• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

MIHAELA RUNCEANU=20 de ani de la trecerea in nefiinta! comemorari triste

Înscris
22 Iun 2007
Mesaje
669
Scor reacție
0
Trebuie sa amintesc despre concetateana mea, Mihaela Runceanu, de la a carei trecere in nefiinta s-au scurs 20 de ani, cam cat de la Revolutie!
Domnul Runceanu ( tatal ) mi-a fost Contabil Sef si am fost alaturi de domnia sa in clipele grele, ajutand la inmormantare, daca vedeati ce era atunci in Buzau de lume pe strazi, ziceati ca este o revolta spontana!
70 de insi am avut grija de sicriu si de transport, ca lumea da buluc sa o vada, zi si noapte cat a fost depusa in apartamentul parintilor!
La cimitir, au fost jale, mai ales cand elevii ei ii cantau cantecele!
Sambata , numai pentru familie s-a tinut o pomenire la Biserica Sf. Sebastian si parastas la Cimitirul Dumbrava!
Duminica la Casa Judeteana a Sindicatelor, Mihai Penes a lansat o noua carte ( \"Un cantec ucis!\" ) despre viata si moartea regretatei Mihaela Runceanu, urmat de un concert comemorativ!
Duminica, in Bucuresti, la Casa de Cultura a Studentilor, la orele 17,00 a avut loc un concert comemorativ “Eu nu te-am uitat” cu formatia Amadeus, din a carei componenta face parte si Andreea Runceanu, verisoara Mihaelei. Mai perticipa si alti elevi ai Mihaelei: Daminescu, Enache,Iordachioaie,Trandafir,Nicolescu,Dumitrescu,etc.
In Buzau, pe strada Transilvaniei, exista o casa in care s-a amenajat o camera , exact cum era garsoniera Mihaelei din Bucuresti.
Fan Cluburile din Romania si strainatate tin legatura cu mine pentru a le facilita accesul la familia Runceanu!
Am personal cateva discuri de vinil cu autograf!
Dumnezau s-o odihneasca in pace si noi sa-i pastram vie amintirea!
DD a transmis aseara slujba de pomenire de la Cimitirul Dumbrava din Buzau, a fost ingropata exact pe 4 Noiembrie 1989!
 
Back
Sus