• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Cutremurul de azi 1.05.2011

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
va asteptam marturiile. ne-ar fi de folos daca ati specifica si localitatea in care va afleti, tipul de cladire si eventual etajul, daca e vorba de un bloc.
 
eu nu l-am simtit, dormeam, si m-a trezit clopotelul papagalului. m-am dus la el, era agitat si se zbatea. l-am linistit, m-am uitat la ceas, era 5.28 si m-am culcat la loc. nici nu mi-a dat prin minte ca ar fi fost ceva. nu am zdranganele prin casa, nu am ce auzi.
 
Stau in Colentina, zona Teiul Doamnei. Etaj 5 din 8, bloc construit in 1986.

Dormeam cu totii. Prima data s-a simtit o zguduitura pe verticala ca si cand cineva te-ar fi ridicat din pat vreo 3cm si te-ar fi trantit la loc. Apoi au urmat undele pe orizontala. Nu foarte puternice, dar totusi s-au simtit. Nu am auzit zgomote, nici paraituri, nici vuituri ca alta data. Un bibelou aflat sus pe biblioteca a cazut jos. M-am ridicat cand au inceput undele pe orizontala si am fugit spre camera unde doarme copilul sa vad ce face. Pana sa ajung la usa se terminase. El dormea in continuare. La fel si sotul meu. Nu au simtit nimic. Cred ca undele S s-au simtit vreo 5-6 secunde.
M-am intors in pat dar nu am mai reusit sa adorm pana pe la 6:45.
 
Sunt din constanta ,stau la etajul 4,si m am speriat destul de tare caci se clatinau toate !!!! A fost fost simtit intens de la et 4 ...
 
Locuiesc in Bucuresti, cartierul Berceni, intr-un bloc P+4 prefabricate din beton armat, 1974. Am simtit cutremurul, de fapt m-a trezit din somn faza manifestata prin miscare pe orizontala, care a fost insotita de un zgomot vag, un fel de fasait surd, infundat, spre deosebire de paraielile pe care le auzeam la alte cutremure. Durata miscarii orizontale a fost cam de 4-5 secunde, asa am perceput-o eu.
 
Eu am dormit atâââât de bine legănată de cutremur, că am aflat că a fost abia când mi-au zis alţii peste câteva ore. Bucureşti, Dr. Taberei 2/4, bloc prefabricate, dat în folosinţă în 1978, aflat în construcţie la momentul 1977.
 
Am simtit cutremurul asta de la inceput , exact in momentul in care blocul s'a miscat pe orizontala, iar dupa circa 3-4 secunde a inceput foarte usor o leganare pe verticala de aproximativ 6 secunde. Am uitat sa mentionez ca stau in zona Tei-Lizeanu, intr'un bloc cu 9 etaje la ultimul(din pacate :uameni: ) construit in 1989.
 
Buna.
Duminica dimineata eram cu mai multi prieteni intr-un bloc nou din Washington Residence, toti trezi (ma rog, nu dormeam)...
S-au simtit atat socul vertical cat si cel orizontal.
Intrebarea este daca seismul a fost un precursor, tinand cont ca pana astazi nu au avut loc replici, iar in ultima perioada s-a intensificat activitatea crustala atat in Vrancea, cat si in Moldova, Campia Romana si Transilvania!!!
 
Mihai, bun venit pe forum :uameni: :uameni:
Ce sa zic, e greu de dat un pronostic. Certitudine nu va exista decat dupa un eventual soc principal de magnitudine 6 pe scara Richter. Care nu e obligatoriu sa fie anul asta, ramane oricum de vazut. Despre ceva de peste 7,0 grade, nu cred oricum. E adevarat ca in 2004 a existat un cutremur precursor pe 27 septembrie, cu o luna inainte. Sigur ca nu exclud sa fie precursor, dar nici nu pot sa dau o probabilitate ca acest lucru sa se confirme. Oricum, ca o parere personala, daca e sa fie precursor, nu e pentru ceva catastrofal, de marimea seismelor din 1802, 1838, 1940 si 1977. Vrancea da si cutremure mai mici, de magnitudini 6,6-7,0 grade, care nu se compara cu cele majore.
 
Salut Geo,
Inainte sa ma apuc de postat am citit in extenso despre subiect, inclusiv pe forumul acesta. Si eu cred ca urmeaza (cu o anumita probabilitate, nu cu certitudine) un 6,5 - 6,8 tinand cont ca exista o oarecare corelatie intre Mw precursorului si Mw a socului principal (1940: 6,0 cu 7,4; 1977: 5,6 cu 7,2; 1986: 5,2 cu 6,9). Un cutremur de magnitudine >7,0 adica distrugator probabil ca va avea loc mai tarziu secolul acesta, si oricum va avea efecte spre NE, deci Bucurestiul e oarecum intr-o perioada "fericita"
Un weekend placut!
 
Salut Mihai
Si eu cred ca, intr-adevar, urmatorul cutremur vrancean mai semnificativ va avea o magnitudine de ordinul 6,5-6,9 grade pe scara Richter, si nu va fi un eveniment catastrofal. Ramane de vazut cand va fi, incertitudinea e mare. Singurul lucru de care sunt insa aproape convins e ca nu vom avea prea curand un cutremur de "talia" celor din 1620,1681, 1738, 1802,1838,1940,1977, seisme cu caracter catastrofal, avand urmari distrugatoare pe scara larga. In schimb, seismele de magnitudini 6,6-7,0 au probabilitati de incidenta mai mari pe intervale mai mici decat ale celor catastrofale.
 
am fost plecat la bunici o saptamana nici macar n-aveam somn la ora aia . Dar inainte de a incepe cutremururul s-a auzit un vuiet parca veneau tancurile(opinia mea)si m-a zguduit cu pat cu tot timp de 2 secunde si s-a oprit.
 
bogdy11 link a spus:
am fost plecat la bunici o saptamana nici macar n-aveam somn la ora aia . Dar inainte de a incepe cutremururul s-a auzit un vuiet parca veneau tancurile(opinia mea)si m-a zguduit cu pat cu tot timp de 2 secunde si s-a oprit. defapt ma refer la ala din vrancea!!!
 
Buna sunt clau buc , stau in cladire cu bulina cica de gradu 1 , eu m-am trezit sa ma duc la baie,deschid usa care da pe spre hol si ce credeti? surpriza , se cam zgaltia holu , nu prea am inteles pe moment ce sa intampla dar eu am inchis usa la loc ....ma cam speriat ..... ciudat moment mi-am gasit sa deschid usa :clapping:))
 
Back
Sus