• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Destin si dezastre

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Am postat cateva povesti reale despre diferite destine in\'77
Click aici
Ar fi interesant sa discutam si schimbari in comportamentul nostru dupa astfel de fenomene, de ce unii sunt \"paziti de soarta\" si altii nu,etc

Am sa va povestesc un caz dar nu are legatura cu seismele.
Stim cu totii de catastrofa aviatica ce s-a produs la Balotesti cand un avion al companie TAROM s-a prabusit la Balotesti.
Imi povestea cineva despre un belgian care se afla in Bucuresti si cu o seara inainte de catastrofa a vrut sa isi schimbe biletul de avion.El avea bilet pentru alta cursa dar s-a rugat de cei de la hotel sa il ajute sa faca schimbarea.Au incercat cu totii sa il ajute , cu rugaminti la Tarom , etc si in final au reusit.
Acest om si-a dorit un loc in \"avionul mortii\" iar cei care l-au ajutat vor ramane mereu cu o parere de rau.

Ce se intampla de fapt?

Au fost mai multe documentare facute dupa atacul din 11 septembrie si cu totii am putut vedea ca unii au scapat din infern datorita destinului.
Desi erau punctuali la job unii au intarziat in acea zi, altii aveau treaba in alte locatii, unii au luat decizii pe moment si imediar dupa impact au plecat urgent din cladire,etc.

Ce se intampla de fapt caci eu nu cred ca totul este intamplator.
 
Sa ne amintim si de cazul copilului gasit in \'77 la blocul Scala.A fost protejat de bunica lui si a fost de curand la Tv.Mama si bunica lui au disparut dar el, un copil de cateva luni \" a avut zile\" cum spunem noi.
 
Referitor la acest subiect: se stie ca in Anglia reteaua de cale ferata este extrem de proasta, si numarul accidentelor de tren a fost foarte mare in ultimii ani. In 1997 s-a realizat o statistica pe ultimii 20 de ani care a aratat foarte clar faptul ca la trenurile care au fost implicate in accidente numarul biletelor vandute a fost de fiecare data mai mic decat media.

Acest fenomen a fost foarte bine reprezentat de exemplul unui tren care in mod stabil avea un grad de ocupare de 60-70%. In ziua in care acesta a fost implicat in accident (dar numai in acea zi) el a fost ocupat numai in proportie de 24%. Nu s-a putut explica niciodata acest fenomen. Persoanele care calatoreau zilnic cu acel tren (naveta la servici, etc) au fost intervievate si la fiecare au existat diverse motivatii: s-a simtit rau, a lipsit de la servici, au mers cu autobuzul, etc.
 
Daca ar fi sa adunam toate informatiile despre asa ceva cred ca ne-ar trebui ani de zile.
Exista , este realitate dar de unde vine?
Ce ne opreste?
De ce unii cumpara bilet catre o alta lume iar altii aunt avertizati cumva?
 
Am trait pe pielea mea asa ceva.
La revolutie vorbisem cu niste amici sa mergem sa cascam gura in centru.Era in jur de ora 14-15.
Din diferite motive m-am pierdut de ei si am renuntat la idee.
Dupa cateva zile m-am reintalnit cu ei si se uitau mirati ca nu am nimic.
Mi-au povestit ca toti 4 au fost luati la Jilava si batuti, etc.
Eu am considerat ca este destin...
 
Am observat ceva dar este oarecum irelevant: la ultimele seisme mici am avut o durere de cap ciudata.
Parca era o forta, ca un vant ce ma apasa pe frunte sau pe crestet.
Voi ati simtit ceva?
Nu a fost o durere de cap acuta si nici nu i-am dat mare importanta deoarece a trecut din senin.
Dupa cateva ore am citit pe EMSC ca a fost un mic seism in Vrancea.
Nu am pretentia ca presimt cutremure.
 
Back
Sus