• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Inconstienta la extrem... de necrezut...

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
Eram pe freeex cand am dat peste urmatorul mesaj:

From: Ciprian BOJAN - Buna Ziua Brasov <templum@...>
Date: Tue Apr 12, 2005 6:56 pm
Subject: Re: [FreeEx] test-drive rasputzin_raspu...
Offline Offline
Send Email Send Email
\\"Test-Drive\\" Ucigas
Presa asterne valul tacerii peste un omor

Nici unul dintre ziarele unde lucreaza cei cincizeci de jurnalisti
care au participat la \\"test-drive-ul\\" organizat de Porsche Romania nu
a relatat ca, la intoarcerea de la Tirgu Mures, la Bucuresti, pe 8
aprilie, unul din cele 38 din automobilele Volkswagen Passat reunite
la aceasta manifestare promotionala a intrat in plin intr-o Dacia
Nova care venea din contrasens, omorind soferul si accidentindu-i grav
sotia, aflata inca si ieri, in coma.

Presa de simbata, de duminica si de luni nu a relatat intimplarea;
citiva ziaristi participanti la \\"test-drive\\" ne-au sfatuit sa nu
abordam subiectul pentru ca \\"nu se face\\" - adica, ar fi o lipsa de
complezenta fata de firma Porsche Romania, organizatoarea. (...)

articolul complet putand fi citit la http://bursa.ro/cotidian/?pag=articol&arhiva=12042005

si spicuiri din comunicatul Politiei Romane
In data de 08.04.2005, ora 13.50, Panait Andrei Cristian, 28 de ani,
din Bucuresti, conducand VW Passat B-35-POR (...) nu a adaptat viteza (...) a patruns pe contrasens (...) tamponandu-se frontal cu autoturismul Dacia *** MS - 99 -LSR
(...) rezultand decesul lui Balogh Szilard si vatamarea corporala a lui Balogh Elena (42 de ani), Stroian Robert (28 de ani) si Panait Andrei Cristian ....

Citat din comunicatul de presa al IPJ Brasov

Autorul mesajului de pe freeex continua:
Stroian Robert --- era in VW Passat .....alaturi de Panait Andrei Cristian

Ciudat este ca in ciuda valurilor, reprezentantii IPJ Bv ... trateaza
totul ca pe un accident normal. Pe de alta parte, faptul ca ziarele
care au avut reprezentanti nu au dat stirea nu mi se pare senzational
.... cate accidente se petrec in provincie si trec neobservate?
Doar daca era cumva si Tariceanu in portbagaj...

Am ramas fara cuvinte.

--------

Editat pentru a inlocui textul articolului cu link-ul catre articolul original
 
Si eu am ramas fara cuvinte.
Din pacate asta e situatia pe drumurile Romaniei. E plin de idioti cu masini puternice; la noi \"sindromul Jeep\" functionaza din plin: daca ai masina mai mare, mai puternica, nu iti mai pasa de ceilati, nu dai prioritate, nu respecti nici o lege. Aici parerea mea e ca si politia e vinovata. Singurul lucru care il fac e sa stea la panda cu radarul; ar trebui sa fie si ei prezenti mai mult in trafic, sa fie mai activi.
Cat despre ziaristi....eu personal niciodata nu am agreat (ca sa nu zic mai mult) aceasta categorie. Imi aduc aminte cazul Dr. Ciomu de care ziaristii au facut caz juma\' de an, s-a exagerat la greu, s-a mintit, etc. Chiar si in cazul accidentului in care a fost implicata sotia senatorului Paunescu, s-a asternut repede tacerea.
 
Urmaresc stirile sa vedem daca spun ceva despre asta, dar toti vb despre declaratia presedintelui Basescu.
Am intels ca la RealitateaTv la ora 18 ar fi zis ceva...
 
Din pacate nu am auzit nimic la stiri despre acel accident. Singurul lucru care s-a spus ca a avut loc lansarea noului VW Passat la Porsche Bucuresti Nord.
 
Acum la Realitatea Tv se discuta despre acest accident.
Intr-adevar soferul, un pusti de numai 24 de ani, conducea cu viteza excesiva pt acel tronson de drum (drum in curba) a pierdut controlul si aintrat pe contrasens. A suferit doar cateva zgarieturi, la fel si ceilalti din Passat. Ambii ocupanti din Dacia (care circula regulamentar) au decedat (si femeia a murit de curand).
Soferul vinovat mai avea antecendete. Spre exemplu cu o zi inainte fusese somat sa opreasca de un echipaj de politie la intrarea in Sinaia. El nu a oprit si abia dupa 50km de urmarire a fost prins.

Acum imi pun si eu asa o intrebare, cum e posibil ca un asemena \"specimen\" care si-a permis sa fuga de politie si in cele din urma a fost prins, sa fie lasat in continuare sa conduca. Normal trebuia luat permisul, eventual dus la sectie respectivul....Cineva care nu opreste la semnalul politistilor si mai si fuge 50 km, ar fi trebuit mult mai aspru pedepsit.
 
de acord...dar in spate e o super firma...care a facut si ziaristii sa taca...
cel putin asa am inteles eu ...
 
Mda, reporterul zicea ca ziaristii au acceptat cu greu sa vorbeasca, cu conditia sa nu le fie dezvaluita identitatea.
....vb unui amic \"Whelcome to Romania\"
 
cel de la realitatea spunea ca a citit pe un forum..si de acolo a luat unele informatii...
 
Am auzit si eu ceva legat de un forum, dar nu stiu despre ce forum e vorba...
 
Prima oara articolul a aparut pe forumul Freeex, de unde l-am luat eu. Probabil ca de-acolo l-au luat si cei de la Realitatea, avand in vedere ca forumul ala e un \"punct de intalnire\" al jurnalistilor romani...
 
Back
Sus