• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Mega seisme

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Ma uit pe National Geografic si am senzatia ca vad un film sf:ack:
Povestesc despre seisme f. mari care au avut loc de-a lungul timpului.
Evident au si imagini de arhiva.
Cel mai mare seism a fost de 9.5R si a avut loc in Chile, producand 2000 morti si un mare tsunami care a ajuns pana in Japonia si Africa de sud.
Un seism de 7R produs in arhipelagul indonezian a facut un tsunami de 15m din cauza unei formatiuni de sub apa care s-a prabusit.
Seismul din Alaska a fost de 9.2R si a durat 7 minute!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:harhar::35::ack::36:
In film se vorbeste despre un tsunami ce va lovi California( nu se stie cand).
Au spus ca ar exista un cercetator care a facut o formula Vladimir Keilis-Borok, de la UCLA dar nu este inca 100% corecta.
 
Dodo, cutremurele de magnitudine Mw~9 elibereaza energii foarte mari, iar ruperea e una de anvergura, se propaga pe sute de kilometri. De pilda, in cazul cutremurului din 26 decembrie 2004, ruperea a afectat un sector de falie lung de circa 1.200 km !!!!!
 
Am vazut si eu partial documentarul aseara pe NG...
M-a surprins o chestie, eu stiam ca magnitudinea, masurata pe scara Richter poate fi de maxim 9 grade, dar ei au zis ca poate fi de maxim 10....plus ca au dat exemplu de acele cutremure de peste 9 grade...
Deci pana la urma cum este, scara Richter e pan ala 9 sau pana la 10 ?
Iar Mercalli e pana la 12 ?
 
SYL, sunt mai multe moduri de calcul a magnitudinii unui cutremur. Avand in vedere ca magnitudinea bazata pe undele superficiale (scara Richter, asa cum e ea folosita pentru uz general) satureaza pentru evenimente foarte mari (si nu mai exprima adecvat energia eliberata de intregul sector de falie care s-a rupt), se prefera, in special pentru evenimentele foarte mari, sa se foloseasca magnitudinea moment, bazata pe conceptul de moment seismic. Daca Ms este limitata superior la 8,76, SYL, Mw nu are, teoretic, o limita superioara, dar in practic rezistenta rocilor limiteaza magnitudinea maxima posibila, care in cazul Mw poate ajunge la 9,5 !!
 
Daca Ms este limitata superior la 8,76, SYL, Mw nu are, teoretic, o limita superioara, dar in practic rezistenta rocilor limiteaza magnitudinea maxima posibila, care in cazul Mw poate ajunge la 9,5 !!

- De ce Ms e limitata la 8.76 ?

- Cum adica Mw e limitata de rezistenta rocilor ? La Pest 9.5 ce se intampla ? se dezintegreaza rocile si deci nu poate fi cutr mai mare ?
 
sorinsov a spus:
Daca Ms este limitata superior la 8,76, SYL, Mw nu are, teoretic, o limita superioara, dar in practic rezistenta rocilor limiteaza magnitudinea maxima posibila, care in cazul Mw poate ajunge la 9,5 !!

- De ce Ms e limitata la 8.76 ?

- Cum adica Mw e limitata de rezistenta rocilor ? La Pest 9.5 ce se intampla ? se dezintegreaza rocile si deci nu poate fi cutr mai mare ?
Din modul cum se calculeaza, nu poate obtine valori peste 8,76.
Pai fiindca nu se poata acumula o energie peste o limita la care rocile incep sa cedeze...
 
Tipul ala a fost contestat de restul comunitatii stiintifice ! A prezis cu asa-numita lui formula un cutremur de peste 6,4 in zona Los Angeles, care cutremur nu s-a produs ! Dodo, retine ca nu poti prevedea cutremurele prin tot felul de formule fantasmagorice !!! Asa ca degeaba...:ack::harhar::harhar:...poti sa ciripesti cat vrei, ca ...:36::harhar::35:
 
Stiinta da chix de multe ori la inceput.
Am inteles ca trebuie sa prevada de 10 ori ca sa fie ok formula lui.
Inca lucreaza la ea.
Cert este ca in film au spus ca a prevazut 2 seisme conform acestei formule.
Nu da ziua, ora, data ....ci spune in 3luni va fi un seism de 6-6.5R in zona x.
 
Vad ca Dodo tot o ciripeste pe a ei...:ack::harhar::harhar: Nu vrea sa priceapa ca seismele nu pot fi prevazute pe baza unui model universal valabil sau pe cine stie ce formula magica inventata de mai stiu eu ce aiurit...:36::harhar: Degeaba, Dodo, ai o atitudine de cartitoare ciripitoare care da din aripioare ! :35::harhar::10: Poti sa crezi cat vrei in formula magica, de iesit nu iese, sa-ti fie clar, mai draga...:51::harhar:
 
Nu da ziua, ora, data ....ci spune in 3luni va fi un seism de 6-6.5R in zona x.
Dodo, ciripesti degeaba aiureli...:ack::harhar: Asa zic si eu ca in 3 luni in zona Vrancea e probabil un cutremur cu magnitudinea 6,7-7,0 !!! Na !!!! :harhar::harhar::36:
 
Eu spun ce am vazut in film.
Era un documentar !!!
 
Eu spun ce am vazut in film.
Era un documentar !!!
Corect. Si nu inseamna ca tot ce se spune corespunde 100% realitatii. Oricum, asa cum iti spuneam si altadata, NU POATE SA EXISTE O METODA UNIVERSAL VALABILA DE PREDICTIE SEISMICA !:35: Acest lucru, Dodo, e la fel de evident precum faptul ca NU TRATEZI TOATE BOLILE CU ACELASI MEDICAMENT-MINUNE, deci NU EXISTA UN PANACEU UNIVERSAL ! Asta e situatia, resemneaza-te cu idea...:ack::harhar::harhar::harhar::36:
 
Alo domnu\', acum te pricepi si la medicina..:ack:
 
Alo domnu\', acum te pricepi si la medicina..:ack:
A fost o metafora, SYL, ca s-o pun la punct pe Dodo...:harhar::harhar::36::harhar::35:
 
Vezi ca diseara Alex va posta poza pe care i-am trimis-o, e vorba de un model al structurii geotectonice a zonei Vrancea, mai exact al volumului in care se produc seismele vrancene. Voi face comentarii ulterior, spun doar ca acest model, bazat pe teoria delaminarii/paleosubductiei, explica cel mai bine majoritatea caracteristicilor cutremurelor vrancene !!! Dodo, ai putintica rabdare ...:harhar::harhar::36: Alex mi-a promis ca o pune diseara ! Poza e interesanta, fiindca stiti ce se spune: O IMAGINE VALOREAZA MAI MULT DECAT 1000 DE CUVINTE !
 
Pai dc nu ai postat tu pozna ?
Pt ca eu nu am cum. O pune Alex diseara, probabil sa o vedeti din pagina principala... Ai si tu putintica rabdare, Alex mi-a spus ca diseara o pune. Eu voi reveni, ulterior, cum spuneam, cu un comentariu pe marginea ei, nu acum, ci dupa ce o pune Alex, ca sa vedeti despre ce e vorba.
 
Back
Sus