• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Intrebari legate de cutremur

Spaceman

New member
Înscris
18 Sep 2010
Mesaje
6
Scor reacție
0
Buna seara , astazi e prima seara pe aici , desi va citesc mai de mult timp si am zis , de ce nu sa mi fac si eu un cont aici pentru ca mi place ceea ce citesc .
Intrebarea este urmatoarea : ipotetic un nene are 3 salarii medii pe economie pe card la o banca care este internationala ,si le-a lasat acolo pentru ca nu a avut nevoie de ele , si apoi noaptea vine cutremurul . Intrebarea mea este ce se intampla dupa cutremur ? Cum isi poate recupera omul banuti de pe card in contextul neprevazutului cutremur ????

Multumesc anticipat
 
Salut.
Oricat de mare ar fi cutremurul in Romania, in cel mai rau caz doar cateva zile sistemul bancar va fi indisponibil.
In al doilea rand, orice card bancar are in spate, pe langa sistemele bancii care a eliberat cardul si sistemele companiei de carduri (Visa MasterCard, American Express, etc). Si presupunand ca serverele bancii sunt distruse fizic, toate back-up-urile sunt distruse fizic (asta e si mai greu), raman disponibile sistemele companiei de carduri.
Ca o concluzie, m-as hazarda sa spun ca dupa un cutremur major, banii respectivei persoane vor fi indisponibili doar o perioada de timp, nu vor "disparea" in sistem.
 
Hello , mersi frumos penru raspuns bogdan .

O zi placuta si plina cu soare
 
Bun venit pe forum, Spaceman ;) :rolleyes: Te asteptam cat de des poti, cu intrebari, pareri, comentarii, ce crezi tu :D :rolleyes:
 
Hey Geox , ms frumos de primire , fi sigur ca o sa mai intreb / comenta ;)
 
Hello, intrebare: unde pot gasi harta seismica a bucurestiului?
 
Back
Sus