• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Imbunatatiri ale site-ului cutremur.net!

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Cu ajutorul donatiilor primite de la vizitatori, am reusit sa punem la punct o solutie stabila de back-up pentru site-ul nostru!

Dupa cum se stie, adresa http://www.cutremur.com redirecta catre un grup google care servea ca site de back-up pentru situatia in care cutremur.net nu functiona din motive tehnice.

Grupul Google pe care il foloseam era bun in situatii de criza, dar avea dezavantajele lui: greu de utilizat, imposibilitatea de a publica fisiere atasate (deci nu puteam pune seismograme sau harti la mesaje), greu de navigat prin subiecte, interfera prea puternic cu adresele de email.

Incepand de astazi insa, cutremur.com a fost transferat de la Google pe un alt server. Acum, la aceasta adresa se afla un forum (PHPBB) care va fi folosit in cazul in care cutremur.net nu functioneaza.

De asemenea, acum exista posibilitatea de a face back-up zilnic la site-ul cutremur.net, transferand informatia o data la 24 de ore pe serverul pe care se afla cutremur.com.

Faptul ca acum cutremur.com se afla pe un alt server, asigura redundanta completa site-ului cutremur.net. Chiar si in cele mai grave cazuri (ni se suspenda contractul de hosting pentru cutremur.net din diverse motive; se defecteaza hard-disk-ul serverului si se pierd toate datele; serverul este distrus fizic de calamitati ale naturii, etc) cutremur.net va putea fi recuperat foarte usor si rapid dintr-unul din back-up-uri, folosind contul de hosting de pe serverul care tine acum cutremur.com.

Recomand celor care au cont la forum pe cutremur.net sa isi inregistreze un cont si pe forumul de la cutremur.com pentru a accesa site-ul de acolo rapid in cazul in care cutremur.net nu functioneaza. Pentru mai multe informatii va rog sa cititi http://www.cutremur.com/viewtopic.php?f=3&t=2

In acest moment detinem conturi pe 2 servere separate. Pentru noi acesta este un pas extrem de important in asigurarea functionarii site-ului nostru, indiferent de problemele care il pot afecta.

Multumesc tuturor celor care au donat pentru dezvoltarea site-ului nostru. Fara donatiile respective nu am fi putut transforma cutremur.net si cutremur.com intr-o retea redundanta.

Multumesc si celor care au dorit sa doneze dar nu au putut sa o faca din cauza unor constrangeri tehnice (nu pot utiliza paypal, singura modalitate de a face donatii existenta in acest moment). Faptul ca stiu ca am la cine sa apelez in caz de necesitate si suportul dvs moral ma ajuta mai mult decat puteti crede.

De asemenea multumesc tuturor utilizatorilor care participa activ la acest forum: faptul ca gasiti util acest site ma motiveaza in fiecare zi sa duc lucrurile mai departe.

Cu acest pas, cutremur.net a devenit si mai puternic :harhar:
 
Incepand de astazi, pe prima pagina a site-ului cutremur.net pot fi urmarite ultimele stiri difuzate de agentia de presa Associated Press. Stirile sunt in limba engleza si sunt reimprospatate automat.
 
Alex, eu nu vad shoutbox-ul :sad::32:(:32:
 
Cred că mânăreşte la site ca să nu mai avem probleme de genul celei de după cutremur când nu s-a mai putut intra pe forum.
 
da, dar din pacate solutia cu chatul pe alt server e greoaie :sad::crybaby::32::crybaby:
 
nici eu nu mai vad chat-ul:(( imi zice ca access not allowed din cauza de politica de corporatie=)) deci nu mai pot sa \"trag cu urechea\":crybaby:

de acasa imi cere sa-mi fac cont nou, cu user name de minimum 4 caractere. o las balta deocamdata:)

gata, a mers pana la urma..
 
Aleeeeeeeeeeex, am 4 PM in inbox si cind le deschid sint goale toate. se poate recupera cumva textul? e vreo setare aiurea la mine?:):unsure:
 
Alex mai surubareste la el, cand am vrut sa-l accesez, ca am cont si acolo, mi-a aparut o pagina de blogeri!
 
unde DG? eu vb de PM-ul de aici
 
tu ai probleme acolo? ce fel?
eu am aici, pe .net
astept sa apara Alex sa vedem ce si cum.
 
OldDG, cutremur.com este intr-adevar gazduit de blogger. Asta fiindca cei de la google au infrastructura sa tina pe picioare pagina chiar daca intra 5.000 de oameni in acelasi timp pe el. Din cauza asta cutremur.com cu pagina aceea este site-ul de back-up pentru situatia in care are loc un cutremur si site-ul nostru o sa se blocheze din cauza numarului mare de vizitatori.

Anda, nu stiu ce sa zic in legatura cu pm-urile. s-a rezolvat problema? pm-urile sunt criptate si nu pot sa le vad continutul. o sa dau un repair si optimize la baza de date, daca e ceva din cauza asta o sa se rezolve.
 
Tocmai s-a rezolvat, cred ca a mers ce ai facut :):clapping::30: :27:
 
Am facut niste modificari la server. Vreau sa imi comunicati daca apar intreruperi in functionare sau daca merge foarte greu site-ul.
 
Din cauza unei dificultati de ordin tehnic, toti utilizatorii au fost trecuti inapoi pe tema default a forumului. Rog pe cei care aveau selectata o alta tema sa foloseasca meniul din josul paginii si sa isi aleaga dinnou tema preferata.

Multumesc pentru intelegere!
 
S-A ACTIVAT FUNCTIA REPUTATION A FORUMULUI. :55::clapping::rolleyes:
acum puteti aprecia activitate membrilor. :98::worthy:
(pt cine nu stie cum se face: in profilul de user, exista rubrica Reputation si din butonul [Rate] puteti da un nivel de apreciere.)
 
RDS Buzau mi-a dat ca persoana fizica IP dinamic, fara sa cer, IP static au numai persoanele juridice, sper sa nu fie vreo problema de logare, bat in lemn, pana acum nu am avut!
 
Back
Sus