• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Explicarea pas cu pas a modului de utilizare a functiilor forumului

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Intrebare: cum se pun filmulete de pe youtube pe forum?
Raspuns: folositi urmatorul cod:
Cod:
 [media]adresa_filmulet[/media]
sau apasati butonul Inserare media din meniul editorului si introduceti adresa filmului (butonul arata ca 3 patratele colorate).

Intrebare: cum sa fac sa fiu anuntat de raspunsurile noi scrise de altii la topicurile in care am participat?
Raspuns: click pe Username (in dreapta sus) -> Setarile mele -> Forumuri -> bifeaza Urmareste topicele in care postez -> alege Notificare imediata prin email -> Salveaza modificarile

Intrebare: cum sa fac sa fiu anuntat de raspunsurile noi scrise de altii la un topic in care nu am participat?
Raspuns: fiecare topic are in partea dreapta sus un buton: Urmareste topic. Click pe el :p

Intrebare: fereastra chat-ului e cam mica. Daca s-a putea mari sau sa se deschida in pagina/tab separat ar fi bine. Poate si un link catre emoticoanele alea dragute cu care ne batem mereu pe chat (nu toti stiu unde sa le gaseasca).
Raspuns: Pe meniul din partea de sus a paginii, in partea dreapta se afla un link Shoutbox. Dand click pe el o sa se incarce chatul intr-o singura pagina, mare. In acea pagina, in partea de jos se afla casuta unde scrii mesajele pe care vrei sa le trimiti spre chat. In dreapta ei se afla emoticoanele iar sub emoticoane este un link: Show All. Click pe link-ul acela si vor apare in lista toate emoticoanele de pe forum.

Intrebare: cum sa vad arhiva shoutbox-ului?
Raspuns: Pe meniul din partea de sus a paginii, in partea dreapta se afla un link Shoutbox. Dand click pe el o sa se incarce chatul intr-o singura pagina, mare. In acea pagina, in partea din dreapta sus exista un link: Archive. Click pe el si se va deschide o fereastra. In noua fereastra click pe Quickfilter si alege de acolo optiunea dorita.

Intrebare: cum sa fac sa activez editorul de mesaje Rich Text Editor (WYSIWYG) in loc de cel obisnuit?
Raspuns: click pe Username (in dreapta sus) -> Setarile mele -> Setari -> Setari generale -> Setare postari -> se bifeaza Enable visual (RTE) editor? -> Salveaza modificarile
 
Salut, vad ca nu exista o optiune de modificare a unui post. Se pot strecura greseli si creeaza confuzie... Se poate face ceva in privinta asta ?
 
Din ce am vazut, nu era limitata perioada in care se putea edita postarea. Esti sigur ca nu ai buton de edit ? Vezi ca daca nu ai peste 5 postari pe forum, nu ai acces la functiile complete, inclusiv mesageria privata. E o masura de securitate aplicata pentru a limita inregistrarea unor spamboti.
 
O sa ma mai uit la setari, din cate stiu era de la peste 5 postari.
 
Back
Sus