• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Filme si poze de la cutremur

Am o rugăminte la tine şi de fapt la toată lumea care pune fotografii. Spune şi ce sunt când le pui. La poze mă refer, mai ales că nu toată lumea a prins clădirile din ele. Prima e Nestor şi a doua e Biserica Enei, dar nu înţeleg ce caută, dat fiind că ea n-a păţit nimic la cutremur, au mătrăşit-o după că nu dădea bine. http://www.foto-magazin.ro/weblogap/archives/2007/04/
 
Am gasit o poza cu etajele rupte sau fara activitate seismica. Nu comentez.....:ack::ack:
 
Site-ul este BRI-INCERC-ul Japonez. Astea sunt mostre mici, color slides, nu se pot folosi, trebuie cumparate, sunt din colectia EERI-Berkeley, sau de la expertii lor care au fost aici in 1977. Multe le avem noi in arhiva, black-white, tehnic utilizabile, altele mai sunt si pe bloguri.
 
Dodo, a 2-a poza este cu blocul de pe Magheru de langa Lido si vis-a-vis de hotel Ambasador. Acolo a cazut jumatate de bloc pentru ca a fost taiat stalpul de rezistenta de la parter (pentru ca nu vedeau clientii potentiali din strada produsele de pe raft). Acolo locuiau 7 familii si numai una a scapat pentru ca erau la bucatarie si mancau.
 
Dodo, a 2-a poza este cu blocul de pe Magheru de langa Lido si vis-a-vis de hotel Ambasador. Acolo a cazut jumatate de bloc pentru ca a fost taiat stalpul de rezistenta de la parter (pentru ca nu vedeau clientii potentiali din strada produsele de pe raft). Acolo locuiau 7 familii si numai una a scapat pentru ca erau la bucatarie si mancau.

Un bloc nu cade din cauza unui singur stalp. Asta poate fi o cauza. dar nu singura.Exista intotdeauna mai multe cauze.
 
Sincer, nu stiu ce altceva ar mai fi putut fi. Pentru ca asa spun 3 ingineri constructori din cei care s-au ocupat cu reconstructia blocului. Oricum, ma gandesc eu, neofita fiind in domeniul asta, ca in situatia in care blocul a fost gandit cu prea putin stalpi de rezistenta, in conditiile in care a fost taiat si singurul stalp (sau stalpul dominant) de pe partea respectiva, ar putea fi cauza principala pentru care blocul a cazut partial. Altfel, sa inteleg ca daca vecinu de jos si-a inlaturat mare parte din peretii interiori, am sanse destul de mari ca blocul sa ramana in picioare?
 
Sincer, nu stiu ce altceva ar mai fi putut fi. Pentru ca asa spun 3 ingineri constructori din cei care s-au ocupat cu reconstructia blocului. Oricum, ma gandesc eu, neofita fiind in domeniul asta, ca in situatia in care blocul a fost gandit cu prea putin stalpi de rezistenta, in conditiile in care a fost taiat si singurul stalp (sau stalpul dominant) de pe partea respectiva, ar putea fi cauza principala pentru care blocul a cazut partial. Altfel, sa inteleg ca daca vecinu de jos si-a inlaturat mare parte din peretii interiori, am sanse destul de mari ca blocul sa ramana in picioare?

De ce nu a cazut blocul cand s-a taiat stalpul? S-a taiat cumva chiar in seara cutremurului? Mai repet o chestie: nu exista o singura cauza pentru caderea unui bloc. De acord taierea unui stalp e un lucru destul de important, dar nu e singurul.
 
pe mine m-ar interesa sa stiu si ce alte cauze ar mai putea fi... nu le poti spune?
 
pe mine m-ar interesa sa stiu si ce alte cauze ar mai putea fi... nu le poti spune?

Pai pot fi cauze legate de proiectare(norme utilizate, conceptia generala a cladirii-forma, dimensiuni, pozitie stalpi ,etc.), pot fi cauze legate de executie care poate fi mai buna sau mai proasta, materiale utilizate sau mai exista si cauze legate de exploatarea cladirii.
 
:D ma gindeam ca imi spui niste cauze mai spectaculoase, pe care nu le stie muritorul de rind... ceva din secretele meseriei :unsure:
 
Daca vrei o detaliere pe larg a ceea ce inseamna cauzele astea, poti sa le gasesti in monografia cutremurului din 1977 sau cel mai bine in niste carti de accidente in constructii (in romana exista cateva carti, dar preferabil ar fi sa gasesti niste carti straine).
 
Monografia asta se gaseste pe net? Sau e pentru cei de la afacultatea de constructii?
 
S-ar putea sa o gasesti la anticariate sau la vreo biblioteca.
 
Tjkl, poti sa dai titlurile exacte? Nu de alta, dar sa cautam si noi :D
Mercic.
 
Back
Sus