• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Lectia cutremurului din China pentru Romania.Intrebari si raspunsuri

Bucureştiul este asediat de clădirile turn, de 27-30 de etaje. Cinci astfel de clădiri au venit la aprobare, miercuri, la ultima şedinţă a Comisiei tehnice de urbanism dinainte de alegeri, întărind ideea că mandatul de primar general al Bucureştiului al lui Adriean Videanu a fost mandatul turnurilor. Deşi construcţia lor va sufoca şi mai mult Capitala, arhitectul-şef al oraşului, Adrian Bold, a declarat pentru Gândul că prin construcţia a trei dintre cele cinci turnuri „se consolidează centrul oraşului şi se vor atrage investitori în partea de Sud a Capitalei”.
Antena3

Nu a tras nimeni invataminte din China. Nu intereseaza pe nimeni. Vor sa le faca si alaturi de Dambovita...
Sunt total nebuni si inconstienti!


Are Cristian Tudor Popescu un editorial pe aceasta tema si nu numai: \"Dictatura zgârie-ochilor\"

http://www.gandul.info/puterea-gandului/dictatura-zgarie-ochilor.html?4237;2667768

Si mai este un articol (cred ca cel despre care se spune la antena 3) \"Cinci turnuri de rămas bun de la Videanu\"

http://www.gandul.info/actualitatea/cinci-turnuri-de-ramas-bun-de-la-videanu.html?3927;2667759
 
Recentele miscari seismice din China si din jurul tarii noastre determina MIRA sa ia masuri

Autoritatile romane se pregatesc pentru cutremur
Faptul ca dezastrele naturale au produs pagube inimaginabile in ultima perioada, cele mai recente fiind cutremurele care au zguduit China, au determinat autoritatile romane sa traga un semnal de alarma. Mai ales ca, nu cu putin timp in urma, pamantul s-a cutremurat in tari vecine Romaniei precum Bulgaria sau Ucraina. Drept urmare, Ministerul Internelor si Reformei Administrative (MIRA) a organizat, joi, la Galati un exercitiu demonstrativ de interventie a autoritatilor in cazul unui cutremur la care a participat si ministrul de resort, Cristian David. Inaintea exercitiului demonstrativ acesta a participat la festivitatea de inchidere a seminarului \"Elaborarea unui scenariu de cutremur in zona Vrancea\", subcomponenta a \"Proiectului de diminuare a riscurilor in cazul producerii calamitatilor naturale si pregatirea pentru situatii de urgenta\". In cadrul acestui eveniment, oficialii MIRA au anuntat ca se are in vedere proiectarea unui model de calculare a unui eventual dezastru provocat de un cutremur in sub-crusturala Vrancea care ar putea afecta 16 judete.
Ziua
 
Tot mai mulţi români sunt victimele unor accidente stupide, loviţi de obiecte picate parcă din cer! Doi tineri din Iaşi s-au trezit cu bucăţi de tencuială peste ei, desprinse din Casa Studenţilor, în timp ce beau bere la o terasă. Au fost internaţi cu leziuni, iar administratorii imobilu­­lui s-au ales cu o simplă amendă.
Mai grav însă a fost un accident din judeţul Harghita. O persoană a murit şi alta se află în stare critică după ce maşina cu care se deplasau regulamentar a fost îngropată sub zeci de buşteni.
Aceştia au căzut dintr-un camion care a intrat cu viteză în curbă. În timp ce o familie este îndurerată, iar un om se zbate între viaţă şi moarte, autorităţile dau din colţ în colţ pentru găsirea vinovatului.
Adevarul

Poftim! Ce va spuneam eu? La un viitor seism vor pica multe balcoane. Ar trebui date ordonante de urgenta, ar trebui sa ia cineva masuri...dar acum toti sunt ocupati cu politica:ack:
 
Intervenţia pompierilor a fost extrem de dificilă, mai ales că spaţiul de manevră pentru autospeciale a fost redus din cauza maşinilor parcate lângă bloc.
ant3

Uitati ce pregatiti suntem!!!!
 
