• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cladiri din barne..

Candlejack

New member
Înscris
18 Noi 2010
Mesaje
6
Scor reacție
0
Buna tuturor,

am gasit un apartament intr-o cladire din 1922 la un pretz. ciudat de mic. Blocul are doar 3 apartamente si e S+P+2. Am vorbit cu cineva din bloc si mi-a spus ca este facut pe o structura de rezistenta din barne f. groase... cam cat un copac mare. [imi scuzati limbajul dar chiar nu ma pricep] ceea ce o face foarte elastica si deci rezistenta la cutremure. MIe mi se oarecum logic ... dar poate logica mea nu e asa de buna deci intrebarea mea este: stii cine despre ce e vorba?

Apartamentul desi nu se ocupase nimeni de el de ani de zile nu avea nici o crapatura, subsolul era uscat si la fel, fara crapaturi iar cladirea a avut expertiza facuta in 1994 si este la paragraful "NEINCADRATE IN CLASA DE RISC SEISMIC CORESPUNZATOARE ".

Multumesc tuturor.. si mai ales celor care au pus pe picioare forumul pentru posibilitatea de a afla informatii folositoare!
 
bine ai venit la noi Candlejack, si-ti multumim pentru aprecieri.
ce sa zic despre cladire? in primul rind mi se pare f veche, are imediat suta de ani si a prins citeva cutremure. nu stiu daca chiar e construita din birne la inaltimea aia, mie nu mi se pare plauzibila povestea. daca ar fi asa, cred ca e plin de soareci si cine stie cum arata instalatiile si tevile. nu imi inspira incredere, eu nu m-as incurca sa cumpar asa ceva. cauta ceva mai nou, zic eu.
 
anda link a spus:
bine ai venit la noi Candlejack, si-ti multumim pentru aprecieri.
ce sa zic despre cladire? in primul rind mi se pare f veche, are imediat suta de ani si a prins citeva cutremure. nu stiu daca chiar e construita din birne la inaltimea aia, mie nu mi se pare plauzibila povestea. daca ar fi asa, cred ca e plin de soareci si cine stie cum arata instalatiile si tevile. nu imi inspira incredere, eu nu m-as incurca sa cumpar asa ceva. cauta ceva mai nou, zic eu.

Multumesc pentru raspuns Anda! Chiar parea din barne, in sensul ca daca sareai simteai un mic balans.. Stie cineva ce inseamna "NEINCADRATE IN CLASA DE RISC SEISMIC CORESPUNZATOARE"?
 
Candlejack link a spus:
Multumesc pentru raspuns Anda! Chiar parea din barne, in sensul ca daca sareai simteai un mic balans.. Stie cineva ce inseamna \"NEINCADRATE IN CLASA DE RISC SEISMIC CORESPUNZATOARE\"?

ela candlejack
cladire cu structura de lemn exista in bucureshti destule shi par iecsample langa casa armatei ie bloc cu 7 etaje cladit so.
obvious ca avea bulina shi acu 3..4 ani au evacuat tontzi propritarii shi i-au facut consolidare.
neincadrat in clasa de risc seismic io crez cai de nashpa, adiq se califica la bulina, cel putzin daq ne gandim ca avem o cladire construita sa reziste la clasa 5 de risc seismic shi ia "nu=i incadrata" atunci cum sa fie??? daq ierea mai rezistenta ierea orishicum corespunzatoare la 5, deci? palarie intr-un picior....
 
Candlejack,
Daca nu ma inseala memoria, prin anii 90 s-au expertizat circa 2000 de imobile din Bucuresti care nu au fost introduse la "grad seismic" deoarece pe atunci acestor imobile, conform legislatiei, li se atribuiau grade de urgenta.
Aceste grade de urgenta semnificau prioritatea acestora pentru consolidare si, la fel, daca nu ma inseala memoria, erau U1 - 2 ani, U2 - 5 ani si U3 -10 ani.
Poate nu ar fi inutil sa intrebi si de acest grad de urgenta (la administratorul imobilului ar trebui sa se afle hartiile de pe vremea aceea).
Acum, referitor la structura de barne, este o structura "clasica" in arhitectura romaneasca si si-a demonstrat trainicia in ultimele cateva sute de ani. Dar rezistenta la seism depinde de multi factori.
Ca sa-ti dau un exemplu pozitiv, Biserica Domneasca din Curtea de Arges are structura din lemn si rezista cu bine seismelor de prin 1350- 1360.

Cris,
Parca am mai avut odata discutia asta. Te rog frumos ca pe acest forum sa folosesti exclusiv limba romana.
 
Back
Sus