• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Problema acces - incarcare maxima server!

bogdanch

New member
Înscris
23 Aug 2009
Mesaje
74
Scor reacție
0
Ieri am incercat sa intru pe cutremur.net/forum si nu ma lasa imi aparea urmatorul mesaj (atas screenshot).
Problema a durat 5-10 minut, dar ma gandesc ca in cazul unui eveniment seismic major ar dura mai mult.

Ce este de facut?

Multumesc.
 
Am avut si eu o singura data problema aceasta...dar si-a revenit intr-un minut. Nu s-a mai intamplat din nou
 
am patit-o si eu de 2-3 ori insa is-a revenit repede (citeva refresh-uri). aseara a tinut mai mult ....cam 4-5 minute
 
Problema aceasta poate sa apara cateodata cand serverul executa anumite operatiuni automate: back-up, stergere de fisiere temporare, etc. este o masura de auto-protectie pentru a nu se bloca. de obicei cand apare aceasta problema, serverul isi revine in cateva minute.

un pic offtopic, vreau sa le multumesc din suflet tuturor utilizatorilor ca nu au poluat acest forum cu discutii despre politica :D
 
p.s. in cazul unui eveniment seismic major este clar ca serverul se va bloca, asa cum se blocheaza si serverul de la usgs cand are loc un seism puternic in statele unite. de aceea, ca varianta de back-up exista http://www.cutremur.com care va putea fi folosit ca loc de discutie temporar pana cand cutremur.net isi revine.
 
Da, am patit-o si eu de vreo doua ori, dar numai la ore de varf (pe la 8-9 seara) si pentru putin timp. Niciodata nu s-a intamplat sa dureze mai mult de 5 minute, ceea ce e absolut de inteles, pentru ca uneori sunt foarte multi vizitatori.
 
nu e din cauza vizitatorilor ci din cauza opratiunilor de \"bucatarie\" interna
 
Salutare.
Nu stiu daca acesta este locul nimerit pt a ridica aceasta problema.
Insa...
Orice doresc sa fac (sau aproape orice) pe acest forum nu imi este permis.
Mi se spune ca nu am fost autorizat de administratori sau ceva asemanator.

Care este solutia?

Merci.


Sgt.Pepper
 
Ai incercat sa postezi si la alte topicuri ? Ideea e ca exista o limita de minim 5 postari per user inregistrat pentru a putea accesa ulterior alte functii, gen mesageria privata. Am avut niste probleme cu inregistrarea automata a unor spam-boti, care umpleau forumul de prostii si din cauza asta am ridicat un pic pragul de securitate. Incearca sa postez diferse comentarii la alte topicuri, si dupa ce faci totalul minim de 5 postari in forum, verifica din nou functiile respective.
 
Back
Sus