• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Incredibil

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
rasfoiam presa si am dat peste un articol care m-a lasat fara cuvinte.
va voi selecta cateva pasaje si va invit sa comentati.

\"250 de ani de la devastatorul seism care a ras efectiv de pe fata pamantului capitala portugheza in anul 1755 si care a zguduit din temelii, la propriu si la figurat, intreaga Europa a acelor vremuri.

Acest seism - unul dintre cele mai devastatoare din istoria universala - a ucis intre 60 de mii si 100 de mii de oameni. Mai mult decat atat, teribilul cutremur a fost urmat de un tsunami si de un incendiu, ceea ce a dus la distrugerea aproape totala a orasului.

In acea perioada a luat nastere seismologia moderna. Astazi, geologii estimeaza ca seismul a avut o magnitudine de 9 grade pe scala Richter.

Marturii din acea vreme vorbesc despre faptul ca seismul a durat intre trei si sase minute - ceea ce a cauzat fisuri uriase pe strazile orasului.

Peste cateva zeci de minute de la cutremur, un tsunami enorm a inghitit practic portul si centrul orasului. Acesta a fost urmat de alte doua valuri gigantice. Parea ca iadul coborase pe pamant.

Nici zonele crutate de cutremur si tsunami nu au scapat, fiind devastate de un incendiu care a fost stins abia dupa cinci zile.

Lisabona nu a fost singurul oras afectat de catastrofa. In sudul tarii, distrugerile au fost masive, orase intregi fiind aproape rase de pe fata pamantului.

Undele de soc ale seismului s-au simtit si in Finlanda, iar un tsunami de 20 de metri a lovit Martinica si Barbados. Valurile, din fericire mai mici, au lovit si coasta engleza, precum si coasta vestica a Irlandei.

90.000 de locuitori ai Lisabonei au murit atunci, intreaga populatie a orasului numarand 275.000 de oameni. Alti zece mii au fost ucisi in Maroc.

Teribilul cutremur a distrus toate bisericile mari din oras, cum ar fi Catedrala Sfintei Maria, Bazilica Sao Paolo, Santa Catarina si Sao Vicente de For.

Sir Charles Lyell scria in cartea sa, \"Principles of Geology\", ca \"muntii cei mai mari din Portugalia au fost zguduiti puternic, din temelie, iar unii dintre ei s-au despicat din varf si s-au rostogolit intr-un mod ciudat, parti mari dintre ei fiind aruncate in vaile invecinate. S-a spus ca au iesit flacari din acesti munti. (...) La Lisabona s-a auzit in adancurile pamantului un bubuit de tunet si indata dupa aceea, o zguduitura puternica a distrus o mare parte din oras. In timp de aproximativ sase minute au pierit 60.000 de persoane. La inceput apele oceanului s-au retras, lasand tarmul uscat, apoi au revenit cu violenta, ridicandu-se cu 15 metri si chiar mai mult deasupra nivelului obisnuit.\"

http://www.ziua.ro/display.php?id=187734&data=2005-11-02
 
sorin ce stii despre acest seism?
Intr-adevar, Dodo, seismul de la 1 noiembrie 1755 a fost cu adevarat celebru !!! A devastat Lisabona, dar si o mare partre a Peninsulei Iberice. Foarte probabil epicentrul a fost in Oceanul Atlantic, in apropierea Azorelor, intr-o regiune in care se intalnesc 3 placi tectonice majore care se \"bat cap in cap\". Dupa amploarea efectelor, se apreciaza o magnitudine Mw=9,0. Cutremurul a fost resimtit pe o arie foarte larga, exista informatii ca si in Romania !!! De pilda, in dimineata zilei de 1 nov 1755, un cutremur usor s-ar fi resimtit la Brasov, fara sa creeze probleme !!! Intrucat ora la care este notat acest cutremur la Brasov corespunde foarte bine cu ora la care s-a produs mega-cutremurul din Atlantic, este probabil sa fie vorba despre acelasi cutremur. De altfel, cronicile epocii noteaza faptul ca \"la peste 2.000 de kilometri de Lisabona se tot leganau lustrele\" !!!!
Efecte grave le-a avut atat cutremurul propriu-zis, cat si valurile seismice uriase. De asemenea, la Lisabona au izbucnit si incendii mari !!! In zonele muntoase s-au produs si alunecari de teren ample.
 
Exista sanse sa se mai poduca vreunul in aceeasi zona?
 
