• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

[EDITAT CU INFO] bloc 1962 4 etaje Titan Potcoava - vreo idee?

veo

New member
Înscris
14 Dec 2012
Mesaje
30
Scor reacție
0
Datele ar fi asa: bloc din 1962, parter si 4 etaje, cartier Titan, zona Potcoava, diametral opus de parc si vizavi de blocul Potcoava.
"Structura tip fagure, cu stalpi si grinzi din beton armat (...) din beton armat. Inchideri perimetrale placi prefabricate si compartiment(...). Acoperis: terasa." (Nu mai am raportul evaluatorului si nu mai stiu ce scria acolo unde am pus puncte-puncte.) Asa scrie in evaluare, unde nu am vazut deloc mentionat cuvantul caramida (poate din ratiuni comerciale, totusi ridica un semn de intrebare cu privire la exactitatea generala a informatiilor), desi peretii sunt din caramida, acestea parand par pline, masive, iar cand am dat gauri in ele am constatat care sa sfaramau foarte usor.
Subsolul este foarte mic, e practic un sant de vreun metru largime si inaltime care trece pe sub axa longitudinala a blocului.
Nu se vad pereti crapati sau ceva, desi podeaua de pe palier are niste crapaturi la parter si et. 1.
Intrebarea este: nefiind construit dupa normele din 1963, poate exista vreun pericol deosebit?... Stie cineva ceva despre genul asta de blocuri?...
 

Atașamente

  • Imagine5706j.jpg
    Imagine5706j.jpg
    472,8 KB · Vizualizări: 42
Intr-unul ca ala din poza , si chiar in zona am petrecut cutremurul din 77 , aveam 5 ani atunci , tata m-a luat in brate si a coborit pe scari de la etajul 3 , chiar nu a avut nici o crapatura
 
Back
Sus