• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Discutii despre filme

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
M-am uitat in aceasta seara la documentarul de pe Discovery Science. Trebuie sa recunosc ca nu stiam de aceste mii de falii care impanzesc Europa.
Habar nu aveam ca lacul Lucerna a \"dat\" tsunami. Nu vreau sa imi imaginez dezastrul produs de acele valuri imense care au baleiat in zona.
Sper ca ideea de cutremure in lant sa fie o simpla poveste si sa nu se intample niciodata asa ceva....
Filmul a fost deosebit de interesant chiar daca nu a spus nimic de Vrancea.
 
Păi nu a zis nimic de Vrancea pentru că Vrancea e recidivistă cunoscută. Se ştie că periodic face urât, iar la ăştia tema era cutremurele secrete.
 
pai nu erau asa secrete..deoarece unele au fost relativ recente. mi-a placut documentarul si parerea mea este ca mai bine stii ca Vrancea se infurie din cand in cand decat sa stai cu dusmanul sub pat...:ack:
 
Problema are implicatii mai mari si mai grave. Daca zona e recunoscuta ca fiind seismica, normativele pentru constructii trebuie sa tina cont de acest fapt. Mai rau este cand o anume zona e declarata neseismica sau slab seismica... si brusc te trezesti ca pamantul misca mai mult decat se asteptau toti, iar constructiile nu au fost facute sa reziste.
 
:ack: vezi de ce ma bucuram aseara:whistling:? Noi stim de Vrancea pe cand ei construiesc dupa ureche:biggrin:
 
Ma uit la un film despre un posibil mega tsunami in Sua. Este posibil asa ceva? Cat de real este scenariul? Sosolin poti sa ma dumiresti ?
Ideea ar fi ca undeva in ocean se poate produce un cutremur mare sau o eruptie vulcanica si sa se formeze un val ca in Sumatra care sa ajunga in NY ?
 
Dodo, pe moment am in minte posibilitatea de tsunami in urma unui megaseism der subductie din zona Cascadia, care va afecta Canada. Dar despre asta voi vorbi la topicul despre tsunami pe care l-am deschis aseara.
 
Lasa Canada eu intrebam de SUA!
Partea de est!
 
Nu stiu. Daca se intampla sa cada ceva mare in Atlantic (ma refer la un bolovan ceresc, un asteroid), poate...:ack: :ack: :harhar:
 
:ack:daca tu nu stii atunci cine? am vazut ca se imbina niste placi in ocean..si de aceea intreb:unsure:
 
Back
Sus