• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cum fixam unele obiecte din casa?

localintruder

New member
Înscris
20 Mai 2009
Mesaje
74
Scor reacție
0
Aragazul, combina firgorifica, masina de spalat, masa pe care se afla tv ul de exemplu cum le am putea fixa mai bine si sigur mai ales daca sunt in bucatarie unde exista gresie si faianta?
Pracitc ce alternative ati putea propune atat incat sa fie estetice si practice?

Aragazul meu este racordat la teava de gaz printr-un cordon flexibil si nefixat fiind aragazul de sol sau de perete si neincastrat fiind este foarte probabil sa apara probleme la seism major. La fel combina frigorifica are toate sansele sa plece de la locul ei datfiind amplasamentul, faptul ca e gresie pe jos si ca nu e incadrata de nimic si ca unda seismica este de asa natura deobicei incat sa o impinga cu usurinta sau chiar sa o rastoarne.
 
Vezi atasat ceva in materie. Evaluarile cer ceva timp si date. Detaliile de prindere nu sunt prea complicate, sunt fezabile daca te pricepi putin.

[/quote]
 
Foarte interesant atasamentul ta tau sever. Din pacate insa eu fac parte din categoria celor care nu se pricep nici macar putin la asemenea lucruri precum fixarea obiectelor mari din bucatarie de exemplu (exceptand piesele de mobilier) dar va trebui sa incep sa o fac fiindca imi doresc minimum de pagube la seism major chiar si in ceea ce inseamna obiectele casnice.
 
Iata niste date suplimentare, desi o prindere a unei servante de un perete solid cu suruburi conexpand nu mai este in ziua de azi o problema. Desigur ca trebuie si putina estetica, sa nu se vada, sa fie demontabile la nevoie, dar mai ales ca partea care face legatura cu lemnul mobilei sa fie capabila int-adevar sa preia eforturi pe directia solicitarii in caz de seism, sa nu se smulga din panel sau din zid. Deci acolo trebuie consultat un prieten mai inginer sau tehnician care sa stie cum sa puna suruburile pe fiecare element. Coltare sau platbande nichelate se gasesc pe la Bricostore sau la magazine de piese de mobila, constructii. Generalitati vedeti http://cnrrs.utcb.ro/cnrrs_ro/diviz...ctia_antiseismica_in_interiorul_locuintei.pdf
 
salutare :30: eu in dormitor am un sifonier imens si f f greu partea nasoala esta ca sifonierul se afla langa patul meu... in caz de cutremur mai mult ca sigur mi-ar putea bloca calea de acces catre usa care duce in hol.... il rog pe tata de mult timp sa mi-l fixeze cu ceva dar zice ca nu este nici un pericol eu totusi ma gandesc ca sigur ar putea bloca calea de acces ... stiti cum pot sa il fixez de perete sau ceva de genu ? ca eu nu le am cu chestiile de genu :)?
 
Muta-l. Cat mai departe de pat si de usa.
Sau prinde-l in perete cu conespane.
 
Daca este un sifonier clasic, relativ lat, cca. 60 cm, 1,7 inalt, si fara corpuri etajate, este greu si forta necesara rasturnarii este foarte mare, deci nu se produce o rasturnare reala asa usor, poate o alunecare daca este pe parchet foarte lucios.
Sa nu fie ingust si cu parte suprapusa, care poate aluneca de pe baza. fiind lemn pe lemn relativ neted.
 
Back
Sus