• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

cine ma ajuta?!?!?!?

voodoo

New member
Înscris
27 Feb 2006
Mesaje
17
Scor reacție
0
si avum sa va vad dragii mei... am nevoie de un material (nu detaliat ci foarte detaliat..) despre break-off-ul din Vrancea...
.... cine ma ajuta primeste printesa, calul si jumatate din imparatie :))
 
Incearca sa fi mai concreta ca sa stim ce cautam.
Ce informatii ai nevoie?
Poate nu stim noi dar cu siguranta cineva te va ajuta.
Sunt multi useri care nu posteaza tot timpul dar la nevoie se repliaza urgent:)
 
Incearca sa fi mai concreta ca sa stim ce cautam.
Ce informatii ai nevoie?
Poate nu stim noi dar cu siguranta cineva te va ajuta.
Sunt multi useri care nu posteaza tot timpul dar la nevoie se repliaza urgent:)
adica...
in Vrancea exista o zona de break-off (zona de rupere...)datorita careia se formeaza majoritatea cutremurelor...
...ar trebui sa intre la capitolul de tectonica...
 
mda. Tu vrei informatii despre sub placile tectonice, cauza lor si probabil tot felul de metode de calcul.
De fapt in zona Vrancea nu sunt placi tectonice ci subplaci.
Va trebui sa ne documentam serios dar pentru asta e nevoie de ceva timp.
Desi are niste seismograme (inclusiv 1977) Alex nu a avut timp sa le aranjeze si sa le posteze din cate stiu eu.
Cu siguranta va incerca si el sa te ajute cat poate dar cred ca un pic mai tarziu.
 
mda. Tu vrei informatii despre sub placile tectonice, cauza lor si probabil tot felul de metode de calcul.
De fapt in zona Vrancea nu sunt placi tectonice ci subplaci.
Va trebui sa ne documentam serios dar pentru asta e nevoie de ceva timp.
Desi are niste seismograme (inclusiv 1977) Alex nu a avut timp sa le aranjeze si sa le posteze din cate stiu eu.
Cu siguranta va incerca si el sa te ajute cat poate dar cred ca un pic mai tarziu.
de seismograme nu am nevoie... pot procesa datele si le mi le pot face singura... le am deje pe cele de care am nevoie...
vreau informatii despre subductie (metode de calcul nu stiu sa existe, nu ma intereseaza),ceva despre cadrul geologic... (faliile peceneaga-camena;intra meosica...)
ceva de genul asta....
 
Back
Sus