• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Fotografii deosebite...

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ursamajor

Member
Înscris
2 Ian 2013
Mesaje
381
Scor reacție
0
Am deschis un topic unde să fie postate fotografii ceva mai "lucrate", mai gândite, făcute cu ceva simţ estetic şi postate cu minimă autocenzură.
Mă feresc să le spun fotografii artistice, fiindcă harul artei fotografice e ceva mai puţin răspândit decât cred cei ce pun mâna pe câte o cameră foto, fie ea dSLR, compactă sau de telefon.
 
Cutremur.net nu este forum de poze, asa ca fiecare pune ce poze crede el de cuviinta. Nici o problema, nu voi avea tupeul sa postez poze la acest topic, dedicat exclusiv maestrilor. Ma voi multumi sa pun poze in zona destinata muritorilor de rand.
 
Chiar te rog. :32: Nu e vorba de muritori de rând, ci de simț estetic și autocenzură.

Privește altfel problema: ce-ar fi dacă cineva ar încerca să te convingă că pamântul se cutremură că se scarpină balena pe care e așezat globul? I-ai spune să se lase de cutremureală, nu? Așa-i și cu pozele astea. :32: Aaa, și apropo, nu cantitatea e totul.

Încep eu cu Vidraru și Transfăgărășanul. Doar ce-am venit de pe-acolo.
 
Si daca nu vreau sa ma autocenzurez care-i problema ta ? Dupa cum observi, e categorie Diverse, si altele, s.a.m.d. Asa ca putina libertate nu strica, pe o zona care nu e oricum tema fundamentala a forumului. Daca omul vrea sa puna niste poze, e problema lui, nu a ta. Nu te-am rugat sa te uiti la pozele pe care le-am pus. Anda ti-a creat un topic special, daca tin eu bine mine, sau poate ca m-am ramolit si am inceput sa uit de la mana pana la gura, si ar fi cazul sa ma duc la geriatrie.

P.S: Ai PM (Private Message).
 
Titlul topicului si primul post ne inhiba, pare intrucatva condescendent si pune niste bariere intre fotografii de toate felurile.
Iti sugerez sa il prelucrezi putin, ar fi culmea sa te pricepi sa lucrezi cu photoshop-ul si sa nu stii sa lucrezi cu oamenii ... Ursamajor.:32::32:

O sa fiu prezent aici cu ... pozele mele, nu stiu sigur daca vor fi deosebite dar imi voi da toata silinta, va promit.:96:
Neh, nici aparatul nu ma ajuta fiind modest, exista si o latenta dupa ce apas butonul si nu intotdeauna surprind momentul pe care l-as vrea.

Succes, celorlaltora !

Iat-o pe prima:

Un fluture rebegit.
A iubit pan' a blegit.


 
In schimb ale tale rup de deosebite ce sunt.:huh:
Chiar nu inteleg de ce un Dorian Gray al fotografiei si-ar face salas pe Cutremur.net ?
Sa fie un motiv ... pierderea ego-potentei prin alte parti ?:clapping:
 
Lol, nici nu mă aşteptam la altfel de replică. Nu, nu e vorba de potenţă, că postez pe forum de fotografie (probabil ceva mai cunoscători decât tine, nu?) şi plac pozele mele. Vezi AICI.
Dar, încă o dată, scuză-mă, ce ai postat tu nunmai muncă şi idee nu conţine, apropo de controversatul subtitlu al topicului. Dacă se doreşte, s-ar putea modifica în "Fotografiile mele". Poate aşa nici n-ar mai fi oripilată lumea.

Hai să facem un experiment: postăm pozele acelea ale tale pe userul meu, pe fototarget şi aşteptăm commenturi. Ce zici? Să vedem care-s "mai deosebite".
 
