• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Predictia cutremurelor

GeoX

Administrator
Înscris
29 Apr 2018
Mesaje
9.629
Scor reacție
2.345
Predictia cutremurelor este un subiect provocator si extrem de controversat, caractere care se justifica prin complexitatea si varietatea fenomenelor fizice cu potential precursor pentru seismele importante.
 
Recunosc, National Geographic a relatat despre mai multe previziuni reusite de chinezi. Pe langa celebrul Haicheng (evident, o serie de multe cutremure minore te-ar putea pune pe ganduri) am gasit un articol in care este mentionata prezicerea cu succes a doar unui cutremur major in 1995 dar si esecul in alte cazuri
http://www.chinadaily.com.cn/china/2...nt_6698297.htm
 
Ultima editare:
Si nu am putut sa nu remarc faptul ca un precuror al seimului din 1995 a fost variatia nivelului apei. Initial am vrut sa spun ca in Romania anului 2010 domnul Streinu a fost un mascarici (domnul Geox a mentionat pe pagina cu animalele ca domnul Streinu a dat o alarma falsa de cutremur) dar in China anului 1995 ar fi fost un erou. Pe urma mi-am dat seama ca daca ar fi fost chinez in 1995 nici domnul Streinu nu si-ar fi dat seama ca schimbarea nivelului apelor e un potential precursor al seismelor. Probabil a adaugat acest element in lista sa de precursori DUPA ce a aflat de 1995. Morala: ceea ce a functionat pentru un cutremur nu functioneaza pentru altul si e dificil sa ne dam seama ce ar putea functiona pentru Vrancea.
 
Ultima editare:
Pe urma mi-am dat seama ca daca ar fi fost chinez in 1995 nici domnul Streinu nu si-ar fi dat seama ca schimbarea nivelului apelor e un potential precursor al seismelor.

In primul rand, ce e in Cbina nu tine la Vrancea. In al doilea rand, individul respectiv nu are nici o treaba, ca pregatire si cunostinte, cu studiul cutremurelor. Orice alta referire la acel personaj va fi stearsa. Am spus mereu: atentie la surse. Nu dau 2 bani pe senatorul lui peste prajit, asa-zis expert in constructii, care a cotcodacit ca domnul ceasescu si inalta conducere de Partid au descoperit cauzele reale ale prabusirilor cladirilor in 1977: cica din cauza pustilor pe care dusmanii de clasa ai comunistilor le-ar fi ascuns in cladiri. Mai scuteste-ne de "surse" din astea jalnice. Surse din astea, alde expertul in omuleti verzi si altii de teapa lui, nu au ce cauta aici. Nu mai vorbesc de traznaile cu asa-zisa arma geofizica. Saracii rusi si americani, cum au incercat ei cu arma geofizica pe noi si cum Vrancea, saraca, a rezistat eroic si le-a tras in fata doar niste moderate amarate.
Predictia cutremurelor e ceva mai complex decat aberatiile unor indivizi care cotcodacesc traznai la diferite televiziuni de scandal.
 
Evident, nici eu nu cred in omuleti verzi sau ca ar putea provoca cineva in mod intentionat un cutremur. Voiam doar sa zic ca domnul Streinu a adunat in lista sa tot ceea ce a functionat in trecut si nu cred ca a fost rauvoitor. A trecut tot ce a descoperit in lista sa. Practic, a creat varza pe care am creat-o si eu in pagina cu animalele .In rest, omul are o imaginatie prea bogata. Si recunosc, nici eu nu stiu sa diferentiez o stire reala de una falsa. Indiferent de domeniu.
 
Ultima editare:
Cand plagiezi, nu mai e buna-credinta. Individul a plagiat fara rusine ceva din lucrarea inginerului Horea Sandi de la constructii. Asa ca am sa te rog sa nu mai invoci personaje din astea, chiat ca ar fi doar visatori (ceea ce nu e cazul in cazul individidului citat).
 
M-am mai gandit si intuitia mea imi spune ca animalele rectioneaza la seiemele minore care ar putea precede un cutremur major si aceste seisme minore s-ar putea manifesta prin diverse modificari geofizice sugerate de-a lungul acestui articol. Sunt 2 mari probleme1. aceste microseime ar putea aparea cu cateva luni inaintea cutremurului major si deci nu e deloc practic sa scoatem lumea in strada cateva luni 2. doar 5% din aceste serii de microseime anunta un cutremur major conform unui articol postat de mine de pe New York Times undeva pe pagina cu animalele si deci va trebui sa scoatem lumea poate de 20 de ori in strada pentru o singura reusita (poate de aceea rata foarte mare de alarme false din China). In alta ordine de idei, chinezii sapa de cativa ani pentru a monitoriza cutremurele de suprafata dar cei din California sapa de si mai mult timp pentru a monitoriza nivelul apei din panza freatica in speranta de a stabili un anumit tipar care se vrea imbunatatit cu fiecare cutremur minor sau moderat pe care il experimenteaza. Dar am pierdut adresa site-ului unde am gasit aceasta informatie. Si evident pe aceasta pagina este locul celei mai evidente pagini pe care ar trebui sa o caute cineva cand e vorba de predictia cutremurelor, cea de pe wikipedia, plina de insuccese: https://en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_prediction
 
Ultima editare:
Back
Sus