• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii cutremur 28 octombrie 2018

GeoX

Administrator
Înscris
29 Apr 2018
Mesaje
9.629
Scor reacție
2.345
Am simtit bine cutremurul, miscarea pe directie est-vest cu zgomot destul de puternic, au troznit peretii si s-a miscat biblioteca in camera. Bloc prefabricate, etaj 2. Zgomotul ne-a impresionat, trozneau peretii si mobilierul, smuciturile au fost destul de intense, am apreciat intensitate V pana la V-VI pe scara Mercalli. Troznea bine cam tot in camera, mai tare ca la cutremurul din 14 mai 2005 care a fost de acelasi tip.
 
Scriu si aici, eram (inca sint) la club, cu muzica, Calea Mosilor 100 (club Surubelnita, perpendicular pe linia de tramvai sau Calea Rosetti linia troleibuze, referinta linia tramvai 21), miscare serioasa, ampla, stinga dreapta (sau invers), simtita profund, dar unica, fara replici.
 
Ultima editare:
Alertele au venit cu c?teva secunde (una-dou?) ?nainte de a sim?i o u?oar? leganare care a ?inut vreo 3 secunde. F?r? zgomote, f?r? smucituri. Vecinii nu cred ca au sim?it mare lucru, ca nu s-au aprins luminile prin blocuri.
 
Buna seara !!! Cutremurul l-am simtit la bloc , la etajul 7 , in Bucuresti , sector 4 , cartier Berceni .

Blocul in care locuiesc eu la etajul 7 este mai lung ... are 9 scari si 9 etaje . La fiecare cutremur ma intreaba neamuri , vecini sau cunostinte ''cum s-a simtit acolo la etaj '' ... de fiecare data can le raspund fac o mica comparatie - blocul in care locuiesc il compar cu un sifonier dar nu chiar d'ala super greoi din lemn masiv ...

Pe data de 24 septembrie 2016 am simtit ca cineva proptit cu spatele de ''sifonierul'' nostru a reusit sa ne mute un pic luandu-si un mic avant din bazin inspre fata si lovindu-ne cu curul ( scuzati expresia ) . miscarea de revenire la faza initiala nu am mai simtit-o deci doar o lovitura de la SE spre NV cam asa este orientat si blocul nostru si exact din acea directie am simtit lovitura , dinspre SE .

Pe data de 28 octombrie 2018 am simtit ca ne-a mutat din loc '' cineva '' cu mai multe kilograme decat '' primul '' ... si-a luat un pic de avant si ne-a dat-o cu umarul , dupa care am simtit revenirea la faza initiala si atat ... nici o alta balansare ... lovitura tot din aceeasi directie dinspre SE spre NV .

La ambele seisme eram treaz ... am pe calculator inregistrari ambientale din momentele ambelor cutremure ... nici un vuiet pe afara inainte sau dupa ... nici un latrat sau chitatit de nimic inainte sau dupa ( doar acum pe 28 octombrie - exact in primul moment in care a inceput sa se simta ceva a '' tipat '' tare o cioara ce zbura la nivelul terasei blocului ) .

De restul cutremurelor nu este locul sa explic aici , dar hai sa scriu cate ceva daca tot m-am apucat ... sa nu ramana pagina chiar goala ... Pe alea le-am perceput ca o ampla leganare m-am trezit din somn si probabil nu am simtit prima unda sau trepidatie ( in bloc m-au prins doar cele din 1986 si 2014 inafara de cele descrise mai sus ) .

Cel din 1990 m-a prin la ore la scoala generala 189 si la fel l-am simtit fara nici o lovitura sau soc primar ...
Se auzea de parca un excavator ar fi bagat lama aia din fata pe sub scoala , ne-a ridicat putin de tot in sus ... a inceput sa ne legene mai brusc decat un leganat normal , timp de 15 secunde , dupa care bruscari , de parca ar fi vrut sa ne scape din ''leagan'' .

De la etajul 2 am fugit cu totii spre curtea scolii . Din mozaicul de pe holul scolii , vedeam cum sareau in sus cioburi , multe ne-ar fi putut ciurui calumea , dar nu s-a intamplat asta .
Cand am ajuns in curtea scolii , eu nu am mai simtit nimic ... nu prea stiam ce este cu mine si parca nici restul colegilor .
Afara , in careu , am vazut cum un elev de la o clasa mai mica ( un baiat de la caminul din apropiere ) si-a pus ghiozdanul sub fund si a sarit direct in careu de la etajul 1 al scolii .

Tin minte si imi pare rau , ca blocul meu saracutul de el , a suferit mult in urma cutremurului din 1990 ... l-am gasit cam indoit ... Am inteles de la sora mea , ca s-ar fi clatinat invers , adica pe lat ... Fiind un bloc lung , pana atunci seismele l-auleganat in lungime , si chiar nu l-au suparat cu nimic seismele din 1977 si 1986 .

