• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Chat on-line!

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Ca tot lipsea din forumul asta nou, am deschis acum topicul sa discutam la liber despre orice :D
 
Sarbatori Fericite! Sa aveti multe bucurii, liniste si orice vis sa devina realitate!
 
Craciun fericit si sa va aduca mosul tot ce va doriti!
 
Va doresc un An nou fericit, cu sanatate, noroc si voie buna! La multi ani!

?u=https%3A%2F%2Fa1.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2018%2F12%2F30%2F830910%2F1546195974c76f51de.jpg
 
Cele mai bune si frumoase ganduri de 8 martie, doamnelor si domnisoarelor!

felicitari_de_8_martie_1_36617000.jpg
 
Buna dimineata domnule Sorin ! astazi , 7 aprlie 2019 , cam pe la 5 fara un sfert ... am inregistrat o miscare de pe seismograful de la INFP ... sunt tare curios ce a inregistrat acul ala pe seismograf !?

Screen Recorder seismograf MLR - 07.04.2019. ora 04:46:19

- YouTube https://youtu.be/SO3oPaf3Plk


Mi-a tiuit ''alarma'' din camera ( webcam motion detect ) si am continuat sa urmaresc fenomenul , amuzat fiind de faptul ca acul nu lasa nici o urma , din cauza problemei cu cerneala , dar nu imi pot da seama ce a inregistrat la ora aia ... nici o eroare nu pare a fi ... dupa miscare m-am tot uitat pe internet si mai nimic ... poate ma lamuriti dvs. Multumesc anticipat !
 
Nu a fost nimic la a acea ora, dupa cum vedem si pe seismograma digitala:

RO.MLR..EHZ.D.2019.097.png?1554615789393.png - Click image for larger version  Name:	RO.MLR..EHZ.D.2019.097.png?1554615789393.png Views:	0 Size:	181.0 KB ID:	5438

Pe la 1h57min UTC (4h57min ora locala) ar aparea ceva, dar nu de la noi si, de fapt, nici a teleseism nu prea seamana, pe EMSC nu e nimic semnificativ.
 
Va doresc un An nou fericit si linistit, cu sanatate, noroc si spor in toate. La multi ani 2020!
 
Hristos a Inviat! Va doresc un Paste linistit, sanatate si numai bine!

23d08eb4a61202938f7154ad59dd2ed8.jpg?fbclid=IwAR12h745Hov1vAX5gJoMw1-4fG_GHIYZWPEUJ9rNxH3GNNTuExZTsKIjOE4.jpg
 
Adevarat a Inviat! Un Paste linistit, multa sanatate si sa speram ca vor veni si vremuri mai bune!

 
Se implineste mai bine de un an de zile , de cand intreb si nu primesc raspunsuri satisfacatoare ...

Intreb intruna ( pe mail-uri forumuri mesaje private - toate trimise unde trebuie ) , daca mai functioneaza in parametri , alerta seism de pe site-ul : http://alerta.infp.ro/ aleta infp

... si daca se va remedia streamingul seismografului MLR de la institutut INFP ... ca a pierdut din fps-uri , aproape toate si suntem in 2020 .

Voi ati intrebat sau ati aflat ceva ? ... ce-ar fi , sa aflu de aici raspunsuri ?!
 
Care e problema daca vezi doar seismogramele digitale ? Varianta analogica nu permite sa vad inregistrarile cutremurelor produse inainte sa schimbe foaia. Plus ca acum ai acces la seismogramele mai multor statii din tara. Nu am intrebat pentru ca nu era o prioritate. Cat priveste pagina aceea de alerta, acolo scrie ca e in testare, nu ca ar fi complet operationala.
 
Back
Sus