• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cladire 1946 grinzi + caramida P+7

agx a spus:
Am aflat noutati. Nu am dat de expertul care a facut asa zisa expertiza, dar am aflat ca s-a incadrat in clasa de risc seismic din cauza vechimii si pentru ca: nu s-au gasit planurile sau proiectul pe baza caruia a fost construita cladirea.

Deci pe principiul 'nu stim, punem X\"
O expertiza super usoara LoL

Vechimea sau faptul ca nu s-a gasit proiectul nu are nici o legatura cu incadrarea in clasa de risc seismic I. Un lucru bun care il poti face este sa obtii expertiza si sa vezi ce scrie in ea si sa vorbesti cu expertul care a intocmit-o.Pot fi si niste interese la mijloc, expertize si buline rosii facute la comanda ,de exemplu poate fi cineva care are interes ca imobilului respectiv sa-i scada valoarea, sa fie demolat etc.
Din ce-am vazut in poze cladirea prezinta bovindou, adica fatada la parter este retrasa, trebuie vazut daca fatada sta pe grinzi ce ies in consola doar la parter sau sta pe grinzi care ies in consola la fiecare etaj.Bovindoul este foarte riscant, este posibil ca la cutremur grinzile de peste parter care sustin bovindoul sa cedeze.Dupa cutremur, constructiile cu bovindou au fost interzise.Un alt aspect care poti sa-l iei in considerare este orientarea cladirii.Se stie la cutremurul din 77 cladirile orientate cu latura scurta pe directia N-E (directia de propagare a undelor seismice Bucuresti-Focasani) au suferit cele mai mari avarii, vezi cum este orientata cladirea.
Alceva ce poti sa-ti zic, ma auzit ca au aparut niste UPS-uri care te anunta cu vreo 25s (timpul de propagare a undelor seismice din Vrancea la Bucuresti) inainte sa vina cutremurul, costa cateva sute de euro, poti sa-ti cumperi unul de ala si cand il auzi o iei la goana pe scari.
 
O singura obiectie am eu, Cristian79: cand iti suna avertizorul si te afli la etaj (de la 2 in sus), e destul de riscant sa fugi pe scari, risti sa cazi si sa iti rupi gatul chiar in absenta miscarii seismice, sau oricum a uneia de mare intensitate.
 
Cred ca vreo 40s este timpul de advertizare distanta in Km Bucuresti-Ramnicu Sarat impartita la viteza undei seismice 4-6km/s.Daca esti cu familia: copii,nevasta,mama etc e cam greu, intradevar, dar daca esti singur in 40s poti face multe, mai ales daca stai intr-o cladire incadrata in clasa I-a de risc seismic.
 
40 s? nu cred. fotonul da pt Bucuresti 25 - 30s. Rm Sarat e mult mai aproape de epicentrele vrincene decit Bucurestiul.
 
Back
Sus