• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Diverse

Sursa: Administratia Nationala de Meteorologie
Ziua/luna/anul: 09/06/2011 Ora: 10 Numarul mesajului: 1
Fenomene vizate: ploi cu caracter torential, intensificari ale vantului, grindina
Intervalul: 9 iunie, ora 12 - 11 iunie, ora 06
Zona afectata: conform textului




ATENTIONARE METEOROLOGICA
COD GALBEN



In intervalul mentionat, in Maramures, Transilvania, Moldova, Dobrogea si cea mai mare parte a Munteniei, vor fi averse cu caracter torential, descarcari electrice, intensificari ale vantului cu aspect de vijelie si se vor semnala caderi de grindina. Cantitatile de apa vor depasi local 30l/mp si izolat 60-70 l/mp.

NOTĂ: In restul teritoriului astfel de fenomene se vor semnala pe arii restrânse si pe intervale mai scurte de timp.


Sursa inmh.ro
 
indicele UV va atinge azi 8 unitati. asa ca, atentie! feriti-va de expuneri prelungite la soare.
 
ATENTIONARE METEOROLOGICA COD GALBEN


Fenomene vizate: ploi torentiale, descarcari electrice, vijelii, racire accentuata
Intervalul: 24 iunie, ora 12 - 25 iunie, ora 18




In intervalul mentionat, vremea va deveni instabila in toate regiunile. Vor fi averse cu caracter torential, insotite de descarcari electrice si izolat de grindina. Cantitatile de apa vor depasi local 25 l/mp si izolat 70 l/mp.Vantul se va intensifica si trecator va avea aspect de vijelie.

In prima parte a intervalului, regiunile cele mai afectate vor fi cele din nord-vestul, nordul si centrul tarii, precum si zona montana, apoi cele din jumatatea de est.

Nota: In cursul zilei de sambata, vremea se va raci accentuat in intreaga tara .


Sursa inmh.ro
 
Si va tine aproape toata saptamina viitoare , probleme vor fi prin Moldova
 
AVERTIZARE METEOROLOGICĂ COD PORTOCALIU

In intervalul 24.06. ora 22 - 25.06. ora 09, in judetele Sibiu, Brasov,
Covasna, Harghita, Vrancea, Bacau si Vaslui
, precum si in zona de munte a
judetelor Prahova, Buzau si Dambovita vor fi averse cu caracter
torential, insotite de grindina si intensificari ale vantului.
Cantitatile de apa vor depasi local 40 l/mp si izolat 80 l/mp.

Nota: In zona avertizata, in cursul zilei de astazi, s-au inregistrat cantitati de apa depasind local 30 l/mp.


Sursa inmh.ro
 
Sursa: Administratia Nationala de Meteorologie
Ziua/luna/anul: 27/06/2011 Ora: 12 Numarul mesajului: 1
Fenomene vizate: ploi torentiale, descarcari electrice, intensificari ale vantului, grindina
Intervalul: 28 iunie, ora 12 - 29 iunie, ora 21
Zona afectata: conform textului

Textul mesajului:

ATENTIONARE METEOROLOGICA COD GALBEN


In intervalul mentionat in nordul si centrul Moldovei, estul Transilvaniei si zona Carpatilor Orientali vor fi averse, descarcari electrice, intensificari ale vantului si izolat grindina. Ploile vor avea si caracter torential, iar cantitatile de apă vor depasi local 25 l/mp si izolat 50 l/mp.

Sursa inmh.ro
 
Administratia Nationala de Meteorologie
Ziua/luna/anul: 11/07/2011 Ora: 13
Fenomene vizate: descarcari electrice, vijelii, averse torentiale, grindina
Intervalul: 11 iulie, ora 18 - 13 iulie, ora 06
Zona afectata: conform textului

INFORMARE METEOROLOGICA


In intervalul mentionat instabilitatea atmosferica se va accentua incepand din vestul tarii si va cuprinde treptat toate regiunile. Vor fi frecvente descarcari electrice, intensificari ale vantului ce vor lua trecator aspect de vijelie, averse izolat torentiale si caderi de grindina.

Sursa inmh.ro
 
dintr-un tren care transporta munitie intre Brasov si Bulgaria, au fost furate 4 lazi :32:

edit: in lazi se aflau focoase
 
au disparut 75 de documente clasificate din domeniul nuclear, de la sucursala Pitesti a Regiei Autonome pentru Activitati Nucleare :32:
 
Posibil meteor care sa fi cauzat explozia auzita vineri deasupra insulei Niue din Pacific. Se pare ca acesta a explodat la 20 km inaltime.


Sursa
 
Cod galben de caniculă pentru 14 judeţe din ţară şi Bucureşti


Meteorologii au emis emis o atenţionare cod galben de caniculă. Atenţionarea este valabilă în după-amiezele de miercuri şi joi.

Sunt vizate 14 judeţe din vestul, sud-vestul şi sudul ţării, precum şi Capitala.

Temperaturile vor ajunge până la 38 de grade Celsius.

Medicii recomandă oamenilor să bea multe lichide, aproximativ trei litri pe zi, să evite băuturile alcoolice, să consume cât mai multe fructe şi legume, să facă duşuri cât mai des şi să evite expunerea prelungită la soare la orele prânzului.

SURSA
 
Un intreg stat, sub teroare. Motivul infricosator pentru care scolile au fost inchise in Ohio

Stare de alerta in Ohio, SUA. Zeci de lei au scapat de la o gradina zoologica situata pe raza statului american. Autoritatile au inchis scolile din apropierea rezervatiei, iar politistii au plecat la vanatoare.
Ingrijitorul leilor, Terry Thompson, a fost gasit mort in fata custilor care adaposteau animalele agresive. Oamenii legii nu au dat detalii cu privire la moartea stapanului leilor, dar au mentionat ca nu sunt suspiciuni in ce priveste imprejurarile in care acesta a decedat.
Politistii au reusit sa ucida 30 din cei 48 de lei care au scapat din captivitate. Vecinii au spus ca sunt obisnuiti cu incidente de acest gen pentru ca animlele scapa frecvent de la gradina zoologica. Pe langa lei, aici se mai gasesc tigri, lupi, girafe si cimpanzei.

Sursa

Am ceva dubii in legatura cu acest articol. La parcul Muskingum din Zanesville, Ohio, sunr intr-adevar lei, ursi, gheparzi, lupi ... Dar pana acum nu s-a specificat ce animale au reusit sa scape. "They wouldn't say what animals escaped but said the preserve had lions, tigers, cheetahs, wolves, giraffes, camels and bears" este afirmatia politiei.
Sursa
 
jumatate din Bucuresti nu are energie electrica :clapping:
 
E in partea de nord si est, Pipera, Obor, Titan, chiar si spre Iancului. Eu nu am probleme...pana acum :clapping: Locuiesc in sudul orasului...
 
Nici eu nu am avut probleme cu lumina,cu toate ca stau foarte aproape de Colentina, s'a intrerupt 2 secunde insa si'a revenit. Cei din fata dinspre Colentina,Obor,Iancului au fost in bezna vreo 3 ore, acum vad ca le'a dat drumul si lor.
 
mi-am dat seama ca e groasa cind am vazut ca s-a stins lumina (eram la munca) si nu a revenit in maxim 1 minut , (noi ne alimentam din cel putin 2 surse)
 
Back
Sus