• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur 10 septembrie 2014

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Marturii.

Locuiesc in Bucuresti, Berceni, bloc prefabricate, P+4. Am simtit o miscare scurta, de cca. 3 secunde, in plan orizontal.
 
Iasi, et. 1 din 4, bloc pe cadre din 80. O singura zdruncinatura scurta (max. o secunda), dar consistenta. Fiind asa scurt n-am apucat sa inteleg daca a fost in plan orizontal sau vertical. :D
 
Focsani, et 1, paca am simtit ceva, am intrat pe aici sa ma conving daca chiar a fost.
 
La mine nimic etaj 2 , Pantelimon noroc cu stirile

Intrebare : am vazut o aplicatie pe INF alerta seism din ce am citit si eu ,ar fi utila dar trebuie sa ai deschis site-ul inf ? ca acum a disparut
 
Am crezut ca a trantit cineva usa la lift...! Iasi et 6. Zbang si gata.
 
A fost ciudat pentru ca intai am auzit trosnitura la acoperisul casei(aproape fara sa simt vreo miscare), apoi un huruit destul de lung si infundat si abia apoi o miscare destul de usor sesizabila de vreo 2 secunde despre care nu mi-am putut da seama cat a fost de orizontala sau de verticala... Asta la Tecuci, judetul Galati.
 
brasov, et 3.
eram intinsa in pat si am simtit doua smucituri pe orizontala, cu pauza de 1-2 secunde intre ele
 
Ciudat, n-am realizat c? a fost ceva.
Bloc de 7 et, pl?ci mari prefabricate, 61
 
Destul de neplacut.
Ma aflam intr-un bloc cu bulina rosie din Iasi, la etajul 1, ma pregateam sa ies pe usa, avand lumina doar pe hol..am inceput sa aud un sunet infernal de sticla din camera alaturata unde lumina era stinsa..cand am inteles ce era am intrat in panica, in timp ce zgomotul geamurilor de la vitrinele din casa se intensifica. Dupa vreo 10 secunde am simtit doua miscari, pe a doua mai intens..
Neplacut.. stiind ca blocul are bulina. Deobicei acasa (bloc construit acum vreo 25 ani) reusesc sa raman calma si sa analizez sunetele si miscarile..
 
Spre deosebire de alte cutremure, nu au zdranganit geamurile de la biblioteca din sufragerie, am simtit doar miscarea orizontala vreo 3 secunde asa. Altadata zdranganeau si geamurile respective, in general biblioteca noastra din sufragerie e foarte sensibila.
 
bygy007 a spus:
La mine nimic etaj 2 , Pantelimon noroc cu stirile

Intrebare : am vazut o aplicatie pe INF alerta seism din ce am citit si eu ,ar fi utila dar trebuie sa ai deschis site-ul inf ? ca acum a disparut


Era in test, ideea e ca trebuie separata cumva de site, de pus un link catre aplicatie, sa nu mai perturbe site-ul principal.
 
L-a simtit sotia care era in pat.
A simtit o smucitura scurta.
Locatia: langa Bucuresti, etaj 1, casa pe structura de lemn.
 
Chisinau, etaj1, a inceput sa latre cainele, s-a auzit intai un vuiet, m-a trezit din somn un zgalt destul de puternic.
 
stateam pe pat, instalasem twitter si feed-ul cu alerta cutremure insa ma jucam pe tableta fullscreen si cu sunetul la maxim (inclusiv la TV era galagie... politica si se certau unii)
Nu am simtit decat socul principal de 2-3 secunde ce mi s-a parut foarte puternic (ca o explozie in departare). Au troncanit ceva obiecte insa la fel ca si la cutremurul din oct 2013 nu s-a miscat lustra. Am crezut ca e P-ul asa ca am fugit sa descui usa metalica de la intrare ca sa ma ascund sub ea in caz ca vine ceva nasol (si in acelasi timp sa evit situatia de ramane blocat in casa la deformarea usii). Am numarat pana la zece, am vazut ca nu huruie nimic, am tras o injuratura (@#%^ de cutremur) si am revenit la tableta. Am iesit din joc si erau intradevar cele 3 notificari trimise prin twitter.

Vaslui, et2,
 
de pe data de 31 aug. (si zilele urmatoare), dn10 buzau-brasov este blocat in zona siriu.
eu ma duc des la pescuit pe lacul de acumulare, stiu ca acolo versantii pe partea estica (in apropiere de de baraj in special) au sol friabil si se tot prabusesc periodic. de data asta mi se pare ca e destul de grav.

ma intreb daca este vreo legatura intre prabusirile astea si seismul de pe 10 sept.
 
Nu, nu exista nici o legatura, cutremurul a fost oricum subcrustal.
 
Back
Sus