• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Mari cutremure din trecut

Cred ca seismul vrancean din 1620 este totusi explicabil pentru ca a venit dupa o perioada mai lunga de instabilitate, cu multe cutremure destul de mari. De unde concluzia ca mai multe cutremure moderate sau relativ mari chiar nu ne scapa neaparat de unul catastrofal. Sunt inca multe inadvertente in catalogul actual, inclusiv confuzia 1471-1473 (cu aceleasi date). Tot in perioada aceea, inainte de 1620, s-au produs cateva cutremure destul de puternice si in Crisana, pe la Oradea, deci si atunci a fost o perioada mai complexa. Cat priveste evaluarile, au fost multe erori, unii le justifica prin faptul ca s-au bazat pe informatii din surse rusesti. Totusi istoricii nostri (pe care i-am citat din lucrarea CAVALERII APOCALIPSULUI, autori Paul Cernovodeanu si Paul Binder) considera ca cele mai mari cutremure din secolul al XVII-lea au fost cele din 1620 si 1681, de la ele rezultand multiple marturii din surse variate si raspandite. In catalog mai aparea si confuzia cu 1679, o alta eroare mare.
 
Eu inclin sa cred ca evenimentul din 1620 a fost un cutremur mai adanc din Muntii Buzaului, de fapt, si care a fost urmat de cutremurul de la CAMPULUNG MUSCEL din 1628.
 
De altfel, inclin sa cred ca in secolele al XVI-lea si al XVII-lea au predominat cutremurele din Muntii Buzaului, fiindca si cutremurele fagarasene par a fi fost mai frecvente atunci.
 
Asa ar trebui sa fie succesiunea logica a evenimentelor, totusi exista unele neclaritati, pentru ca seismul din 1620 a fost resimtit puternic in Transilvania si intr-o oarecare masura (si) in Tara Romaneasca. El nu apare in cronicile moldovene sau in cronica lui Radu Popescu. Cine poate sa stie ce tip de cutremur s-a produs atunci?
 
Back
Sus