Exista sanse sa se mai poduca vreunul in aceeasi zona?
Dodo, legea de fier spune ca ce a fost in trecut se cam repeta si in viitor ! La intervale de mai multe sute de ani Peninsula Iberica ar putea fi zguduita de cutremure mari cu originea in Atlantic, nu neaparat/adica nu intotdeauna de marimea celui din 1755. De exemplu, in 1969 a fost un cutrmur de magnitudine Mw=8 care a cauzat un val seismic mic, fara sa provoace pagube.
 
Da, foarte optimist:ack:
Fiecare tara cu ale ei: vulcani, cutremure, avalanse, etc.
 
Da, foarte optimist:ack:
Fiecare tara cu ale ei: vulcani, cutremure, avalanse, etc.
Pai da ce voiai, Dodo ? :)) Stii ca fenomenele astea se repeta, nu sunt singulare. Desigur, cel din anul 1755 a fost exceptional, e foarte adevarat acest lucru. Candva se va repeta acel fenomen, dar acest lucru se poate intampla si peste 500 de ani, draga Dodo...:))
 
Speram si eu sa se linisteasca placile astea cumva.
Activitatea vulcanica nu mai este la fel de puternica cum era acum 500 de ani si multe s-au schimbat, asa ca si\" maruntaiele\" Terrei ar trebui sa nu mai \"ghiortaie\".
Am vazut ca si vulcanul din Santorini a facut prapad cand a erupt, a produs un tsunami, etc dar acum este linistit si sper sa ramana asa.:))
 
Speram si eu sa se linisteasca placile astea cumva.
Activitatea vulcanica nu mai este la fel de puternica cum era acum 500 de ani si multe s-au schimbat, asa ca si\\" maruntaiele\\" Terrei ar trebui sa nu mai \\"ghiortaie\\".
Am vazut ca si vulcanul din Santorini a facut prapad cand a erupt, a produs un tsunami, etc dar acum este linistit si sper sa ramana asa.:))
Draga Dodo, o sa mai astepti cateva miliarde de ani pana se raceste interiorul planetei. :)) Asa ca nu iti face iluzii...catastrofe vor mai fi...
:)) :))
 
Am luat un dvd cu santorini si m-am trezit ca jum din el este despre eruptia vulcanica.
Cand voi avea timp o sa ma uit cu atentie ce spun in film si o sa va fac un rezumat.
A fost resimtit si in Egypt, Italia, Israel, etc si a schimbat harta.
Din cate stiu eu a erupt ultima data in 1950.
 
Astfel, la 47 ani dupa acest teribil cutremur din Portugalia s-a produs si cel mai mare cutremur din estul Europei in Vrancea.
1 noiembrie Lisabona, 26 octombrie Vrancea.
La numai cateva zile... distanta!
 
Este evident pentru oricine ca nu se poate face nici o legatura intre seismul care a afectat Lisabona in 1755 si cutremurul din Vrancea din 1802. Seismul din 1755 a fost generat la zona de contact a placii africane cu cea eurasiatica din largul Oceanului Atlantic, in apropierea Azorelor. Necum sa mai vorbim, rationali fiind, de coincidenta de zile sau alte cele. Nu e cazul sa mutam lucrurile direct in Atlantic. :ack::harhar:
 
Carmo Convent din Lisabona, \"martora\" a marelui cutremurului din 1755. Fotografii realizate de mine asta vara. Este principala ruina a orasului care aminteste de cutremur.

[attachment=2123:200904/post_1022_1238889999_24a31b853dc7b214b4781cff42d8c4f6.attach][attachment=2124:200904/post_1022_1238890029_f46add4656a4e42508e04c949126ed0b.attach][attachment=2125:200904/post_1022_1238890051_61a914abccbebb90a505e8407fe28c4d.attach][attachment=2126:200904/post_1022_1238890074_f19569ef0e8dbb79c392c241ae134369.attach][attachment=2127:200904/post_1022_1238890097_829431ec9dd8fa2c1942ddb36f14ee2e.attach]
 
Multumim frumos, teoctist :smile: Superbe pozele ! Intr-adevar, un fel de marturii peste timp despre acel cataclism.
Nu cred totusi ca se va repeta prea curand unm cutremur de aceeasi magnitudine acolo. Peste sute de ani, probabil ca vor mai avea loc. Acel cutremur este \"cotat\" cu o magnitudine de 8,6 grade pe scara Richter !!!
 
Back
Sus