• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Premonitii? Prevestiri?

Dodo

New member
Înscris
14 Ian 2005
Mesaje
3.275
Scor reacție
0
Unii dintre noi prevad cutremure chiar daca nu sunt constienti de acest lucru.
Au reactii putin mai ciudate, somnolenta, etc
Ati simtit asa ceva inaintea unui cutremur? Ati constientizat?

Am inteles ca aseara la Otv a fost cunoscutul Viorel Pop.
Nu pot uita previziunea lui despre pustiul pierdut(furat?!?) langa manastirea Cocos.
L-am ascultat in direct si s-a intamplat exact asa cum a spus.A dat diferite detalii total corecte.
Daca a urmarit aseara cineva emisiunea imi poate spune si mie ce a spus despre cutremur?Am auzit ca simte un cutr. in jurul datei de 25 dec. dar nu la noi.Este adevarata informatia?
 
Viorel Pop a afirmat ca in noaptea dintre 26 si 27 decembrie, spre orele 06.00 se va produce in Romania un cutremur cu magnitudinea cuprinsa intre 7.5 si 7.8 grade pe scara Richter. Intrebat de Dan Diaconescu daca nu se poate intampla sa se insele, acesta a raspuns ca este posibil, dar pana acum nu i s-a intamplat asa ceva. A mentionat totusi ca spera sa nu aibe dreptate si sa nu aibe loc cutremurul, sau sa se produca altundeva, dar in enunt a facut referire clara la Romania.
 
Am senzatia ca nu vad bine.
Eu l-am urmarit pe Viorel Pop in primavara cred.A fost extrem de mediatizat cazul unui baietel de 4 ani care a disparut de langa mama lui.Intamplator am dat pe Otv si V.Pop explica ceva.Am ramas sa vad despre ce este vorba si am aflat de cazul pustiului.
Imi amintesc perfect ca a spus cam asa: in 2-3 zile va fi gasit intr-o rapa.Nu este f. departe de zona de unde a disparut.Nu a fost rapit ci a mers cu cineva care la un moment dat l-a parasit.Traieste dar cand a fost intrebat de Dan Diaconescu daca va fi ok. V. Pop a evitat sa raspunda dar se vedea pe figura lui ca nu e de bine.Nu stiam cine este acest Viorel Pop pana atunci.Emisiunea a fost miercuri sau joi seara.

Sambata dimineata a venit cineva la mine care mi-a spus: stii ca l-au gasit pe baietelul disparut?Afost gasit intr-o rapa si unii spun ca respira inca dar a murit pe drum.


In acea clipa am ramas fara cuvinte si parca vedeam filmul povestii.


Din cate am vazut eu Viorel Pop nu este un tip panicar sau aiurit cum e Hancu.Toti il rugau sa spuna ce simte dar el mereu zicea, nu sunt sigur, nu vreau sa panichez, nu pot sa spun ceva de care nu sunt sigur.


Citind ceea ce ai postat Deceneu am ramas fara cuvinte.Chiar nu stiu ce sa mai zic.Exista insa un Dumnezeu Sus care ne va pazi si am incredere in destinul tarii , al nostru si al meu.Un eveniment minor poate schimba viitorul urgent.
Multumesc mult de raspuns si sper totusi ca tu sa nu fi inteles exact ce a spus el sau ca Viorel Pop se inseala.
 
Sincer sa fiu nu am fost niciodata de acord cu prevestirile. Nu tin minte sa fi fost pana acum vreuna care sa se fi adeverit. Si chiar daca o sa fie, cu ce ma incalzeste sa stiu dinainte?

Poate sa fie chiar si peste 5 minute incepand de acum, poate fi peste 10 ani, poate fi oricand. Poate ca o sa fie in noaptea aia un cutremur cum a spus el, si pana atunci sa mai fie inca 2 de 8 grade.

Pana acum prevestirile de genul asta au fost 100% incorecte. Daca Viorel Pop are dreptate, atunci procentul va fi de 98% incorecte. Pentru mine asta nu este ceva pe care sa ma bazez.
 
Daca e sa o luam asa fiecare din noi poate simti ceva anume.Nu toti realizeaza ce simt insa.
Energii negative ne inconjoara tot timpul si nu stim de ce suntem apatici, nervosi, etc
Au fost cazuri in \'77 cand au plecat oamenii dupa tigari si cutremurul i-a prins afara iar blocul s-a daramat in urma lor.
 
