• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Intrebare

marius01

New member
Înscris
18 Oct 2006
Mesaje
16
Scor reacție
0
Ce parere aveti despre blocurile de pe Nada Florilor nr 2. An constructie 1978, prefabricate daca nu ma insel. Astept parerea dumneavoastra.
 
Bun venit pe forum, in primul rand.
Eu nu stiu exact zona, dar daca sunt de prefabricate beton armat si din 1978, atunci e ok, nu-s probleme nici chiar la MGR 7,2 si intensitate macroseismica VIII in Bucuresti.
 
Nu vor avea probleme cum au altele mai vechi si cu vulnerabilitati multiple. A, ca ar putea fi avarii, nu e exclus, dar caderi ...putin probabil.
 
Eu am spus ca este din prefabricate pentru ca cel putin la nivel de fatada se vad patratelele
 
In general, blocurile din prefabricate au comportament mai bun. Cel putin in conditiile din Bucuresti.
 
O ultima intrebare referitor la subiect.

Daca din acte rezulta ca anul constructiei este 1978 de unde stiu ca s-au respectat ultimele norme care au intrat in vigoare chiar in 1978 si nu au mers dupa cele vechi?
 
marius01 a spus:
O ultima intrebare referitor la subiect.

Daca din acte rezulta ca anul constructiei este 1978 de unde stiu ca s-au respectat ultimele norme care au intrat in vigoare chiar in 1978 si nu au mers dupa cele vechi?

Daca a fost inceput inainte de cutremur a fost construit dupa normativul in vigoare. Pana s-au schimbat normele de proiectare in constructii cred ca la inceputul anilor 80 nu au fost schimbari in proiectare -executie.Daca vrei sa afli mult mai multe citeste cartea "CUTREMURUL DE PAMANT DIN ROMANIA DE LA 4 MARTIE 1977".Aparuta in1982
 
Stiu sigur de la locatari ca nu a fost inceput inainte de cutremur ci pe la finalul anului si s-a finalizat in 1978
 
Back
Sus