• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Evolutia activitatii seismice vrancene

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Pe pagina dezvoltatade Vezi, caruia ii multumim, avem o reprezentare 3D a evolutiei seismicitatii vrancene. Reproduc un instantaneu cu profilul SV-NE, ultimele 200 de cutremure:

 

Atașamente

  • pozaVezi.jpg
    pozaVezi.jpg
    70,8 KB · Vizualizări: 29
Este interesant ca seismicitatea crustala a evoluat, pe directia NE-SV, cumva invers fata de distributia subcrustalelor. Din noiembrie 2014 pana in ianuarie 2015, cutremurele crustale s-au propagat de la NE spre SV din crusta inferioara in crusta superioara; in cazul cutremurelor subcrustale, adancimea creste in general de la NE spre SV. E, acum seismicitatea crustala a evoluat de la NE spre SV, dar in sens invers seismelor subcrustale tipice, adica de la adancimi mai mari (35-45 km) la adancimi mai mici (10-20 km). E ca si cum tensiunile s-au propagat de la NE spre SV din crusta inferioara in cea superioara, invers fata de evolutia tipica din blocul litosferic subcrustal,
 
cred ca noua pagina trebuie sa contina cam asta: http://vrancea.mooo.com/ui.html
ce alti parametrii credeti ca sun necesari pentru filtrare?

vad ca mai nou si infp permite interogarea si returnarea datelor in format usor prelucrabil (json).
dar datele sunt numai din 2014 iunie.
 
Cam astia sunt parametrii de selectie. Ar fi interesant daca in reprezentare ar fi culori diferite pentru paliere diferite de adsncime, astfel incat, in special in cazul cutremurelor subcrustale, sa se evidentieze clusterele, deci gruparile spatiale de hipocentre. Ar fi cele 3 paliere pentru cutremurele subcrustale: 70-110 km, 110-140 km si 140-220 km.
 
"culori diferite pentru paliere diferite de adancime" ?
o culoare diferita pentru palierele spuse de tine si intesitati diferite (functie de MGR) ale aceleiasi culori in cadrul unui palier, care sa evidentieze gruparea hipocentrelor?
Am facut niste teste si ochiu' meu nu prea intelege mare lucru...
 
Back
Sus