Viorel Pop a spus intocmai cum am scris mai sus, a dat ziua si ora aproximativa, dar a admis ca si-ar dori sa se insele, insa nu i s-a mai intamplat. L-am urmarit in mai multe emisiuni, si nu este genul de persoana care sa se hazardeze in declaratii. In primavara era la OTV mania cutremurului devastator, au chemat tot felul de persoane sa-si dea cu parerea, iar el a spus: \"Nu va fi in urmatoarele luni nici un cutremur, cand va fi, va voi spune.\".
In alta ordine de idei, un aspect interesant mi se pare cel legat de spusele vizionarului Ion Istrate, ale carui premonitii (de fapt viziuni) sunt expuse pe un site (http://cetatea.home.ro/pag055.htm). Aici, de aproximativ 1 luna, sunt afisate ultimele viziuni ale acestuia, din luna noiembrie, care spun ca in decembrie se va produce un \"EVENIMENT\", facandu-se referire la un cutremur devastator. Ar putea fi o coincidenta, dar aceasta potrivire de viziuni poate fi ceva mai mult decat atat, ramane de vazut.
Personal, sunt adeptul gandirii ca doar Dumnezeu stie cand si cum se produc astfel de evenimente, dar nicaieri (nici macar in Biblie) nu se spune ca oamenilor nu li se pot revela intamplari sau evenimente din viitor. Singurul lucru care nu il va stii nimeni nicicand este momentul Apocalipsei, dar in rest, trebuie sa acceptam ca astfel de viziuni sau premonitii pot exista si in multe cazuri, pot fi considerate plauzibile.
In orice caz, trebuie sa avem incredere si credinta in Dumnezeu, indiferent de ce se va intampla.
 
Problema cu Istrate este ca l-am auzit zicand ca ar fi prevestit anumite cutremure abia dupa ce aveau loc, iar atunci cand a prevestit ca va fi un cutremur nu a fost...

Cred ca atunci cand incepi sa afli o informatie din viitor primesti informatiile din punctul de vedere al momentului respectiv. Numai ca schimbarile energetice pot influenta odata cu scurgerea timpului si evenimentele care pot avea loc. E ca atunci cand mergi cu trenul: vezi ca peste cativa km vei trece un pod. Dar inainte de pod, din cauza unor macaze care cupleaza, trenul nu o mai ia pe pod ci pe o alta linie. Dupa parerea mea viitorul este in continua schimbare cu fiecare clipa ce trece, in functie de ce se intampla in fiecare moment.
 
Alex eu sunt de acord cu Deceneu.Am citit si eu ce spune istrate desi pana acum nu s-a verificat.Se pare totusi ca a prevestit cutremurul din \'77.
Poate ce se intampla acum la Ocnele Mari au vazut ei.Nu e uncutremur dar cu siguranta este un eveniment.
Ma uitam acum pe USGS si am observat multe cutremure pe coasta Americii de nord si sud si pe coasta Asiei.
Cred ca e o placa care in aceste momente se cam misca.
 
Si eu sunt de acord cu el. Din pacate situatia asa se prezinta: nu avem cum sa decelam intre o informatie corecta si una incorecta. Stim ca unii simt, ca au viziuni. Dar dincolo de potrivelile gen Hancu (care de 3 ori pe an prevestea cutremur mare, doar-doar s-o nimeri cu unul care chiar sa aiba loc - si sunt multi care fac asa) ramanem noi care intoarcem toate informatiile astea pe o parte si pe alta, le discutam si le rediscutam, cautam argumente pro si contra, suntem bucurosi cand nu se indeplinesc si noi zicem ca am scapat, si uite-asa ne mai bagam nitzica adrenalina in vene.

Propun doua noi subiecte: http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=254

si http://www.cutremur.net/forum/showthread.php?tid=253
 
Cert este un lucru-zona Vrancea motaie dar cu siguranta nu doarme definitiv.
Uneori ma gandesc mai mult la cei dragi decat la mine si de aceea as vrea sa stiu ca sa ii pot proteja.
Stiu f. bine ca fiecare are un destin dar tot as incerca....
 
Zona Vrancea nu o sa doarma niciodata. Energia seismica se acumuleaza permanent, iar un cutremur major este intotdeauna iminent. Nu va fi niciodata cazul sa se spuna: \"gata, nu or sa mai fie cutremure in Vrancea\". Oricand se poate declansa un cutremur acolo.

Daca ne-ar intra in obisnuinta tot ceea ce trebuie facut in caz de cutremur, daca ne-am asigura permanent ca avem pachetele cu strictul necesar de alimente, apa si obiecte strict necesare pregatite, atunci nu ar mai fi nici o diferenta pentru noi daca stim sau nu ca va fi un cutremur in data X. Si daca am sti si daca nu, ar fi la fel.

