• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografia ca artă

anda1

Administrator
Înscris
14 Mar 2013
Mesaje
7.784
Scor reacție
0
pentru ca ursamajor s-a suparat pe snapshots-uri, deschid un topic despre fotografia adevarata. adica as vrea ca cine se uita aici sa faca diferenta intre poza si fotografie. ursa, esti invitatul meu, ia de posteaza.
 
Îmi pare rău să te dezamăgesc. Nu mă consider un artist, ci doar un fotograf cu multă autocenzură, deşi uneori îmi mai scapă şi mie. Eu doar am dorit să-i fac să înţeleagă pe cei care postează, efectiv, chestii terne, comune, neinteresante etc., cum ar fi un copac, o clădire (şi prost încadrată), flori, deasemenea prost încadrate etc., că ORICINE poate apăsa pe butonul declanşator şi le poate avea singur şi sieşi.
Dacă chiar ai ceva de arătat, să încânte ochiul ALTUIA, aia e deja altceva. Mă bucură că pe unul din topicurile despre foto, chiar am văzut un progres remarcabil la un user (parca arkan), ceea ce mă bucură că am fost înţeles măcar de un singur om. Însă, mă simt dator să atrag atenţia, aşa că, te rog, nu considera că fac un abuz. E ca şi cum i-aş cere cuiva să nu mai arunce coji de seminţe pe jos. :D
 
ursa, eu vreau sa explic aici cam e inseamna sa faci fotografii adevarate. sper sa ma ajuti. ce faci tu, se incadreaza mai bine aici. si ia termina cu cîrîiala :D
 
Păi, ți-am spus, nu dau lecții. A-ncercat costinescu ceva, dar văd că s-a lăsat păgubaș. Probabil și-a dat seama că nu merită. Dar există suficiente locuri unde te poți informa despre primii pași în foto.
De pildă, AICI. Sunt 10 (DOAR ZECE) lecții ușurele, cursive, frumușele și, mai ales, utile, pe care dacă le asimilezi și le aplici în practică, e imposibil să nu faci poze (măcar) plăcute, nu neapărat capodopere. Numai să vrei. :D

PS: și cel mai important e, cum spuneam, să ai și nițică autocenzură, nu să postezi chiar tot ce a scos senzorul aparatului tău și care ar sta mai bine la Recycle Bin.
 
ca sa intelegeti ce vreau sa zic, va arat o poza facuta de mine si o fotografie adevarata, luata de aici ambele tratind acelasi subiect. diferenta e vizibila
[attachment=17057:casuta ascunsa.JPG] [attachment=17058:37663.jpg]
 
Tehnic, sec, rece, fotografia înseamnă "scriere cu lumină". Să analizăm puțin definiția. Scrierea o poate face oricine, acum, de când cu digitalele astea. Deosebirea intervine la "materialul" de scriere, "lumina". Aici e marea artă și de aceea e diferență între poza ta și cealaltă. O fotografie nu înseamnă doar să apeși pe buton, ci, mai înainte, să studiezi "lumina" (adică, ce intră prin lentile la senzor, respectiv, subiect, compoziție, modul cum pică lumina etc.) A meritat să declanșeze tipul respectiv? A meritat, de aceea a și făcut-o. I-a plăcut cum cade lumina, a încadrat armonios, are un subiect interesant și e o poză bunicică. La tine încadrarea e... defectuoasă, lumina prea tare (feriți-vă să pozați în miezul zilei) etc.

Nu degeaba se spune în foto, apropo de cele de mai sus, că "amatorii își fac griji din pricina echipamentului, profesioniștii din cauza banilor, iar Maeștrii pentru lumină". :D
 
ursa poza e facuta la ora 7.40 dimineata, acum nici doua sptamini. e un rasarit la busteni, prins din fuga trenului. mie mi-a placut cum se vedea cabana ascunsa la poalele muntelui, pt ea am facut poza. ti-am spus doar ca nu-s pozar de peisaje :D
 
Anda, am primit acum un an o apreciere amuzanta, dar foarte adevarata pentru o poza asemanatoare: "subexpunerea monumentala din prim plan" :D
Pentru o fotografie remarcabila, cum e cea a polonezului iti trebuie (parerea mea):
1) Subiectul interesant/bun. Aici intra orice, de la un cadru/element natural la o idee buna, construita frumos, etc.
2) Lumina potrivita - atat ca "tarie" cat si ca unghi, incat sa puna in valoare subiectul, sa fie natural totul.
3) Dotare decenta.

Fiecare e necesar, dar nu suficient, insa al treilea e cel mai putin important. Dpdv-ul meu, invatatul si exercitiul te fac sa cresti, la inceput vei lua niste suturi in fund, te vei enerva, te va frustra unul sau altul care te descurajeaza, important e sa incerci sa utilizezi critica primita (chiar daca uneori seamana mai mult a atac la persoana decat a apreciere constructiva) pentru ca poze urmatoare sa fie mai buna decat precedenta. Apropo, 1x e un site plin de fotografii reusite!
 
frina! eu nu am pus poza ca sa ma laud cu ea, ci ca sa se vada diferenta dintre o poza de amator si o fotografie adevarata. nu am vrut sa iau o poza de pe net, ca sa nu creada autorul ca imi bat joc de el.
 
Am inteles asta. "iti trebuie" era la modul general.
 
o stiu, e una din preferatele mele de pe agora :clapping:
 
Back
Sus