• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremur.net 10 ani

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Dragilor, anul asta site-ul nostru implineste 10 ani. Nu chiar acum, ci mai spre toamna asa, adica pe la sfarsitul anului (e corect, Alex?). Ce sa zic, a fost o perioada cu multe lucruri, ne-am facut deja un nume in ceea ce priveste informarea si popularizarea seismologiei la un nivel accesibil unor categorii cat mai variate de oameni. Site-ul are 2 componente, portalul cu stiri despre evenimentele seismice curente mai importante (din Romania si din lume) si forumul. Chat-ul este atasat la portal, si in ciuda rautatilor unor dusmani care, din motive numai de ei stiute, ne poarta sambetele, merge mai departe...pentru oameni cu bun simt. Pe forum intervin si oameni cu pregatire in domeniul seismologiei si al constructiilor, iar fenomenul seismic este abordat din mai multe perspective. Nu doresc sa vorbesc despre altii, ci doar despre noi, atat. Vedeti, fiecare dintre cei care formam echipa de administrare (si suntem cu adevarat o echipa, ba mai mult decat atat, si vreau cu ocazia asta sa le multumesc tuturor, Anda, Alex, Bogdan si Nocti, pentru aceasta si pentru multe, multe altele, stiu ei ce ;). Dar vreau sa multumesc si tututor celor care participati la discutii, chiar ca uneori dezbaterile mai merg si in contradictoriu. Dar cat timp nu ne injuram ca pe maidan si nu dam cu pietre, e chiar bine.
Pe acest forum si pe site, in general, nu se promoveaza zvonuri alarmiste ieftine, dimpotriva, stiti cu totii cat am combatut la profetii de ocazie, asa-zisi vizionari si alte asemenea, Dar am criticat, de asemenea, si ceea ce am considerat a fi anumite lacune in ceea ce priveste infornarea publica despre seismele curente din Romania; stiti bine la ce ma refer, ati vazut la topicul respectiv.
Pe de alta parte, sunt bucuros atunci cand oamenii obisnuiti sunt interesati de fenomen, intreaba, se intereseaza in ceea ce priveste constructiile, inteleg aspectele provocatoare privind predictia si avertizarea seismica.
Eu nu am fost de la inceput aici. M-am alaturat cutremur.net in ziua de 11 martie 2006, intr-o seara, tocmai venisem de la munca, eram pe net cautam ceva in legatura cu seismul vrancean de magnitudine 5,1 de la 6 martie 2006 cand...ce sa vezi ? Dau de un portal cu informatii seismice si un forum care, de la bun inceput, mi s-a parut extrem de interesant, asa ca fara sa stau pe ganduri, m-am si inregistrat. Ba mai mult decat atat, am creat si un topic, pentru a avea prima mea interventie pe forum. Topicul creat este Regiuni seismice din Romania puteti vedea aici si prima mea postare. De atunci, nu m-am mai despartit, si nu doar din considerente subiective de ordin personal, cat din constientizarea necesitatii informarii oamenilor in ceea ce priveste riscul seismic. Fiindca nu ne putem proteja de ceva ce nu cunoastem. Iata un citat din prima mea postare:


Regiuni seismice in Romania
In primul rand, ca cel mai nou venit in acest forum, va spun: Salutare la toata lumea ! Ma numesc Sorin, si ma bucur ca am gasit acest forum pe care putem discuta pe o tema atat de incitanta.:))
Ok, dupa acest preambul de salutare si prezentare (c-asa-i politicos, nu ? :))), o sa trec la ceea ce mi-am propus sa scriu astazi...Vorba multa saracia omului, doar :))

In mod firesc, cand se vorbeste despre cutremurele din Romania, implicit mai toata lumea se refera la seismele care se produc in Vrancea. Si pe buna dreptate, fiindca aceasta zona epicentrala este, de departe, cea mai activa din tara si printre cele mai active din Europa. In plus, prin caracteristicile sale, zona seismogena Vrancea se deosebeste considerabil de alte regiuni de pe glob unde se mai produc seisme subcrustale, de adancime. Totusi, nu se poate neglija faptul ca, pe teritoriul Romaniei, exista mai multe zone epicentrale care se manifesta diferentiat, ca magnitudine maxima si frecventa de aparitie a evenimentelor semnificative.


Mai departe, cititi aici: http://cutremurnetforum.sd4.eu/showthread.php?tid=317
Ce sa zic ? Voi continua asa, desi sa stiti ca nu e usor si pentru mine, am si eu treburile mele profesionale si personale. In seara asta implinesc 20.000 de postari pe forumul cutremur.net.

Mesaje: 20,000

Un numar rotund, da, recunosc ca sunt mandru, si orice ar spune unii rai, nu am de ce sa imi fie rusine. Chiar deloc. Poate ca punctele mele de vedere par oarecum radicale si aparent as avea nu stiu ce tendinte, altii ar zice ca sunt moale si ca nu vreau sa creez panica din motive oculte. Cred ca cel mai bine ar fi sa ignor astfel de rautati, nu face sa dau satisfactii unora,
 
La Multi Ani, si sa ajungi la 1.000.000 mesaje, bineinteles cu cit mai putine evenimente "descrise"!

Multumesc ca existati, toti cei ce fac "de serviciu" pe aici!

Pe 5 Martie, adica peste 4 zile, implinesc 43 ani, si totodata se implinesc 37 ani si O ZI, de la nefericitul 4 Martie 1977...

Si acum tin minte, multe de atunci...
 
Multumim Dj. Da, vom avea din nou un material pe prima pagina pe portal. Structura materialului despre cutremurul din 1977 exista deja, voi mai face niste adaptari si marti dimineata il voi pune pe site.
 
Sunt alaturi de voi si asta spune tot!
 
Ceea ce faceti este demn de admirat. Pacat ca timpul nu imi permite momentan sa stau mai mult pe forum si sa va ajut asa cum am spus. Promit insa sa ma revansez. Exact cum spune si the Old One sunt alaturi de voi , faceti o treaba minunata. Populatia trebuie educata din punct de vedere seismic cu orice pret pentru a evita eventualele victime omenesti in cazul producerii unui seism major in vrancea.
 
Back
Sus