• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

prabusire bloc Continental

misu 77

New member
Înscris
15 Iun 2011
Mesaje
5
Scor reacție
0
Buna ziua!
sunt nou venit si as dori sa ma ajutati cu cateva informatii:m-ar interesa fazele prabusirii blocului"Continental' la cutremurul din 1977( daca s-a determinat care element a cedat primul si cum s-a propagat prabusirea, cauze), pentru ca am inteles ca prabusirea a inceput DUPA ce miscarile provocate de unda de soc au incetat.
De asemenea sa dori sa stiu ce fel de constructire(structura) au blocurile edificate in anii1980-'81 pe Sos. Stefan cel Mare, colt cu str. Polona-partea de 8 etaje de pe strada Polona si cat de rezistente ar fi la un cutremur asemanator.
Va multumesc anticipat!
 
bine ai venit la noi, misu77.
interesant subiectul, dar eu nu te pot ajuta cu nimic, astept parerile celor care stiu mai multe.
 
http://www.rezistent...-in-oras-1.html

Blocul Continental s-a prabusit integral pe 4 martie 1977, umpland un intreg cvartal cu moloz si praf. Din relatarile martorilor, prabusirea a inceput imediat dupa cutremur, etaj cu etaj, „cu incetinitorul”. Imobilul Gradinita vecin a cazut mult mai repede si n-a mai ramas nimic din el.

 
Blocul Continental unde a sta Toma Caragiu. Blocul Continental a fost defapt un complex de doua cladiiri independente. A existat acolo barul Continental, la subsolul corpului al doilea. Intrarea in bar se facea din corpul din fotografia atasata. Pentru amenajarea barului a fost modificata structura blocului acesta avand doua subsoluri.
 

Atașamente

  • _mg_9017.jpg
    _mg_9017.jpg
    290,1 KB · Vizualizări: 107
  • 646x404.jpg
    646x404.jpg
    54 KB · Vizualizări: 85
  • continental a3.jpg
    continental a3.jpg
    236,8 KB · Vizualizări: 63
Ruinele Blocului Continenta, vazute dinspre Blvd. Bratianu.
 

Atașamente

  • continental 1977 quake .jpg
    continental 1977 quake .jpg
    119,2 KB · Vizualizări: 88
  • continental21a.gif
    continental21a.gif
    49,4 KB · Vizualizări: 97
Respectele mele!
Esista cumva vreun plan al acestui bloc?
 
Blocul Continental a fost construit in 1937 dupa planurile arhitectului GM Cantacuzino de catre antrepriza fratilor Schindl. Este aceeasi echipa care a realizat blocul Carlton,precum si numeroase alte imobile in perioada interbelica.Era situat pe strada Bursei nr 3 ( denumita mai tarziu strada G Assan, iar din anii 60 strada Colonadelor).Destinatia blocului era mixta: apartamente dispuse pe 11 etaje, o sala de teatru la subsol, Bursa de cereale la parter, pe latura dinspre biserica Rusa si birouri la cateva etaje. Sala de teatru a fost sediul cabaretului Colorado in anii 30-40, iar din anii 50 a barului de noapte Continental.Sediul Bursei de Cereale a fost utilizat din anii 70 pentru magazinul de cosmetice Miraj, iar partea destinata birourilor de catre o firma de comert exterior.Blocul s-a numit la constructie "Casa block Soutzo",denumire uitata in anii comunismului.A fost completat in 1938 de o alta cladire situata pe coltul dintre strada Bibliotecii si strada Ghika,in spatele palatului Sutu.Constructia a fost realizata de aceeasi antrepriza a fratilor Schindl. Este impropriu desemnat in mai multe articole pe internet ca blocul Gradinita.


Imagine Bloc Soutzo ( Continental)
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    130 KB · Vizualizări: 95
Blocul Soutzo( Continental)


Publicitate din anii 30 la imobilele construite de antrepriza fratilor Schindl
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    157 KB · Vizualizări: 58
  • image.jpg
    image.jpg
    120,5 KB · Vizualizări: 80
  • image.jpg
    image.jpg
    139 KB · Vizualizări: 68
  • image.jpg
    image.jpg
    423,2 KB · Vizualizări: 63
O descoperire interesanta in cartea "Cauzele prabusurii blocului Carlton " de ing. Theodor Achim publicata pe forum: se descriu detalii de constructie ale blocului Soutzo, avariile la cutremurul din 1940 si solutiile de consolidare .







 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    261,6 KB · Vizualizări: 67
  • image.jpg
    image.jpg
    266,9 KB · Vizualizări: 58
  • image.jpg
    image.jpg
    258,8 KB · Vizualizări: 54
  • image.jpg
    image.jpg
    283,8 KB · Vizualizări: 52
Multumnesc ermax, am citit cu mare interes.

Daca mai ai, mai pune!
 
vezi ca este toata cartea la ,,blocul carlton'' se numeste ''cauzele prabusirii blocului carlton'' in format pdf
 
Blocul Continental in 1937. Fotografie de Iosif Berman
 

Atașamente

  • image.jpg
    image.jpg
    189,7 KB · Vizualizări: 59
Back
Sus