• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cladiri vechi din Bucuresti

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Astazi am fost prin oras si am filmat niste cladiri. A iesit super ok, am capturat cateva frame-uri sa le vedeti si voi. Filmarea originala este in format full HD 1920/1024.

Iar acum, concursul zilei: recunoasteti cladirea? :worthy:

Cladirea numero uno:

[attachment=639:post_1_1216232154.attach][attachment=640:post_1_1216232326.attach][attachment=641:post_1_1216232381.attach][attachment=642:post_1_1216232401.attach][attachment=643:post_1_1216232456.attach]

Cladirea numero due:

[attachment=644:post_1_1216232492.attach][attachment=645:post_1_1216232509.attach][attachment=646:post_1_1216232546.attach]

Cladirea numero tre:

[attachment=647:post_1_1216232598.attach][attachment=648:post_1_1216232615.attach][attachment=649:post_1_1216232630.attach]

Bonus:

[attachment=650:post_1_1216232663.attach][attachment=651:post_1_1216232676.attach]
 
P.S. Place ce v-a dat baiatu\'? :ack: (Hint: laudatzi-ma :ack: :worthy: )
 
:worthy: foarte frumoase..dar mai sunt zone \"vechi\".
asteptam poze noi:whistling:
 
Prima e Bulina Roşie, pardon Piaţa Romană, numărul 9.
A doua este Palladio, actualmente cunoscut drept Turist după berăria care funcţiona cândva la parterul lui, suferind în \'77 şi tăiat pe colţ.

Numărul trei e o clădire de pe strada care duce la Piaţa Amzei, nu ştiu cum o cheamă şi nici arhitectul acum.

Numărul patru e Leonida, actualmente gazda Zero Teve.


Am ghicit? Ce-mi dai?


În altă ordine de idei, ia tu băiatu\' de aici http://bukresh.blogspot.com/2008/07/traseu-urban-marcel-iancu.html
N-am reuşit să ajung la eveniment, poate găsesc de cumpărat.
 
:worthy: Centy o sa am insomnii:ack:
Ma uit pe acel blog si imi vine sa plang. Mi-e ciuda ca nu am avut parte sa cunosc acel Bucuresti boem, acei oameni linistiti, \"adolescenta\" orasului. Ma uitam la precupete, ma uit la plimbarile pe lac, in parcuri.... si mi-e dor sa vad ceva ce am prins la o varsta mult prea frageda... sau deloc.
Chiar si pozele de atunci sunt mai luminoase, mai simple, mai aerisite...
Cu ani in urma admiram sculpturile de pe Casa armatei ..iar acum ma uit cu furie la munti de sticla si beton..
:ack:
 
Eu mă umplu de tristeţe şi în acelaşi timp de spume ori de câte ori mă întreb unde am fi fost acum, dacă am fi avut mai mult de acei zece ani deosebiţi de avânt pe care i-am avut până în 1940.
 
Multumesc Alex! Sunt surprins sa vad ca n\'a mai ramas aproape nimic din Bucurestiul copilariei si adolescentei mele...Bulevardul Magheru desfigurat de enorme afise publicitare,vechile blocuri moderniste,faima anilor interbelici,acum in ruina...
 
Din pacate, ermax, ai dreptate. Nu a mai ramas nimic din centrul pe care il stiam acum 15-20 ani. Aglomeratie, mizerie, postere publicitare de prost gust, de blocuri nu s-a mai ingrijit nimeni si cade pur si simplu tencuiala lor pe trotuar printre trecatori... Nu stiu in ce masura se va mai putea reveni vreodata la ceea ce mai intalnim acum doar prin poze si carti postale vechi... :worthy:
 
Prostul gust este la rang de cinste de unde se vede \"educatia\" celor care permit asa ceva.
Centrul arata ca un imens talcioc din cauza acestor reclame. Am obosit sa imi pese asa ca ignor \"cultura\" de 2 lei a firmelor care pun astfel de mizerii peste tot.
 
Ziceau de când cu rahatul ăla de cufăr Louis Vuitton trântit peste monumentul din faţa Hotelului Marriott că n-or să mai permită reclame pe monumentele istorice, văd că până acum nu s-au deranjat prea tare. Blocurile de pe Magheru+Bălcescu intră la categoria monumente istorice.
 
Macar daca ar fi fost reclamele de bun gust... dar sunt oribile. Cred ca vom vedea in urmatorii ani cum Magheru o sa ajunga sa arate mai rau ca Lipscani. :worthy:
 
O imensa sticla de Coca Cola pe un bloc in plin centrul Pietei Romane...din fericire ridicolul nu omoara pe nimeni...
 
Făcuseră la un moment dat unii o chestie la mişto menită să arate pericolul prăbuşirii sticlei aleia de sus, dar nu mai ştiu unde am găsit-o.