Norocul nostru ca nu a fost mai puternic si mai de durata , acel cutremur din iunie 1990 .
Cel putin la mine , unde este un fel de colt al blocului , daca va trimit poze de la unele imbinari , va faceti cruce ''rotunda'' .
Zid smecher si gros din balcon , caraiman cum ii ziceam eu , are burta de atunci din 1990 .
In balcon , sus si jos se putea vedea la vecini ... balconul la care fac referire este pe colt la mine in camera .
Patru piroane groase cu un fel de filet , au iesit dintr-alt perete smecher si gros de la mine din camera .

Pe cel din 2014 l-am sesizat inca de la inceputul lui fara nici o vibratie sau dardait la inceputul lui ... pur si simplu 4 leganari um pic mai ample in aceeasi directie de la SE spre NV si revenirea la pozitia initiale apoi inca 3 din astea din ce in ce mai putin ample si cam atat , chiar nu au scartait zidurile , nici o miscare brusca , leganari usoare chiar domoale .

Cel din 1986 ... '' valeu muica '' ... ala ne-a leganat de ne-am saturat ... fiind insa primul seism simtit si eu mic de varsta nu prea a avut efect la mine ... dar leganarea aia o cam tin minte ... mi se parea ca cel putin 5 metri se duce blocul intr-o directie sa zicem spre N , apoi revine la pozitia initiala si dupa aia se duce spre S inca 5 metri ... tin minte ca a fost parca si ceva cu trepidatii blocul nu a suferit mai nimic in urma lui ... dar avand unele leganari bruste , au cazut diverse pe la oameni prin case .

Revenind acum la subiect ... imbrancelile astea de la seismul din 28.10.2018 , aproape ca smucituri , capacele aste de ni le-a dat la bloc , chiar m-au speriat ... daca erau de durata , la fel ma gandesc si la cel din 2016 , le faceau de ras pe restul cutremurelor din istoria de mai sus amintita ... la 5 grade jumatate si la adancime destula ... cam dracoase ...

Va pup pe toti si va urez numai bine !!!

P.S. alte observatii daca imi este permis ...

Multi vor sa stie imediat dupa terminarea seismului '' cate grade a avut '' si stau si asteapta sau se uita printr-ale parti tot pe la TV sa le zica niste prosti si niste proaste , niste ticalosi si ticaloase , niste incompetenti si incompetente ... ce si cum a fost fenomenul cu seismul restimt , dupa urmatoarele zile , bineinteles iar le face capul mare neinformatilor ku kutremurul devastator care ne pandeste si cu Romania care se cutremura in lanturi de cutremure de 2 , 3 si 4 grade ... pentru ca la insitutiile abilitate este LAG .

Multi dintre jurnalisti au studiat si eu pe unde au putut ... care au fost mai descurcareti au facut facultatea cu 10 milioane de lei vechi taxa pe un an scolar la fara frecventa . De parca nu as cunoaste si eu personaje de la unele '' facultati de jurnalism '' ...
Or fi si profesionisti si profesioniste , nu zic nu . Dar pot jura ca nu i-am vazut inca la TV ... probabil din cauza ca ma uit foarte rar din anul 2000 incoace ?

Pai astfel de jurnalisti si '' jurnalizde '' , baga frica in saracii mei vecini , in batranei si in babutele de la mine din bloc , din catier si din tara ... pai ... pai , nu-i frumos .

Pe mine personal ma intereseaza sa nu vina nimeni sa inceapa cu comentarii pe la mine prin camera , pentru ca inca exista miscare pe seismograf si imi strica inregistrarea ... daca vorbesc vrute si nevrute , imi strica inregistrarea cu sunetul ambiental din momentul respectiv ...

Existand nemultumiri ... vecini , amici , neamuri , s-au intrebat mult timp degeaba cate grade a avut acest seism ... eu m-am uitat ca prostul la seismograful ala intepenit si nu stiam ce sa fac sa opresc inregistrarea sa o mai las ... chiar eram obisnuit sa functioneze in parametri normali acel streaming .

Nu sunt chiar date in timp real , nu sunt 30 de frame-uri pe secunda ... dar pe mine personal m-a ajutat foarte mult , acea adresa cu seismograful analog .
M-a ajutat chiar sa imi fac o alerta de cutremur mai rapida decat cele date de la institutul de fizica pamantului INFP . Am in calculator , multe inregistrari de toata frumusetea si chiar sunt mandru de ele , chiar mi-au facut viata frumoasa , ca am avut cu ce sa ma joc in timpul liber ... Insa acum pauza , chiar am avut un fel de soc ... pentru prima data '' a intepenit seismograful '' .

Poate cu alta ocazie vom discuta ce raspunsuri perverse am primit la intrebarile mele ... OFF DOAMNE !!!!!!!!! - asta ramane o alta frustrare de-a mea ... Eu , care ma credeam mult mai informat decat restul , mi-am luat un ''jet'' scurt si fara drept de replica ... restul '' populimii '' , la fel , neavand altfel de preocupari ... asta era cea mai importanta intrebare pentru ei - '' cate grade a avut '' . Pe mine ma interesau alte date si am tot cautat pe internet , ceva mai mult decat restul care si ei au asteptat o stire de la trelevizor .

