• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Ce stiti despre orasul meu?

maria79

New member
Înscris
18 Mai 2011
Mesaje
0
Scor reacție
0
Buna,

Am descoperit astazi site-ul, citesc cu lacomie articolele si, sper sa nu reiau tema: ati putea descrie anumite orase din punct de vedere al istoricului sau previziunilor legate de cutremure? De pilda Craiova, unde locuiesc eu: cum s-au resimtit cutremurele in trecut, unde si cum ar trebui sa se produca un eventual cutremur pentru a avea probleme serioase aici? Se vorbea de un soi de axe pe care s-ar simti cutremurul: care ne-ar viza pe noi? Ce fel de sol este aici, daca vreau sa imi construiesc o casa, ce standarde ar trebui sa indeplineasca pentru a fi sigura? Sunt multe intrebari, dar poate m-ati putea ajuta cu informatii... Multumesc!
 
Hello, eu sunt din Craiova.
Din ce stiu la modul empiric, Craiova se afla situata pe sol nisipos bun conductor de unda seismica dar avand in vedere distanta fata de toate epicentrele posibile cred ca riscul este unul moderat.
In '77 au avut de suferit urmatoarele cladiri: a cazut turla Bisericii Catolice si a celei Luterane, o biserica din Strada Brestei s-a prăbuşit. Muzeul de Arta iarasi a fost afectat grav.
La ce ne putem astepta ? Iarasi niste turle de biserici, cateva cladiri pe Lipscani datate de pe la 1902 pot cadea sau pot fi grav afectate. Poate si niste blocuri vechi din Valea Rosie pot suferi ceva stricaciuni, in special cele inalte compartimentate in gen fagure.
Eu zic sa stai linistita, or sa danseze putin vitrinele prin casa, vor cadea niste lucruri dar mai mult de atat nu. Mai distructiv mi se pare Mititelu decat un eventual cutremur. :uameni:

Informatii complete si avizate aici:
http://www.cutremur.net/topic/285-informatii-despre-cladiri/page__st__50
 
Back
Sus