• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Marturii de la cutremurul din 10 noiembrie 1940

Alex

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
3.226
Scor reacție
95
User: GeoX

Voi scrie aici cate ceva din ce mi-au povesti bunica mea din partea mamei dar si parintii (mai ales tata, care avea 8 ani pe atunci).

Bunica mea isi aducea aminte un lucru. Faptul ca s-au trezit, cu totii, in plina noapte, se auzea un huruit ingrozitor, si se inclina podeaua intr-o parte si-n alta. Ei locuiau la casa, si in timpul cutremurului nu reuseau sa deschida usa de la marchiza, sa poata iesi afara din casa. Se pare ca se strambasera peretii, si usa ramasese partial intepenita. Pana la urma, au reusit, cu greu, tinandu-se de pereti, sa dea usa la o parte, si apoi sa iasa prin marchiza. Dupa ce s-a terminat cutremurul si au revenit, cazuse plafonul intr-unul din dormitoare, iar in altele se rupsesera/dislocasera efectiv parti din pereti.

Tata isi aminteste de blocul Carlton, tine minte cum se plimba pe sub stalpii de sustinere, si cu totii admirau respectiva cladire, cea mai eleganta din Bucurestiul anilor \'40. De asemenea, ei locuiau la casa. Au simtit binisor si seismul din dimineata zilei de 22 octombrie 1940, 8h37min, zicea ca s-au spart niste geamuri, au cazut tigle de pe acoperisuri, ceva cosuri, vedea cum se miscau copacii...Cutremurul din 10 noiembrie 1940 i-a trezit, bineinteles, din somn, mai ales zgomotul puternic, ingrozitor, e cel care i-a speriat. Au iesit din casa, dar ulterior au vazut ca nu au avut pagube prea mari. S-au deplasat niste mese si scaune, si au cazut niste dulapuri, dar nu a picat casa.
 
Back
Sus