Ordinul Arhitecţilor a prezentat 100 de zone posibile ale unor viitoare imobile înalte din Capitală, de la 15 etaje în sus.
Potrivit unui studiu realizat de un colectiv format din arhitecţii de la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu“, în Bucureşti sunt aproximativ 100 de zone unde se mai pot construi clădiri înalte şi foarte înalte, cu un regim de înălţime de peste 45 de metri. Cele mai multe sunt în centrul Bucureştiului. Studiul a fost confirmat şi de Planul Urbanistic General. Mai mult, cele două documente confirmă şi că toate turnurile construite până acum şi care au constituit subiect de controversă au avut avizul arhitecţilor din Bucureşti.
Cotidianul

Asta am invat oare? Sa facem \"Tunuri\" in zona seismica? Poate exista o super tehnologie desi...ma cam indoiesc...:ack:
 
Ordinul Arhitecţilor a prezentat 100 de zone posibile ale unor viitoare imobile înalte din Capitală, de la 15 etaje în sus.
Potrivit unui studiu realizat de un colectiv format din arhitecţii de la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism „Ion Mincu“, în Bucureşti sunt aproximativ 100 de zone unde se mai pot construi clădiri înalte şi foarte înalte, cu un regim de înălţime de peste 45 de metri. Cele mai multe sunt în centrul Bucureştiului. Studiul a fost confirmat şi de Planul Urbanistic General. Mai mult, cele două documente confirmă şi că toate turnurile construite până acum şi care au constituit subiect de controversă au avut avizul arhitecţilor din Bucureşti.
Cotidianul

Asta am invat oare? Sa facem \\"Tunuri\\" in zona seismica? Poate exista o super tehnologie desi...ma cam indoiesc...:ack:
Dar ce au blocurile inalte in zone seismice in plus sau in minus fata de blocurile mai putin inalte si aici nu ma refer numai la Romania?
 
Dodolina, şi alţii au cutremure şi clădiri înalte. Totul e să ştii ce faci şi să construieşti ca lumea. Sau nu-i aşa, tjkl?

Că rahaturile de la noi arată ca dracu\' şi sunt amplasate aiurea, asta-i altă problemă.
 
:ack:noi nu facem fata sa stingem incendii la etajul 10 si nu construim ca lumea blocuri obisnuite(pentru noi) si ne apucam sa facem Zgarie nori?
Sa dea Domnul sa fie solide....
Nu mi-as dori sa ma prinda un seism mare la etajul 25...dar poate sunt altii care au astfel de pasiuni secrete....
 
:ack:noi nu facem fata sa stingem incendii la etajul 10 si nu construim ca lumea blocuri obisnuite(pentru noi) si ne apucam sa facem Zgarie nori?
Sa dea Domnul sa fie solide....
Nu mi-as dori sa ma prinda un seism mare la etajul 25...dar poate sunt altii care au astfel de pasiuni secrete....

Nu vad legatura intre incendii si cladiri inalte. Intercontinentalul a patit ceva la vreun cutremur mare?
Ar trebui sa se construiasca numai hale, probabil.
 
Vom vedea. Interul a rezistat cu brio dar timpul ne va arata daca gresim sau nu.
Am tot respectul pentru adevaratii constructori din Romania dar mi-e teama ca aceia sunt destul de putini astazi......si eu pot construi dar asta nu inseamna ca ma si pricep...
 
Vom vedea. Interul a rezistat cu brio dar timpul ne va arata daca gresim sau nu.
Am tot respectul pentru adevaratii constructori din Romania dar mi-e teama ca aceia sunt destul de putini astazi......si eu pot construi dar asta nu inseamna ca ma si pricep...

Deci pana la urma problema e la constructori sau la proiectanti?
 
