• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii de la cutremurele din 30 mai / 31 mai 1990

User: andr*****

Din cele 2 cutremure nu mi-l amintesc decat pe cel produs ziua.Tin minte ca eram in clasa a VIII a si au inceput sa se miste bancile si sa scartaie peretii si podeaua, profesoara ne-a spus sa ne adapostim sub banci. Parca nu a durat foarte mult. Dupa ce s-a terminat am iesit in curtea scolii , era o zi superba si ne-au dat liber .
 
User: Arh*****

La vremea respectiva nu aveam habar de semnificatia adancimii, insa am remarcat imediat asemanarea izbitoare a cutremurului (primului cutremur) din 1990 cu cel din 1977. Atat acceleratiile, cat si durata, au fost totusi cu mult mai scazute - deci un fel de copilas al celui din 77...

La fel ca si "batranul", a inceput cu un soc vertical puternic, urmat de 1-2 secunde de pauza. Apoi a inceput balansul, cu perioade de vibratie lungi. Deplasarile nu au fost, cel putin in primele 6-7 secunde, foarte mari, caci am reusit sa ma evacuez fara probleme de la etajul 1 al unei cladiri pe stalpi cu 8 etaje, "zburand" practic pe scarile destul de largi. Dupa ce am ajuns in strada si m-am indepartat rapid, strategic de cladire, pamantul inca se mai misca, dar a intrat foarte curand in faza de amortizare, cu miscari largi si din ce in ce mai slabe. Oricum, n-a fost o experienta confortabila, mai ales ca nu te-ai fi asteptat ca dupa 2 cutremure de 7+ la interval de 9 ani sa mai urmeze asa ceva dupa numai inca 4 ani. A existat si cel putin o victima in Brasov, ucisa de caderea unei decoratiuni de pe o fatada veche. Replica a fost si mai neprevazuta, sau mai exact intensitatea ei deosebita. Au fost cred doua miscari rapide de mare amplitudine, de tip "framantare de aluat". Sincer, parea a fi inceputul unui nou cutremur major, dar din fericire s-a oprit foarte repede.
 
User: guest

Desi aveam doar 3 ani, tin minte ca ma uitam cu frate-miu la TV, ceva teatru parca era, si s-a luat lumina, dupa care a inceput sa se miste patul, si abia ma tineam in patru labe
smile.gif
... stiu ca a s-a auzit si o bubuitura, dar nu mai tin minte daca a fost inainte sau dupa.
 
User: Ana*****

Aveam 9 ani si eram la scoala.
Nu-mi dau seamana daca pana atunci stiam sau nu de cutremur. Evident, auzisem de cutremur, insa nu stiu cat intelegeam. Cel din '86 m-a prins dormind si oricum aveam 5 ani.
Scoala era si este in continuare o cladire aparent solida. Eram la parter. In momentul in care a inceput am crezut ca fac colegii o gluma cu impinsul bancilor. Nu stiu cine a dat alarma de cutremur, insa in secunda urmatoare am simtit panica, aerul parca era electrizat. Profesoara ne-a spus sa stam cuminti, sa nu iesim afara.
L-am simtit extrem de puternic. Stiu ca ma uitam spre geam si am vazut pereti care se transformasera in valuri. Imaginea m-a socat si acum vad peretii aceia transformati in "onduleuri". Nu inteleg cum nu se darama cladirile cand sunt nevoite sa treaca prin asemneea transformari de structura, cum devin aproape plastice.
 
User: Niko***

S? spun ?i eu povestea mea. Eram ?n clasa a VIII-a, aproape 15 ani ?i locuiam ?n Pite?ti, la etajul 3, ?ntr-un bloc construit la ?nceputul anilor 70. Evenimentele din '77 ?i '86 m-au prins la bunici ?ntr-un sat din Suceava. A fost primul cutremur pe care l-am tr?it ''live''.

Eram tol?nit ?ntr-un fotoliu din sufragerie ?i citeam ceva din manualul de istorie c?nd a ?nceput. Nu ?mi amintesc s? fi sim?it unda P ci doar ca totul a ?nceput s? se balanseze. Pe masa din sufragerie aveam o vaz? din sticl? albastr? ?n care mama puse-se ni?te lalele. Vaza avea un defect din fabrica?ie, avea fundul u?or rotunjit, ?i se balansa la cea mai mic? atingere ?i chiar s-a r?sturnat de c?teva ori cu tot cu flori. Ideea e c? pe toat? durata cutremurului nu m-am mi?cat din fotoliu ?i am urm?rit fascinat cum se cl?tina vaza aia ?n ni?te unghiuri neverosimile. Eu a?teptam s? se r?stoarne odat? ca s? mai fac ?i altceva. Nu doar c? nu s-a r?sturnat dar mai t?rziu am constatat c? nu s?rise din ea nici m?car o pic?tur? de ap?. De fapt nu s-a mi?cat nimic prin cas?, nici m?car cele c?teva zeci de ''cristaluri'' pe care le ?inea mama prin vitrine. Mai t?rziu ai mei mi-au spus ca nici ?n '77, nici ?n 86' nu s-a ?nt?mplat mare lucru prin cas?. Dup? cutremur am plecat pe la 14:30 la ?coal? (pe vremea aia se ?nv??a ?n 3 schimburi ?i eu eram la schimbul 3 care ?ncepea pe la ora 15). Pretext?nd cutremurul nu am mai intrat la ore dar nici nu am plecat acas? ci am tras un fotbal de vreo 2-3 ore ?n curtea ?colii.

Pe cel de noapte nu prea l-am sim?it. Am dormit dus dup? fotbalul ?la, a?a ca am sim?it mi?c?rile ?ntr-o stare de semi-trezie. M-am trezit de-a binelea c?nd a ?nceput s? ?ipe isteric o vecin? din blocul vecin dar deja cutremurul era ?n faza de atenuare sau poate chiar se terminase ?i mai oscila doar blocul.

Oricum, experien?a acelor cutremure a fost benefic?, urm?toarele evenimente trat?ndu-le ca pe ceva natural ?i f?r? motive de panic?. ?i am mai constatat c? treci mai u?or peste astfel de evenimente c?nd e?ti singur dec?t atunci c?nd mai sunt ?i alte persoane ?n jur. ?n situa?iile acelea e suficient ca o singur? persoan? s? intre ?n panic? ?i ?ncepe ''distrac?ia''. Am constatat c? e o panic? extrem de molipsitoare ?i care de cele mai multe ori este singura surs? generatoare de probleme.
 
Back
Sus