• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Inundatii

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Mi se pare ingrozitor ce se intampla in zona de vest a tarii...
incredibil...apa de 2 m...si e in crestere...
am inteles ca solul este suprasaturat de la ploi..si nu mai poti inghiti apa..deci singura sansa este caldura,vant...sau ceva care sa ajute la evaporare...
case solide daramate...pisici ude pe acoperisuri,oameni cu lacrimi in ochi,vitei dusi cu barca...asta e ce vezi la tv..din zonele calamitate...
totul pare o mare murdara si linistita...si cred ca noaptea este sinistru...
oare de ce nu invatam nimic?de ce nu invatam ca sufletul este cel mai nepretuit dar al nostru..de ce nu devenim mai buni..mai rabdatori..de ce nu iertam mai usor...???
de ce ?Dumnezeu ne da la toti ce meritam..calamitati..pe tot globul..si tot nu ne trezim!!!!!!!!
pana candddddd?ce asteptam?
toate tarile au de suferit..si nimeni nu ia masuri...
 
Putem ajuta victimele inundatiilor din Banat
Guvernul Romaniei a anuntat crearea a trei conturi la BCR pentru donatii catre sinistratii din zona Banatului:
RO65RNCB 5010 0001 3839 0083 ROL -in lei
RO11RNCB 5010 0001 3839 0084 USD - in dolari
RO38RNCB 5010 0001 3839 0085 EUR - in euro
28 apr 2005
http://www.hotnews.ro/
 
Vin din nou inunda?iile!
Avertiz?ri hidrologice
 
Am inteles ca in jud. Timis principala cauza a inundatiilor ar fi ruperea unui dig de pe raul Timis. Parca au fost afectati chiar si sarbii.
Daca in general localnicii erau de vina pt inundatii, alunecari de teren, etc, pt ca au taiat padurile in exces, si-au construit case in zone \"periculoase\", nu isi curatau canalele de scurgere...., in Timis nu mai e vina lor pt ca s-a rupt digul. Am auzit ca firma care trebuia sa realizeze lucrarile de intretinere nu a facut acest lucru in mod corespunzator..
 
asa o fi..dar a si plouat enorm..cica din 1912 nu au mai fost asa precipitatii in zona...
asa ca..totul arata ca o mare...
 
Si am intels ca o sa dureze cam un an si jumatate pana o sa dispara apa, sau efectele inundatiei...ceva de genul.
 
culturile sunt compromise..pamintul este ca o mlastina acum..si oamenii de la tara sunt legati de roadele pamintului..gradina..animale..fructe...
 
Am vazut la TV la stiri o faza: animalele scapasera pt ca se refugiasera in cimitir, care era pe o zona mai inalta si astfel nu a fost acoperit de ape.
Echipele de salvare/interventii se planageau ca nu au barci(cu motor)....aveau doar una. Din cauza asta si soldatii trimisi sa ajute, inclusiv la refacerea digului, se descurca f greu.
 
am dat si eu niste bani la o colecta la biserica..pacat ca nu am avut mai multi dar o sa dau un telefon taxabil..
 
Ultimul bilant provizoriu: peste 5.000 de gospodarii distruse (case daramate)...
 
ouffffffffffffffff
oare oamenii nu vad ce patim?de ce atata rautate?
 
Din ce scria in Libertatea e mai rau ca diguri construite in ultimii ani au cedat, si se pare ca au fost construite prost, chiar daca bani au fost de la stat...
 
si precipitatii au fost cam multe....dar se si lucreaza de mantuiala....
 
Acum inundatiile au venit in Delta, de-a lungul Bratului Chilia. Si se pare ca o sa dureze cam o saptamana pana o sa se mai retraga apele.
 
hmmmmmmm...anul trecut parca era asa seceta ca au iesit tot soiul de vapoare f vechi la suprafata...iar acum....hmmm
 
Au zis acum la stiri ca apa scade cu 7cm/zi in Delta.:)
De asemenea au fost inundatii si in Braila si Galati. PArca in Galati apa a inundata soseaua de pe faleza (au aratat imagini).
 
se asteapta sa ploua iar 2-3 zile in vest....desi in europa e canicula pt acest anotimp..33C
 
Acum inundatiile \"s-au mutat\" in sudul tarii. Cel mai afectat judet se pare ca e Dambovita (asa a zis acum la radio..). Am apucat sa vad ceva azi-noapte la stiri, si spunea ceva de genul ca Slatina inundata, Craiova la fel....
Nu mai vb ca si in Bucuresti au fost mari pb, pasajele au fostinchise circulatiei (dadeau imagini de la Pasajul Marasesti)..Era un reprezentatnt de la ApaNova si sustinea ca inundatiile s-au produs in pasaje din cauza ca nu stiu ce canal colector in Dambovita e infundat..:)
 
hmmmmmmmm..cica in targoviste a plouat 120l/m patrat....si hai sa fim corecti...ca toata canalizarea din romania nu a fost facuta pentru aceste vremuri cand ploua de nu se mai opreste,cand avem tornadutze,cand sunt 50C vara..etc...
 
Jud. Buzau a fost destul de serios afectat de inundatii. Paraul(sau raul) Nehoiu a iesit din matca, inundand orasul Nehoie, comuna Patarlagele, probabil si altele. Circulatia pe calea ferata spre Nehoiu a fost oprita. De asemnea un drum judetean a fost inchis datorita pericolului ruperii unui pod....cam asta e ceea ce stiu dspre jud.BZ; poate Danny, ca el intrebase de BZ, a mai aflat ceva..
 
Back
Sus