• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

In timpul cutremurului...

Dupa opinia mea, nu s-a gasit inca vreun Dorel chiar atat de tare incat sa taie ceva esential dintr-un bloc de prefabricate. Toate aceste structuri au fost testate la INCERC si au rezerve, la cutremur s-au comportat foarte bine. Desigur ca daca dai cu dinamita sau lasi aragazul o noapte....cine mai stie....
 
rolord23 a spus:
Am citit mai sus ca peretii de rigips sunt...\"delicati\"
dry.gif

Bun, la apartamentul meu, doar peretii catre exteriorul cladirii si cei cu vecinii sunt din Beton armat turnat cu pompa (exteriorul cladirii - apartament pe colt) si altii (cu vecinii) din BCA Restul sunt rigips Specific, bloc nou, din 2007, facut in asa zis cartier rezidential, lucrat cu turcii, patron fiind un evreu
Din pacate, am mobila ...atarnata
crybaby.gif
Adica in bucatarie si in sufragerie...pe rigips, ceva mobilier
Bun, intrebarea incuietoare pentru mine: unde ma adapostesc ?
Nu inchid nici gazele, nici apa, ca nu cred ca am timp sa reactionez asa ci sa inhat copii si sa-i duc...unde ?
Si eu as face la fel ca Alex. Colt de beton armat, cat mai spre interiorul cladirii.
In plus, as avea grija ca in acea zona sa nu existe chestii suspendate care sa cada sau chestii voluminoase si grele care, la o adica, sa ma "inghesuie".
 
GeoX link a spus:
In urma cutremurului de azi, o femeie a murit, in insula Rhodos, cand a cazut pe scara incerand sa fuga din casa in timpul cutremurului. Asta arata inca o data de ce nu trebuie plecat din apartament in timpul seismului. Te prinde cutremurul in casa, stai dom-ne acolo, nu cobori pe scara !!! Te impiedici si ITI RUPI GATUL !!! Pe scara trebuie sa fii atent sa nu iti cada vreun ghiveci in cap, dar in acelasi timp trebuie sa fii atent sa nu te impiedici. Nu te poti concentra la 7 lucruri deodata !!!!

Cind ma gindesc ca, la cel din 77, mama m-a luat in brate cu mina dreapta, si cu stinga se tinea de mina curenta a scarilor, si a coborit 8 etaje cu mine, pe scari...

A povestit mai incolo, familiei, cum ca in timp ce era pe scari cu mine la sub brat, balansul o "arunca" pur si simplu, cite 5-6 trepte odata, si nici nu a realizat cind a ajuns la parter...

Adrenalina o fi fost devina?
Eu nu mai tin minte decit ca m-am simtit odata luat pe sus, de mama, si ca pe scari era intuneric si un vacarm de nedescris, atit.

Pe urma mai retin ca, maica-mea coborise doar in chiloti si o bluza, si unul din vecini, se uita mirat...
 
Back
Sus