Rezolvarile , mai jos , daca va gasiti in vreuna din situatiile spectatorilor si telespectatorilor , nemultumiti ca nu au avut un raspuns promt si rapid , dupa seismul de zilele trecute :

contact TVR

mail: [email protected]
Telefonul telespectatorului: 021.319.91.11
Centrala TVR: 021.319.91.12 sau 021.319.91.54

contact Radio Romania

mail: [email protected]
Telefon (centrala): 021-303.17.77
Telefon (secretariat): 021-303.14.86

contact INFP

www.infp.ro/contact
+40214050664 /comandament
+40214050670 /secretariat

Telefon : 021 405 0670
Messenger : m.me/INCDFP
Mail : [email protected]
www.twitter.com/incdfp

nr. tel. mobil : ( hai ca pe asta totusi nu il scriu , nici mie nu mi-ar fi placut sa in locul lor )

[email protected]
[email protected]

Va doresc multa sanatate tuturor ... si daca va ganditi sa plecati din tara ca sa scapati de neajunsuri de incapabili si de ticalosi , haideti mai bine sa vedem ce putem face , astfel incat sa plece ''ei'' .

Pupici din Berceni !!!
 
Ultima editare:
Nu am sim?it deloc cutremurul sa fiu sincer, m-am trezit la o or? dup? ce s-a produs ?i am v?zut.. Sunt din Ia?i
 
Nu l-am simtit de la inceput ca dormeam,deci cand m-am trezit simteam un balans 3 valuri apoi pauza, iar 3 valuri si apoi pauza... posibil sa fie rezonanta blocului, blocul are 4 scari, pozitionat in lungime SV-NE, are 4 etaje si stau la et.2, directia care am simtit ar fi NV-SE, Galati
 
Ultima editare:
Puternic, trezit din somn. Se misca destul de tare patul, mobila facea zgomot puternic, cred ca am simtit ultimele miscari. Neplacut si enervant de tulburator.
Bucuresti, sector 5, parter, bloc 4 etaje.
In 2016 nu am simtit.
 
Ultima editare:
Nu s-a simtit deloc la Roman, interesant acest cutremur ca nu s-a propagat spre nord, nu am auzit pe nimeni pe aici sa-l fi simtit.
 
Ultima editare:
Stau ?n Ia?i. Nu am sim?it deloc cutremurul, nu s-au propagat undele seismice spre Moldova cum ma a?tept?m la un cutremur ad?nc, m-am trezit la c?teva minute dup? ce s-a produs.
 
M-a trezit avertizorul de la Telegram si in secunda doi am simtit o mi?care violent? de jos in sus, apoi pe orizontal?. Sim?eam c? plec cu patul in baie. Am stat calma, ?ntruc?t aveam de protejat un pui de om de 8 ani si asteptam sa vad daca se opreste sau se ?nte?e?te mi?carea. Mentionez ca stau la etajul 10, ?ntr-un bloc de prin '65 cred, ?n Berceni. Va dati seama ca acest bloc le-a prins pe toate? Oricum , mi?carea a fost destul de violenta.
 
Am o intrebare. Eu stiam ca marile seisme cu hipocentrul aflat sub anumita adancime sunt directionate inspre Iasi-Chisinau. Ar trebui sa ne ingrijoreze faptul ca seismul din 28 octombrie a avut loc la aproximativ 150 km adancime dar totusi a fost directionat spre Muntenia?

Nu. Oricum cand e vorba de cutremure foarte mari, nu poti spune ca Bucurestiul scapa neatins. Dar cutremurul asta a fost moderat, cu sursa pe partea central-vestica, in timp ce cutremurele mari se produc de obicei la capete. Poate ne povestesti cum ai simtit cutremurul. E topic de Marturii.
 
Nu l-am simtit deloc. Daca ati fi citit mesajele din privat(am inca mult nelamuriri si o pagina de internet i-am si transmis-o unui prieten bucurestean si acum imi pare rau ca nu am asteptat si parerea dumneavostra ) ati fi observat ca sunt din Transilvania(si in timpul cutremurului eram si la parter) dar doresc totusi din motive personale sa nu incercati sa ghiciti orasul in care locuiesc(in principiu nu doresc sa alarmez pe nimeni din orasul meu (si domnul Marmureanu face orice pentru a linisti populatia) despre un potential pericol , in afara primarului ,bineinteles, pentru ca imi doresc sa-i sugerez sa instaleze o statie de observare a animalelor si in preajma orasului meu si pentru asta e nevoie ca primarul sa organizeze acest lucru)

Acesta este topic de marturii privind cum a fost simtit cutremurul, nu se discuta despre observarea animalelor cu sesizarea seismologilor. Sa incercam sa nu divagam excesiv si sa pastram topicul.
 
Back
Sus