• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

cutremure in japonia

golea_mara

New member
Înscris
8 Dec 2007
Mesaje
2
Scor reacție
0
am o mare rugaminte:worthy: cine are date despre cutremurele in japonia si mai ales despre cutremurul din Kobe va rog sa-mi raspundeti pe forum sau pe adresa de mail : golea_mara [at] yahoo.com
 
In primul rand, bun venit pe forum, mara ! :hypocrite::harhar: La cat mai multe mesaje...:biggrin:
In al doilea rand, ce fel de date anume te intereseaza ? O lista de seisme din ultimul secol ? Informatii referitoare la efectele acestora ? Despre cutremurul din Kobe s-au publicat si pe net diverse lucruri, o sa incerc sa iti trimit niste linkuri.
 
In primul rand, bun venit pe forum, mara ! :hypocrite::harhar: La cat mai multe mesaje...:biggrin:
In al doilea rand, ce fel de date anume te intereseaza ? O lista de seisme din ultimul secol ? Informatii referitoare la efectele acestora ? Despre cutremurul din Kobe s-au publicat si pe net diverse lucruri, o sa incerc sa iti trimit niste linkuri.

ms:smile: despre cutremurul din kobe m-ar interesa cum s-a produs,ce s-a intamplat in acel moment,care au fost pagubele etc....cu cat mai multe cu atat mai bine.in ceea ce priveste japonia si cutremurele as vrea sa stiu mai multe depre felul cum incerca ei sa dezvolte anumite lucruri pentru a fi pregatiti.am cautat si eu pe net depre cutremurul din kobe dar informatiile sunt sumare(mai mult sub forma de stire).ms mult k mi-ai raspuns.:harhar:
 
Despre pagubele pricinuite de seismul de la kobe din 1995, ce pot sa iti spun chiar acum ar fi asa. In primul rand, au fost afectate cu deosebire cladiri mai \"vechi\", dupa standardele lor, construite pana in 1980. Insa una dintre cauzele distrugerilor a constituit-o, se pare, fenomenul de lichefiere. Kobe e oras portuar, din cate stiu, deci e cu iesire la ocean, si cu un nivel freatic ridicat. In al doilea rand, au izbucnit numeroase incendii, care au agravat considerabil situatia (cauzate, probabil, de explozii de gaz...). Evident, un factor important l-a reprezentat si adancimea mica a focarului. Practic, seismul a fost generat sub insula Awagi, langa Kobe, la o adancime de numai 15 km. Desi magnitudinea nu a fost foarte mare, totusi (6,9-7,0 pe scara Richter, cel mult 7,2 daca se foloseste magnitudinea moment Mw), pagubele au fost foarte mari, comparativ cu alte cutremure. Interesant e ca seismul de la Kobe s-a produs, practic, la 1 an dupa cel din zona Los Angeles (Northbridge), California, din 1994, care de altfel a avut si o magnitudine apropiata (6,7).
O trasatura comuna legata de efectele celor 2 seisme a fost afectarea unor autostrazi suspendate. Impresionante au fost acele imagini cu autostrazi dislocate si cazute, in cazul ambelor cutremure (Northridge, 1994, Kobe, 1995). Insa apare o diferenta mare. In cazul seismului de la Los Angeles de la 17 ianuarie 1994, au murit 64 de oameni, in timp ce la Kobe, in dimineata de 17 ianuarie 1995 au murit peste 5000 de oameni !!!!!
 
Back
Sus