La ambii daca nu sunt romani. Putini straini stiu ce inseamna Vrancea....
Nu avem noi bani de proiectanti de varf.....din alte tari.
Daca tu proiectezi o cladire in Bucuresti pot sa jur ca te gandesti si la eventuale probleme pe care le pot avea cei dragi tie daca nu iti faci treaba corect.
 
Totusi, cei care au proiectat Interul au facut-o bine, cred eu...
 
La ambii daca nu sunt romani. Putini straini stiu ce inseamna Vrancea....
Nu avem noi bani de proiectanti de varf.....din alte tari.
Daca tu proiectezi o cladire in Bucuresti pot sa jur ca te gandesti si la eventuale probleme pe care le pot avea cei dragi tie daca nu iti faci treaba corect.

Ce inseamna Vrancea?Proiectarea se face dupa normative, nu dupa nationalitati. Ceea ce e necesar proiectarii seismice se gaseste in P100, care cu putin ajutor poate fi citit si de straini. Proiectarea unei cladiri in Bucuresti nu e diferita de proiectarea unei cladiri in Atena, Istanbul sau alte orase.
 
stim cum au construit turcii...toti stiu ce e acolo...ma rog.
vom trai si vom vedea!
cand spun constructii proaste nu ma refer la cei care o fac cu simt de raspundere! s-a vazut scoala lor si in 77 si la baraje si peste tot.
haosul de dupa 89 a permis tuturor carpacilor ( ca sa nu jignesc pe nimeni) sa se faca constructori...
 
stim cum au construit turcii...toti stiu ce e acolo...ma rog.
vom trai si vom vedea!
cand spun constructii proaste nu ma refer la cei care o fac cu simt de raspundere! s-a vazut scoala lor si in 77 si la baraje si peste tot.
haosul de dupa 89 a permis tuturor carpacilor ( ca sa nu jignesc pe nimeni) sa se faca constructori...

Nu e cazul sa generalizam. Cum arata o constructie proasta? Cum realizezi daca o constructie e buna sau proasta? Te uiti la cine a construit-o? Intrebam un prieten? Sau cum?
 
Chiar tjkl, cum realizăm asta? Cum îşi poate da seama omul care vrea să cumpere o locuinţă într-un bloc nou că a nimerit bine?
 
:ack: un bloc nou construit la 2-3 m de un bloc vechi ti se pare un lucru profesionist?
mie nu! blocul vechi 4 etaje si cel nou 10. nu stau acum sa adun toate cazurile dar nu este un exemplu izolat.
nu ma poti convinge in veci ca un profesionist pune 2 blocuri aproape lipite! nu vreau sa ma gandesc la chestii care nu se vad si pe care nu le stiu.
imi spunea cineva care lucreaza la case sa nu ma bata gandul vreodata sa imi cumpar casa gata construita...unele au fundatii de jumatate de metru si sunt facute la norma.
repet...vom trai si vom vedea!
 
:ack: un bloc nou construit la 2-3 m de un bloc vechi ti se pare un lucru profesionist?
mie nu! blocul vechi 4 etaje si cel nou 10. nu stau acum sa adun toate cazurile dar nu este un exemplu izolat.
nu ma poti convinge in veci ca un profesionist pune 2 blocuri aproape lipite! nu vreau sa ma gandesc la chestii care nu se vad si pe care nu le stiu.
imi spunea cineva care lucreaza la case sa nu ma bata gandul vreodata sa imi cumpar casa gata construita...unele au fundatii de jumatate de metru si sunt facute la norma.
repet...vom trai si vom vedea!

O distanta de 2-3 m intre 2 blocuri de 4 si 10 etaje mi se pare arhi-suficienta. 2 blocuri se pun la o anumita distanta, care se calculeaza. Pana la urma discutam de case sau de blocuri ca nu e acelasi lucru?
 
Back
Sus