• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Harta cu evenimentele seismice cele mai recente din Romania

Sorine,
Daca vrei, putem incerca sa facem ceva in Google Maps.
Si tot acolo, manual (ca nu stiu sa fac automat) putem trece si cutremurele de la noi...
E de munca, si nu stiu daca se justifica...
 
O sa pun eu niste harti \"statice\" cu faliile, ca sa nu mai carcoteasca Anda :D :unsure: :unsure: Oricum vroiam sa mai pun ceva, trebuie sa mai vad ce am pus pana acum ca sa nu le reiau. Sunt 2 topicuri in care am atasat, la unele mesaje, harti care contin unele falii mai importante...
 
Am pus si semaforul de la fotonsas.ro
Poate in timp prognoza se va imbunatati... :D

O tentativa de harta cu falii se poate vedea la:
http://www.tranzistoare.ro/cutremur2.html

Daca faceam \"guguloaiele\" mai mari nu se mai vedeau faliile... poate harta normala langa harta cu falii...

Sau pe tabel cand se da click pe cutremur sa te duca pe harta cu falii si sa-ti arate unde a fost, (cum e la emsc varianta pe google map).

Se poate adapta orice harta (imagine cu Romania), pe care sa pot pune cutremurele.

Pentru bogdan: O sa incerc si varianta google map (nu saptamana asta ca nu prea am mult timp).

Ce parere aveti: Sa preiau si datele cutremurelor de pe IRSA pentru a le afisa pe harta? N-am urmarit lista de la IRSA dar oare ei afiseaza cutremure din Romania pe care INFP-ul nu le pune in buletin?
 
Multumim, CuTremuratule :unsure: :D
In principiu, datele IRSA nu sunt mai multe decat ale INFP. Totusi, am observat ca, uneori, IRSA pune si date pentru evenimente pentru care INFP le afiseaza parametrii cu o anumita intarziere. Aici ramane de vazut, nu stiu ce sa zic. Daca nu se complica harta si nu risca sa apara confuzii, poti sa le pui.
 
vezi uriciosule ca se poate? :harhar: a trebuit sa zbieri la mine ca nu si nu :D :unsure: :unsure:
 
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, casa la bloc si vila la munte, CuTremuratule.
 
Daca va uitat acum pe harta, vedeti cum seismele vrancene din ultimele zile, cu exceptia microseismului de azi-noapte, sunt dispuse aproximatiV in linie dreapta, pe directia Nord-Est-> Sud-Vest !!! Foarte interesanta aceasa aliniere, NE-SV !!!! Sunt in linie dreapta !!!
http://www.tranzistoare.ro/cutremur.html

Aceasta directie, NE-SV, corespunde planului de falie al celor mai multe dintre cutremurele vrancene, in speta al acelora generate de presiunea Microplacii Marii Negre, si este cazul pentru toate seismele mari (M > 6,7) si o buna parte a celor de magnitudine medie (pana la 6,5 grade).
\"Alinierea\" epicentrelor dupa directia NORD-EST catre SUD-VEST este un fenomen demn de remarcat.
 
CuTremuratul, o rugaminte: poti modifica programelul astfel incat pe harta sa apara si seismele din Dobrogea de Nord (care in buletinele INFP apar mentionate ca avand originea in SOUTHWESTERN USSR) ? Dsca se poate, evident...
Aici s-ar ridica problema sa nu existe confuzie cu alte seisme, produse in Ucraina, Caucaz etc. Poti \"rafina\" cumva criteriul de filtrare, de exemplu cu niste limite pentru latitudine si longitudine ? Doar daca se poate, si daca nu afecteaza functionarea normala a scriptului respectiv. Multam fain...:D :unsure: :unsure:
 
CuTremuratul, o rugaminte: poti modifica programelul astfel incat pe harta sa apara si seismele din Dobrogea de Nord (care in buletinele INFP apar mentionate ca avand originea in SOUTHWESTERN USSR) ? Dsca se poate, evident...
Aici s-ar ridica problema sa nu existe confuzie cu alte seisme, produse in Ucraina, Caucaz etc. Poti \\"rafina\\" cumva criteriul de filtrare, de exemplu cu niste limite pentru latitudine si longitudine ? Doar daca se poate, si daca nu afecteaza functionarea normala a scriptului respectiv. Multam fain...:D :unsure: :unsure:

S-a rezolvat, in sensul ca filtrul este dupa latitudine si longitudine si nu dupa tara (Romania).
Interesant este ca totusi cutremurul
http://www.infp.ro/bulletins/M/2008305_14_05_18

a avut loc in Romania (cred ca Tulcea) si totusi ei spun ca a avut loc in SOUTHWESTERN USSR.
Apropo cineva sa le spuna ca nu mai exista URSS... poate oamenii au ramas acolo izolati prin munti si nu sunt la curent.... :harhar:

Am observat ca INFP-ul a mai dat doua cutremure in buletin dar nu sunt decat in lista de cutremure, n-au toate datele (da eroare 404 daca dau click pe eveniment)...
 
Intr-adevar, se pare ca pentru baietii si fetitele de la INFP, Dobrogea face, evident, parte din URSS....:harhar: :32: :32:
Saracii...:32: :32: :D :harhar: :9: :9:
Defazajul este maxim, ce mai. :D :unsure: :unsure: Sunt defazati, e clar...
 
Cutremuratule, poti sa verifici la harta de ce nu a aparut inca evenimentul din aceasta dimineata, desi spune ca ultima actualizare a avut loc la ora 13:02, 2 martie ? :harhar: :rolleyes: :rolleyes: Multam :unsure:
 
Ultima Actualizare: 02.03.2009 - 13: 02: 34

Desi apare ca ultima actualizare a hartii s-a efectuat astazi la ora 13:02, cutremurul de azi dimineata din Vrancea nu apare pe harta. :harhar: :rolleyes: :rolleyes:
 
Si totusi, de ce nu apare pe harta cutremurul de ieri ? :harhar: Oricum nu a fost scos, inca, din buletinele INFP, deci normal ar fi fost ca la actualizarile de ieri sa fie plasat...:rolleyes:
 
din pacate harta nu mai e actualizata de foarte multa vreme
 
buna seara, exista o harta la rezolutie mare cu faliile din RO? sau una digitala?
 
Back
Sus