• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Predictia cutremurelor

GeoX1

Administrator
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
27.321
Scor reacție
4
Intrebari si raspunsuri despre predictia cutremurelor.
 
Care sunt indicatorii pe baza carora se realizeaza predictia cutremurelor?
Ce indicatori au fost studiati si au fost eliminati, ca neavand legatira cu predictia cutremurelor?
 
INCDFP nu a facut niciodata predictii de seisme!
Se studiaza totusi anumiti "factori precursori" si aceste studii se aplica peste inregistrarile cutremurelor.
Este o sectiune relativ noua si se incearca intocmirea unei baze de date. Pentru mai multe va rog sa intrati aici:
http://www.infp.ro/cercetare/laboratoare/studii-magnetotelurice-si-bioseismice
De asemenea aici a-ti avut un topic foarte bun si documentat pus la dispozitie de AnDa dupa vizita la poligonul seismic Plostina Vrancea
 

Atașamente

  • Cercetari cutremure predictii.pdf
    227,1 KB · Vizualizări: 15
Vom incerca sa recuperam de pe forumul vechi topicul respectiv, intr-adevar era foarte bun, nu am apucat sa il transferam inca pe noul forum. E in arhiva, sa vedem cum facem...Topicul se numea Reteaua Seismica Nationala, il vom recupera cat mai repede, deoarece avea si imagini atasate, erau lucruri foarte interesante.
 
GeoX a spus:
Vom incerca sa recuperam de pe forumul vechi topicul respectiv, intr-adevar era foarte bun, nu am apucat sa il transferam inca pe noul forum. E in arhiva, sa vedem cum facem...Topicul se numea Reteaua Seismica Nationala, il vom recupera cat mai repede, deoarece avea si imagini atasate, erau lucruri foarte interesante.

file:///F:/DIVERSE%20SEISMOLOGIE%20DOC,%20POZE,%20Persoane/Articol%20cutremur%20net%20VRI%20+%20PLOR/este_posibila_predictia_cutremurelor__(i)_2991.htm
 

Atașamente

  • procese geodinamice actuale in Dobrogea.pdf
    259,9 KB · Vizualizări: 5
  • Geodinamica.pdf
    4 MB · Vizualizări: 6
  • Cercetatori.pdf
    281,4 KB · Vizualizări: 2
Am si eu o intrebare legate de predictie. Ce sanse sunt ca, la un moment dat, sa se realizeze si in Romania un sistem mai complex care sa includa si monitorizarea pe scara mai larga a factorilor biologici-comportamentul animanelor, intr-o maniera comparabila cu modul cum au procedat chinezii in anii '70 ? Sigur, situatia Vrancei e alta, dar daca in China, in cazul unor cutremure crustale majore s-au observat comportamente neobisnuite ale animalelor la peste 100 km de epicentru (ma refer la animale aflate mai aproape de mediul lor natural, nu numai la cele tinute in locatii inchise), ma gandesc ca treaba asta ar putea fi adaptata si pentru Romania, stiut fiind ca seismele vrancene fiind de adancime, afecteaza zone intinse ? Cand intreb asta, nu am in vedere ca fiecare statie sau fiecare observator seismologic din teritoriu sa aiba animale in supraveghere, ma gandesc doar la o abordare comparabila cu metodologiile aplicate de chinezi, cand populatia era solicitata sa semnaleze anumite fenomene, intr-un cadru organizat, intr-un mod foarte sistematic...
 
Verdes Ioan a spus:
INCDFP nu a facut niciodata predictii de seisme!
Se studiaza totusi anumiti "factori precursori" si aceste studii se aplica peste inregistrarile cutremurelor.
Este o sectiune relativ noua si se incearca intocmirea unei baze de date. Pentru mai multe va rog sa intrati aici:
http://www.infp.ro/cercetare/laboratoare/studii-magnetotelurice-si-bioseismice
Infrasunetele au un rol important in studiul factorilor precursori.Avem si noi instalatii speciale iar datele vin in timp real
De asemenea aici a-ti avut un topic foarte bun si documentat pus la dispozitie de AnDa dupa vizita la poligonul seismic Plostina Vrancea
 
Ce fenomene au fost studiate ca precursori si au fost excluse ca neavand absolut nici o legatura cu seismele?
 
Back
Sus