• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Harta cu evenimentele seismice cele mai recente din Romania

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
CuTremuratul a facut o harta, de fapt un programel care actualizeaza automat harta cu cele mai recente evenimente seismice din Romania.
http://www.tranzistoare.ro/cutremur.html

Multumim inca o data, e super, ce mai :D :unsure:

Dupa cum spunea si CuTremuratul, harta se actualizeaza automat cu cele mai recente evenimente seismice din Romania. Se indica si ora ultimei actualizari !! :unsure:
Harta este facute in stilul EMSC, cerculetele rosii reprezentand epicentrele ultimelor seisme din Romania.
CuTremuratule, eu zic sa nu pui si semaforul de la IRSA. Nu din considerentele mele mai mult sau mai putin subiective, ci din cauza ca semaforul tot apare si dispare, si sa nu aiba probleme scriptul/programelul din cauza asta...
 
Foarte buna ideea cu aceasta harta dar eu ca nestiutor ce extrag de aici? La ce ma ajuta? Vrancea nu misca de capul ei, este influentata de toate placile tectonice.
Vad migrare de epicentru dar unde este zona sensibila? De ce sa ma tem?
 
Harta arata localizarea epicentrelor celor mai recente seisme din Romania, nu si faliile si limite subplacilor. Vedem doar pe unde a miscat, cam cu ce magnitudine, la ce adancime.
 
Ok, cu ce ma ajuta aceasta harta locala?
 
Putem vedea, de exemplu, daca incep sa se concentreze cutremure intr-un anumit loc, daca apare o tendinta de migrare a epicentrelor...
 
Exista harti de acest fel si din 1977? 1990? etc? ca sa le pot compara?
 
Nu am gasit astfel de harti. Oricum, ideea e ca o poza e mai sugestiva decat n cuvinte. Eu scriu ca, de exemplu, cutare seism s-a produs in cutarescu loc, dar daca am si poza in fata sa vad unde anume a fost epicentru, e mai bine...:D
 
Am inteles, deci pe mine nestiutorul nu ma ajuta foarte mult. Imi fac o idee dar cam atat.
 
Pai doar n-o sa arate mecanismele de focar...stressul de compresiune, etc. Nu avem acces la astfel de date. Dar e bine sa putem vedea cam pe unde se misca pamantul in tara...
 
pe harta aia nu se pot pune si faliile ?
 
O harta geologica (geotectonica) arata si faliile. Astfel de harti exista in studiile si lucrarile de geologie, geotectonica.
 
dar pe ASTA se pot pune sau nu??????
 
Nu are sens sa se traseze linii negre pe o harta care se actualizeaza tot timpul, o incarca cu detalii inutile si nu se mai disting epicentrele. Am pus eu la topicul Imagini, figuri, schite, si cred ca si la Regiuni seismice din Romania, harti care contin falii. Nu are rost sa se complice inutil harta.
 
:D daca eu vreau sa vad daca epicentrele sint sau nu pe falie? caut o harta care probabil are alta marime si incerc sa ghicesc pe unde e falia pe harta asta??? mie mi se par utile ”liniile negre pe o harta ” :unsure::unsure:
 
Oricum, hartile tectonice nu contin toate faliile, ma refer si la fracturile locale. Asa ca nu avem posibilitatea sa punem pe harta asta faliile.
 
Imi pare rau, Anda, dar pe harta nu pot fi puse falii. Daca s-ar pune toate faliile, s-ar acoperi harte cu linii si liniute si nu s-ar mai intelege nimic.
Eu nu am acces la toate informatiile ultra-specializate aflate in posesia Institutului Geologic al Academiei Romane, in posesia INFP si in posesia Institutului de Geodinamica. In aceste conditii, oricum nu pot sa ii transmit lui CuTremuratul detalii privind toate faliile din Romania, inclusiv FALIILE FOARTE MICI, LOCALE.
Asta e situatia ! Eu ii multumesc foarte mult lui CuTremuratul pentru harte pe care ne-a pus-o la dispozitie.

Anda, iti repet: eu nu am acces la informatiile ultra-specializate ale INFP, privind micro-faliile din toata tara, responsabile de toate seismele, chiar si foarte slabe. Imi pare rau, dar asta e situatia.
 
Poti avea epicentre care nu sunt legate de falii mari, ci de micro-fracturi locale. Asa ca nu e cazul sa complicam harta...
 
eu cred ca nu stiti cum sa puneti liniile alea :D
 
Chiar daca as cunoaste toate microfaliile locale din Romania, tot nu cred ca pot fi puse. S-ar crea o uriasa panza de paianjen, numei linii si betigase si nu s-ar mai intelege nimic. Asta e...
 
Back
Sus