ar fi masurat ei la Ploiesti nu stiu ce instabilitate si cica e iminent ! Evident ca nu i-am luat in serios. Cutremurul nu s-a produs, si ei au scaldat-o ca, cica, \"nu putem fi siguri\". Pe urma au zis ca au masurat la Ploiesti deformarea cadrului spatio-temporal cauzata de un cutremur din Grecia ! Sorry, dar la asa traznai nu ma bag...:3::crybaby::biggrin::crybaby:
 
Inca ceva. Pe mine rsa-ul nu ma convinge daca scriu 40 de zile intr-na ca asteapta un cutremur de 4,2. La un moment dat tot se produce in Vrancea un cutremur de 4-4,5 grade, si ei se lauda ca l-au prevazut. Dar de ce nu le-au prevazut pe cele mai mari, de 5-6 grade ??? Rezultate nule ! :ack:
 
Si fii atent faza, Apollo ! Sunt tari baietii de la RSA, ce mai ! :3::harhar::57: Pun 3 valori pe site: \"valoare masurata\', \"valoare corectata\" si \"rezerva seismica\". Daca nu nimereste una e cealalta ! :ack::biggrin::crybaby::57: Cica ei calculeaza asa-zisa rezerva seismica, si inca cu 2 zecimale exacte ! :crybaby::biggrin::harhar:
 
Sorine, scuza-mi ignoranta dar in ce unitate de masura se masoara energia acumulata in Vrancea?

In afara de asta eu am incercat sa gasesc la ei pe site o explicatoe si am dat de niste termeni neexplicati pe care nu ii inteleg ca de pilda:

- fluctuatii de zero ale vidului
- teorie de unificare viabila

Pe urma e o varza la cuptor cu ratza deasupra: titlu in engleza, explicatie in romana, alta explicatie in engleza care nu explica de fapt nimic.

Tot de la ei de pe site: \"Teoria Interactiilor Finite, pe care RSA o dezvolta, este o teorie de unificare care studiaza interactiile fizice elementare.\"

Am cautat in toate dictionarele posibile, inclusiv in cele tehnice si profesionale definitia cuvantului \"interactie\" si nu am gasit-o. Ce inseamna \"interactie\"?
 
De obicei, energia eliberata de seismele vrancene mari e exprimata in ergi. De pilda, seismul din 1977 a eliberat o energie de 3,5 x 10 la puterea 22 ergi ! Nu stiu sigur care e echivalenta dintre 1 erg si 1 Joule, de pilda.
In rest, ceea ce spun ei acolo sunt niste aiureli ametitoare...:ack::worthy: Interactii finite...curbarea razelor laser...deformarea cadrului spatio-temporal care preceda cutremurele.
Dincolo de toate astea, insa, trebuie spus ca ei nu au reusit sa prevada nici un cutremur. Degeaba imi pun ei 4,2 70 de zile la rand, si in a 71 zi se produce un cutremur de 4,1 grade. Asta nu e predictie.
Predictie inseamna specificarea, in limitele unei anumite probabilitati, a locului, intervalului de timp si a ferestrei de magnitudine pentru un viitor cutremur. Cu alte cuvinte, sa specifici un interval de timp, un interval de magnitudine si localizarea epicentrului pentru un viitor cutremur. Ceea ce e clar ca baietii de la RSA nu au facut, degeaba se lauda.
 
In afara de asta eu am incercat sa gasesc la ei pe site o explicatoe si am dat de niste termeni neexplicati pe care nu ii inteleg ca de pilda:

- fluctuatii de zero ale vidului
- teorie de unificare viabila

Pe urma e o varza la cuptor cu ratza deasupra: titlu in engleza, explicatie in romana, alta explicatie in engleza care nu explica de fapt nimic.


Am cautat in toate dictionarele posibile, inclusiv in cele tehnice si profesionale definitia cuvantului \\"interactie\\" si nu am gasit-o. Ce inseamna \\"interactie\\"?


Apollo, sincer sa fiu nici eu nu inteleg ce inseamna \"balariile\" alea..:ack::wink: Iti marturisec ca sunt depasit total ! Deh, savantii de la rsa, amesteca totul, ba in engleza, ba in romana, arunca niste termeni luati nu se stie de unde, si ei cica fac cercetare stiintifica ! La asa cercetare stiintifica, nu pot sa zic decat: Dumnezeu cu mila ! Mare ti-e gradina ta, Doamne ! Umbla fel si fel de...:crybaby:
 
S-or referi la actiunea reciproca dintre 2 corpuri ??? :crybaby::harhar::crybaby:
Tot ei pretind ca, citez, \"in 1977 diferenta dintre falii a fost de 11 metri, iar acum e de 17 metri\"!!!!!! :harhar::harhar::ack:
Apollo, ma tem ca in fata acestor aiureli, nu putem decat sa radem dar chiar si sa plangem ! E tragi-comic, nu altceva ! :3:
 
Dar au curbat spatiul cadro-temporal? sau cum era... L-au curbat! Eu l-am si vazut! Se pare ca in curba aia se intampla cam multe accidente, vin bashtanii cu mertzurile cu viteza prea mare si au o interactie finita cu pomul de la marginea curbei. Rezulta un cutremur de 6 grade pe Rihter si Mercali combinate. Finit, curbat si in vid.
 
:ack::clapping::crybaby::clapping:
 
Probabil ca dumnealor sunt niste genii neintelese, niste \"spirite superioare\" aflate cu mult deasupra lumii inconjuratoare...:crybaby::ack::harhar: Fiind deasupra, ma intreb daca or fi pe Luna ? Lunatici ?? :crybaby::biggrin:
 
Back
Sus