Ma iei cu foutotarghet, atunci te iau si eu altfel. Ultima poza pe care ai postat-o ... pe Alpinet exista sute de poze pe aceasi tematica mult mai deosebite decat a ta. Facute de muntomani nu de persoane care vizeaza in special fotografia.:huh:
Plm, aduci fitze de fototarget pe Cutremur.net. !:blink:
Iti puneai link la semnatura cu fototarget si ne duceam acolo dar se pare ca vrei sa fii cocolosit si aplaudat.:clapping: Nu avem de ce.
 
ma suparati cu discutiile astea. va rog incetati
 
Va reamintesc ca acest forum are o anumita orientare, da ? Fotografia nu este topic esential pentru forum. Avand in vedere faptul ca suntem la rubrica "diverse, si altele" (fata de topicurile dominante), nu e cazul ca oamenii sa fie constransi prin fel de fel de canoane, dupa pretentiile unora. Haideti sa nu ne scoatem ochii unii altora.
Ursamajor, apreciez pozele tale. Dar, in acelasi timp, cred ca un pic de tact nu strica, nu ? Faptul ca pun niste poze nu e un motiv sa dai cu parul. E si ce mare scofala ca pozele mele nu iti satisfac canoanele ? Bun, faci poze frumoase. Nu contest acest lucru. Dar poate ca altii,care nu au talentele tale, vor si ei sa puna poze fara sa li se dea la cap. Ce e asa de complicat ? Si iti mai reprosez ceva, domnu' ursamajor. Tranteai niste linkuri asa, cu indemnul implicit "na luati si cititi aici despre arta fotografica, ba muritorilor de rand, si nu ma mai plictisiti cu nulitatile voastre fotografice". Ce-ar fi, musiu ursamajor, daca si la topicul de comentarii despre seismele zilnice din Romania si din lume m-as apuca si eu sa trantesc linkuri orbeste, si sa zic oamenilor "ba, na de cititi aici despre cutremurele din zona crisana, sau despre cutremurele de la braila sau despre cutremurele din turcia, si nu ma mai plictisiti??!!!" Cum ar fi, Mr. Ursamajor, daca as proceda si eu in felul in care procedezi tu cu muritorii de rand, ca alde mine si altii, care sunt, nu-i asa, "talibani" si recalcitranti si nu vor sa se perfectioneze la nivelul tau ??? Ha, daca as face si eu cum ai facut tu, sa trantesc niste linkuri seci, in loc de explicatii ?? Iti recomand mai multa atentie la aceste aspecte.
Taka, lasa, nu are rost sa ne infierbantam fara rost. Te rog eu mult, sa mergem mai departe. Daca ursamajor caraie in continuare, poti sa pui pozele la topicul normal (Fotografii diverse), sa stii ca le apreciez la fel de mult. Sa lasam disputele sterile. Nu suntem la concurs de cine e mai tare in fotografii.
 
Nu mă interesează câtuși de puțin orgoliile voastre de "fotografi" și tipul acela de replică binecunoscut când rămâi fără argumente.
GeoX, ziceai că e liberă exprimarea pe forumul ăsta, da? Dă-mi voie să mă exprim așa cum cred eu de cuviință și fără contre de genul ăsta. Eu am venit cu argumente și cu discuții civilizate. Nu-ți convine, eu am părăsit celălalt topic. Sunt convins că există și pe aici oameni cu simț estetic foto, picturistic, desenistic etc. Poate se vor exprima și ei. Eu aștept. Și mulțumesc de înțelegere. :clapping:

PS: apropo de linkuri. Fotografia e artă vizuală, se fură sau se învață ceva mai autodidact. Științele sunt ceva mai narative, așa că teoria ta comparativă e nulă.
 
ati spus ce ati avut de spus, v-ati contrat, ajunge. a treia oara nu mai spun
 
Si o poza intr-adevar deosebita executata la Moneasa anul trecut. Foarte multa munca si cheltuieli pentru aceasta poza, mi-a solicitat mult buzunarul.:clapping:
Cel din bazin eu sunt ... un bazin plin cu visinata.:huh:
 
Ca user care a deschis topicul, vă rog să-l închideți, decât să apară pe el bășcălia asta a individului cu poze cu vișinată și vulpi în vie. Mulțumesc. Am înțeles, "oamenii de știință e ignoranți în arte... că e sub cincizeci".

PS: chiar am vorbit serios cu ștersul topicului.
 
Uraaaa, victorie !!!:clapping:
Stratagema derizoriului face o noua victima !
Te asteptam dincolo unde noi stam ca scamele-n buric.:huh:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Back
Sus