• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

indicii

gicacontra, in primul rand bun venit pe forum ! :harhar::harhar: Asa imi place nick-ul tau...:harhar: Vezi insa ca s-ar putea ca Dodo sa te ciocaneasca nitzel...:harhar: Are antecedente in a boteza oamenii...:harhar:
Nu, ma tem ca un document mai nou nu am. Iar datele pentru 2005-2006 pe care le gasim pe net oricum nu sunt complete. Rezultatele afisate in aceasta diagrama se bazeaza pe relocalizarea hipocentrelor cutremurelor vrancene din perioada 1996-2004. Mai interesanta ar fi o \"schema\" pe un termen mai lung, sa zicem incepand din 1990, si sa includa, evident, si ultimii 2 ani (2005,2006). Spun asta fiindca se pare ca acel gap interesant de la 100-130 km adancime ar fi inceput, de fapt, sa se formeze dupa cutremurul din 1990, ceea ce este chiar extrem de interesant. Practic, se pare ca dupa 1990 a aparut o oarecare \"dispersare\" a hipocentrelor seismelor vrancene de la 100-130 km adancime, fata de concentrarea din perioada anterioara. Acest lucru a constituit un alt indiciu pentru cercetatori sa considere ca viitorul cutremur vranceam major (M > 7,0) va fi generat in jurul adancimii de 120 km ! Atentie: spun \"viitorul cutremur vrancean major\", prin aceasta intelegand un seism cu magnitudinea Ms strict mai mare de 7,0 pe scara Richter. Fiindca seisme de magnitudine mai mica (sa zicem in jur de 6,5) pot sa se produca oricand, la adancimi in jur de 80 km, sau chiar pe la 150 km adancime n-ar fi exclus ceva. Dar de interes e asa-numitul Cel Mare, deci un eveniment cu adevarat catastrofal !
 
gicacontra, in primul rand bun venit pe forum ! :harhar::harhar: Asa imi place nick-ul tau...:unsure: Vezi insa ca s-ar putea ca Dodo sa te ciocaneasca nitzel...:harhar: Are antecedente in a boteza oamenii...:harhar:

Multumesc de primire :ack: Imi place forum-ul, e bine documentat si oamenii sunt pasionati :tongue:Si eu ma declar interesat de cutremure, adica sa recunosc, sunt cam panicar :harhar: Tineti-o tot asa, sau poate si mai bine, poate se pune un server prin Vrancea, dar conectat la ce seismograf ar fi permis ? :)

Sper ca nu va fi nici un cutremur mare, poate gap-ul ala e o intamplare sau nu inseamna ceva obligatoriu :harhar:
 
gicacontra, ne bucuram ca iti place...:ack: Si iti recomand sa parcurgi topicurile, cand ai timp. O multime de probleme spinoase sunt abordate pe aici...:harhar::harhar::rolleyes:
Despre ce va fi in Vrancea, ramane de vazut. Acum ne influenteaza placa aia dinspre Asia, cu care nu-i de gluma...:harhar::) Exista aprecieri convergente despre un cutremur semnificativ in urmatorii 5-10 ani, asa...:unsure: Eu nu cred ca vom scapa nezguduiti. A, nu cred ca acest cutremur se va produce foarte-foarte curand, adica nu in perioada imediat urmatoare. Dar Vrancea obisnuieste sa elibereze ceva energie la fiecare inceput de secol, si o va face mai devreme sau mai tarziu si in acest inceput de secol in care ne aflam. Ramane de vazut cand...:harhar: Mai important e sa fim pregatiti cat de cat, macar sa stim ce avem de facut in caz de ..Doamne-fereste...:):harhar:...Mai mult nu putem face, fiindca nu se poate sti sigur cand va veni cutremurul. Prognozele pe termen lung, si chiar mediu, gicacontra, inseamna, implicit, imprecizie. :harhar:
 
Back
Sus