• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Documentare despre seisme

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Ma uit pe discovery science la un documentar despre mari seisme.
1 falia san andreas cu anatolia sunt surori(au aceeasi varsta)
2 seismele migreaza spre vest pe falia anatoliana(anatolia a produs mai multe seisme )
3 seismul de la izmit a fost prevazut cu 2 ani inainte de un oarecare Ross Stein
4 cladirile cu pereti nearmati sunt f multe in turcia si nu sunt rezistente la seism
Au murit 17mii si 20mii au fost dati disparuti.
Grupa de alpinisti Akut a salvat 200 de oameni. ei erau organizati si stiau ce fac pe cand guvernul era depasit de situatie.
Dupa cateva luni au mers sa salveze in Grecia deoarece si acolo a fost un seism mare.
Incendii f mari au devastat Izmitul din cauza unei rafinarii care a luat foc si a ars cateva zile.(Pe falie se afla o benzinarie unde se vede inclinarea datorita celor 2 placi)
Falia trece prin Istanbul care astazi are 12mil de locuitori.
Seismul de la duzce a fost in directie opusa desi migratia este catre vest.
(ma uit la film asa ca nu fiti carcotasi.scuze.)
845 victime la duzce, 2 luni dupa izmit.
Tensiunea faliei dupa Izmit a fost transferata catre Istanbul.
Falia ciudata este sub marmara la 25km de Istanbul;de acolo se ramifica multe falii mici despre care nu se stiu prea multe.
Aykut Barka a prevazut si el seismul.
seismologii se asteapta la o mare catastrofa in viitor deoarece Istanbulul este f vulnerabil. Cladirile nu sunt construite dupa standarde.
Stein si Barka au spus ideile lor ca o conferita de teama de a nu produce panica.In 1997 au dat un avertisment:in viitorii 30 de ani sunt sanse 62% sa vina mare seism la Istanbul.
In ziare au scris 47%..au minimalizat ce au spus cercetatorii...
ei spun ca este periculos sa nu iei in seama avertismentele.
La noul aeroport din istanbul acoperisul a fost pus pe bile de rulment ca sa nu pice in caz de seism... este din sticla si foarte masiv.
Cel putin 1mil de cladiri trebuiesc consolidate in istanbul.Seful Akut Iskender a murit intr-un acc de alpinism in 2000.

am scris total vraiste dar cu un ochi am scris si cu altul ma uitam la film.
f interesant mi s-a parut ideea grupului Akut, un fel de salvamont care a stiut exact ce face si s-a organizat rapid.
La noi exista asa ceva?

poate faceti si voi rezumate despre filme sau adaugati informatii.:whistling:
 
Back
Sus