• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cum actionati daca este anuntat oficial un cutremur major in urmatoarele 24 ore?

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Presupunem scenariul: INFP, presedintia, guvernul, prezicatorii, dau ca sigur un cutremur major (7,5 grade Richter) in urmatoarele 24 de ore. Ce faceti? Cum actionati? Va rog sa va ganditi bine si sa dati un raspuns serios.
 
Ce as putea face?
Cred ca mi-as aduna strictul necesar intr-un bagaj de mana, as avea grija sa fie inchise gazele, apa, tot ce poate produce altfel de pagube, as pune jos pe podea corpurile grele, mi-as lua famila si as pleca intr-o zona oarecum sigura.As mai lua alimente si apa.
Ar fi culmea sa iau mobila sau cine stie ce bibelouri.
Haine in pungi ca sa fie uscate in caz de ploaie, haine groase , ceva cu care sa pot face foc, hrana de genul biscuiti, conserve, ceaiuri, zahar, etc.As mai lua acte si cate ceva care imi poate fi de folos in caz ca nu voi avea unde sa ma intorc;medicamente, fese, sapun,plasturi, chestii care de obicei le iei pe munte.
O lanterna este f. buna, foarfeca, alcool medicinal ...ma rog chestii care sa nu ocupe loc mult, sa imi fie utile si sa nu fie grele.
 
Deocamadata cunostintele in acest domeniu nu ne permit sa prevedem un cutremur cu 24 ore inainte de a se produce, deci daca ar fi un asemena comunicat nu l-as lua in seama...in ultimii ani au fost destui care au \"prezis\" diferite cutremure, si evident niciunul nu a avut loc.
 
A existat un caz in China.
S-au ghidat dupa reactia animalelor si in felul acesta au fost salvate mii de vieti.
Problema este ca la urmatorul cutremur nu au mai avut indicii si au fost extrem de multe victime.
Pana la urma este destin...
 
Da, am auzit si eu de cazul cutremurului din China, care a fost prezis cu ajutorul animalelor de casa a mai multor locuitori, daca nu ma insel vreo 80mii de oameni faceau parte din \"program\".
 
Back
Sus