Eu cred ca ce trebuie sa intelegem este ca avem o viata de trait. Se poate sfarsi (Doamne fereste!) maine, si asta nu din cauza unui cutremur ci din alte mii de cauze posibile. Si trebuie sa invatam sa pretuim fiecare clipa a vietii noastre, nu sa traim intr-o groaza permanenta ca \"va fi un cutremur\" si sa ne consumam ore, zile si luni urmarind tot felul de profetii si discutandu-le. Mi se pare redundant, oricum nu ajungem la nici o concluzie (sau, ma rog, fiecare ajunge la concluzia lui). Mai bine in timpul asta am citi o carte, ne-am vedea cu prietenii, ne-am relaxa, am vedea un film bun sau ne-am plimba.

Este aiurea ca viata in general este amenintata de mii de chestii iar noi nu facem decat sa ne uitam la una singura, sa o analizam pe toate fetzele, sa tremuram gandindu-ne la momentul cand se va intampla si sa discutam ore in sir spunand aceleasi lucruri, dar sub alta forma. La ce ne ajuta toate astea? La ce ajuta profetiile astea? Ce o sa faci? O sa pleci sa dormi pe camp duminica noaptea? Nu, fiindca nu esti convinsa 100% ca o sa fie cutremur. Si daca o sa fie? Cu ce te-a ajutat?

Eu cred ca ne complicam viata inutil. Parerea mea este ca Dumnezeu daca ar vrea sa ne dea un semn ar face-o intr-un mod specific pentru fiecare. Si apoi... Dumnezeu da rar semne. De multe ori actioneaza. De cate ori nu ai trecut scapata ca prin urechile acului de ceva care ti-a amenintat viata? Dumnezeu nu ti-a dat un semn, ci pur si simplu te-a ferit de ce ti-ar fi putut cauza rau. Tu daca ai avea un copil, si ai vedea intr-o zi ca s-a urcat pe pervazul ferestrei de la etajul 10 ce ai face? Ai incepe sa-i dai niste semnale pe care el ar putea sa nu le descifreze corect incercand sa-i comunici ca-i periculos sa stea acolo sau te-ai duce la el sa il iei de pe pervazul ferestrei?
 
Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista spune o vorba.
Ideea este sa incerci pe cat posibil sa te protejezi singur si daca nu poti sa te lasi in voia sortii.
Adevarul este ca cei mai multi oameni cred ca mor in accidente de masina, nu in catastrofe naturale obisnuite.
 
Ultima informatie de la OTV.Va imaginati ca oamenii suna disperati sa se intereseze.Nu poti arunca o vorba si apoi sa lasi lumea balta.
Deci ViorelPop zice ca va fi cutremur dar crede ca nu in Romania.Istrate a dat telef. la OTV ca sa ii spuna lui Dan Diaconescu sa termine emisiunea repede iar Hancu face pariu cu toti ca va fi cutremur dar in alta tara.
Toate acestea au fost spuse de Dan Diaconescu.
Sper sa va linisteasca aceste informatii.
 
Viorel Pop anunta pe OTV ca in emisiunea la care a participat nu a spus ca acel cutremur va fi in Romania. Telefonic, Viorel Pop rectifica spunand ca in Romania nu va avea loc nici un cutremur puternic de pamant.
 
Datorita panicii create si a sutelor de sms-uri s-a luat legatura telefonic cu Viorel Pop.
Acesta a spus:nu va fi cutremur in Romania.Este o vibratie telurica pe care o simte dar nu la noi.
Ii roaga pe toti sa se linisteasca caci s-a inteles ceva gresit.
A zis ca este inca risc mare de cutremure in lume caci acea vibratie telurica nu s-a dispersat inca dar sansele sa fie un cutremur in Romania sunt extrem de mici.
Sper sa va linisteasca cuvintele lui pe care am incercat sa vi le reproduc aici.
 
Nu sunt off topic cu vestea aceasta.La un moment dat cineva a trimis un sms la OTv care spunea ca Viorel Pop a spus ca e posibil sa fie un cutremur in Irak.M-a amuzat ideea asa ca am tot controlat USGS.
A fost acum un cutremur de 5.2 in Iran insa.
Cred ca s-a dispersat ceva energie cu ocazia asta.
Adancimea estimata este de 10km asa ca nu deranjeaza Vrancea.
 
Nici o previziune? Liniste totala? Unde a fugit Hancu?:biggrin:
 
O fi la mare, probabil ca si-a luat bilete prin Casa de Pensii si nu il mai vedem toata vara :biggrin:
 
Back
Sus