În altă ordine de idei, mă tem că Magheru, îngrijit aşa de bine cum e el acum, n-o să aibă nici măcar şansa Lipscaniului, o să se facă direct moloz istoric.
 
Am deschis acest topic special pentru cladirile vechi din Bucuresti, cu o arhitectura deosebita, care se afla din pacate (majoritatea) intr-o stare precara, iar unele dintre ele incadrate in categoria celor cu risc seismic.

Asta seara am trecut prin centru, pe Magheru. Imi scapa numele blocului (Noctilucent, te rog ajuta-ma aici - B-dul Nicolae Balcescu nr. 26?): este vorba de cel in forma de H, aflat vis-a-vis de blocul Wilson, pe partea cu Scala. Avea la parter acum cativa ani o pizzerie Panipat iar acum are o patiserie Ana.

Este un bloc vechi, avariat puternic in 1977. A fost proiectat si construit fara cunostinte antiseismice iar rezultatul studiului publicat in 1982 arata ca dupa cutremurul din Martie 1977 cladirea a fost atat de puternic avariata incat abia se mai tinea in picioare. Deoarece o consolidare care sa ofere si protectie antiseismica ar fi costat foarte mult s-a realizat in 1977 o consolidare care sa readuca blocul la stadiul la care se afla inainte de cutremur.

Acum cladirea arata de parca ar fi fost parasita in ultimii 10 ani, desi cunosc persoane celebre care locuiesc in acel bloc.

Trecand prin fata lui am observat astazi o pancarda pe care este scris:

[attachment=774:200808/post_1_1219090925.attach]

Deci SC Unicon SA trebuia sa inceapa lucrarile de consolidare la 6.02.2006 si sa le termine la 6.02.2008.

Dupa cat am vazut, in afara de 1 schela agatzata pe bloc nu este nici un semn ca blocul ar fi fost sau este consolidat.

[attachment=775:200808/post_1_1219091361.attach]

Stiu ca pozele sunt proaste, am fost in mare graba si nu aveam timp sa ma mai desfasor cu camera, am fotografiat cu telefonul, din mers. O sa re-fotografiez / filmez cladirea, pentru arhiva.

Privit si dintr-un alt unghi: ce s-a intamplat cu banii alocati de primarie pentru consolidarea blocului?
 
Se lucrează la blocul acela, dar ai văzut şi tu că are multe scări. Ştiu pe cineva care locuieşte acolo, şi mi-au zis persoane care-l vizitează că era de-a dreptul sinistru în apartamentul respectivului când lucrau în el. De lucrat se lucrează a fost şi un articol în ziar că acolo locuieşte şi nu ştiu ce actor care nu era mulţumit de cum lucrează aia.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/453068/Ghinionul-de-a-trai-intr-un-bloc-in-consolidare/

În plus nu toate clădirile care au fost, conform scriptelor, consolidate au fost făcute gigea pe afară. A se vedea Wilson.

Blocul ăsta de care zici tu figurează ca Ferekide în cartea la care faci referire. Eu în altă carte am Ferekidele în altă parte, dar nu asta e important.

A, şi campion la încetineala consolidării, este, după ştiinţa mea, blocul lipit de Palatul Telefoanelor, care a început în 2003 şi abia acum pare să se apropie de final.

Personal îmi menţin părerea că nu prea se doreşte consolidatul blocurilor ca lumea. Pe de altă parte văd că unele clădiri par să aibă ceva mai mult noroc, că le preia cineva care se ocupă de ele. Blocul dintre CC şi Humanitas care a ars pe la Revoluţie se afla, nu demult, în \"consolidare şi recompartimentare\", dar nu cred că mai era locuit, că sinistraţii de acolo primiseră case în altă parte.
 
Da, numai ca \"Ferichide\" din articol este de fapt \"Pherikide\" afaik (din studiul respectiv).
 
Am văzut numele ăla scris în atâtea feluri că nici ăla de la care vine nu l-ar mai recunoaşte. În plus ştii tu ziaristul român atent cu documentarea şi preocupat de calitatea materialului care-i iese de sub condei, pardon, tastatură? Or mai fi câte unii rătăciţi, dar prea puţini, judecând după ce găseşti prin presă.
 
Cred ca a scris exact varianta fonetica...

Si inca o faza. Am trecut pe langa Patria. M-a apucat jalea! Nici nu recunosteam blocul asa cum il stiam eu pe vremea lui Ceasca... atunci cel putin il spoiau pe dinafara sa arate bine, dar acum e varza! I-au tras o reclama imensa pe un sfert din coltz ca sa mai astupe imaginea, dar e distrus complet... =))
 
Back
Sus