• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

L-ati simtit?

Da, s-a simtit destul de bine. Iasi, et. 1. A durat 20-30 s, miscari pe orizontala.
 
Bucuresti Dr Taberei, sotia m-a avertizat, l-am simtit la sfirsit...
 
Da, neobisnuit de lung ca durata. Au fost doua varfuri de intensitate, la circa 3-4 secunde distanta de timp, fenomen mai uzual pentru cutremure ceva mai mari ca magnitudine (cele de peste 5,5). Vrancea, mereu neobosita.
 
Bucuresti Salajan( Grigorescu) 7 din 8 sa simtit un pic
 
Buzau, etajul5, s-a simti ca lumea cu pauze!
Au zanganit toate, nu a picat nimic, dar nu merg retelele de telefonie mobila!
 
s-a simtit ca o usoara miscare pe verticala urmata de o mica pauza si apoi zdruncinatura cam 20 secunde
 
Constanta, etajul 1.

S-a simtit usor. Miscari lente (o oscilatie pe secunda sau mai lent de-atat). Pe directia NV-SE. Durata - 20-30 de secunde.
 
Chiajna, casa, p+1&M, canapea parter - nu s-a simtit nimic. Nici o lustra, nici un obiect sau/si caine, pisica, doar pasarile cu vreo 10 min inainte cand am fost cu cainii pe camp, ignorate de mine bineinteles, am presupus ca au iesit la vanatoare.


Crangasi bloc, et 7 - mama s-a "dat" cu patul ceva timp. 2 pisici, 1 caine, 2 pasari - nici o reactie, inainte, in timpul sau dupa.
 
La Galati, etaj 4, s-a simtit destul de tare.
Cateva carti si bibelouri cazute precum si o tigaie de pe aragaz, monitorul de la calculator s-a miscat vre-o 5cm, de la marginea biroului a ajus in mijloc.

Daca miscarea ar fi fost pe directia E-W as fi avut mult mai multe lucruri cazute pe jos. :D
 
Titan, Parc IOR, et 8, parea ca nu se mai termina ! Intai ne-a zgaltait sus, jos dupa care ne-a balansat pe directia E-V de nu se mai termina. Inca 5 minute dupa s-au balansat lucrurile prin casa. La un moment dat a parut ca se opreste dupa care a inceput iar. Si cainii mei aveau ochii cat cepele iar papagalii se loveau de colivii!
 
Joita, Bacu, 15 km departare de Bucuresti pe directia Pitesti nu s-a simtit nimic in casa parter + M. Am primt mesajul pe twitter si am privit lustra vreo 2 minute dar nu s-a clintit.
 
Popesti-Leordeni (Km9 pe Bucuresti-Oltenita) Nu a simtit nimeni, casa P+1+M, eram prinsi cu joaca.
 
Back
Sus