• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Propunere voluntariat !!!

ady24

New member
Înscris
8 Dec 2012
Mesaje
4.023
Scor reacție
0
Studiile din China si Japonia au aratat ca animalele pot fi reali avertizori pentru dezastre. Chiar si in Romania au existat studii si pentru seismul din 1977, chiar s-a pus in evidenta, ca .. din relatarile oamenilor, animalele au avut manifestari fie cu zile inainte fie cu o ora si minute inainte de acel dezastru.

Am putea face si noi acest lucru aici, in mod voluntar si in speranta, ca o facem si premergator unui astfel de viitor cutremur.

Va supun atentiei propunerea aceasta, care ar presupune urmatoarele lucruri:

- fiecare din noi am putea acolo unde suntem, manifestari deosebite ale animalelor, pe care am putea sa le postam intr-un nou topic al acestei pagini;

- fie ca avem in casa, pasionati fiind un acvariu sau terariu sau, alte animale (in colivii sau curte;

Mai conteaza sa ne si lamurim cu timpul care din manifestarile lor sunt specifice unui eveniment seismic si pentru asta ne-ar trebui ceva timp de urmarire.

In acest sens, voi reveni si cu o informare, din studii deja luate in considerare de seismologi.

Astept raspunsul dumneavoastra de participare si va multumesc pentru atentie si colaborare, anticipat.

P.S. ar mai fi de spus ca daca reusim sa infiintam aceasta "retea" aici, ea nu va ramane fara legatura sau raspuns.. oficial, doar o incercare in eter!
 
aici cred ca Mariana D. ne poate ajuta. ea are relatii printre iubitorii de animale.
 
buna:) un prim feedback: am un beagle si sunt pe facebook pe un grup inchis cu posesori de catei de aceeasi rasa, si nu numai. la evenimentele de pana acum, deci doar moderate, oamenii au mai simtit cate ceva, unii chiar s-au speriat. dar colegii nostri de apartament au continuat sa doarma bustean. o singura persoana a semnalat ca beagleita ei s-a trezit din motaiala si s-a uitat insistent catre pardoseala, taman inainte de a incepe sa se miste patul. deci, concluzie de la grupul de beagle: or sunt nesimtiti, ori e sub demnitatea lor sa se deranjeze la evenimente sub 5.7;)) asa ca, va tin la curent pentru viitor si...poate gasim specii/ rase mai sensibile :p
 
Ma bucur nespus ca exista interes pe aceasta tema, cu aceasta ocazie va rog ca cei care aveti si detineti animale de companie va rog sa postati aici orice comportament ciudat care apare de regula cu cateva zile sau ore inaintea unui seism important.
 
Am 2 pisici, si erau in aceeasi camera la cutremurul din Noiembrie 2014.

Ce au facut inainte? Nimic neobisnuit. Lucrez in mare parte de acasa si le cunosc foarte bine atat eu cat si prietena mea atunci cand ceva nu este in regula cu ele.

Stiu sigur un lucru din ce-am citit. Pisicile pot simti un cutremur cu pana la 2 minute inainte, dar studiile arata ca fac parte din categoria animalelor care nu se obosesc sa anunte pe altcineva. lafel ca si cand le strigi cand nu le gasesti si te aud dar nu te baga in seama .. nu le pasa sunt niste animale foarte egoiste si da egoiste a fost termenul folosit si de cercetatori :) Nu te baza pe pisici la cutremur.

Ce am observat in timpul cutremurului si dupa, au devenit foarte agitate si ma urmareau oriunde mergeam timp de cateva minute, cel putin cea mare nu am sa uit niciodata cat de speriata era si nu se dezlipea de mine, ceea ce este anormal deoarece nu este o pisica care sa iti stea la picior oriunde mergi niciodata.

Cam atat despre asta, sa speram no sa se repete curand.
 
Buna seara,

Referitor la comportamentele animalelor inaintea unor cutremure, pot spune ca am doi caini, un metis si un doberman. Dobermanul este imun la orice, in sensul ca nu il deranjeaza tunetele, fulgerele, zgomotul petardelor, artificiilor, nu a avut niciodata reactii ciudate nici inainte, nici in timpul, nici dupa vreunul dintre cutremurele moderate din ultima vreme.
In schimb, metisul este extraordinar de sensibil, tremura chiar si cu zeci de minute inainte de aparitia unei furtuni de vara, inainte de a se innora, inainte de a picura, se teme de zgomote puternice etc.
Tin minte ca in inainte de cutremurul de peste 5 grade din 2013, noaptea, noi ne uitam la un film, el dormea pe salteluta lui si brusc s-a ridicat, a venit langa noi si plangea usor, fara nici un motiv aparent. Am crezut ca vrea sa iasa afara in curte dar nu a vrut, practic nu vroia nimic, se uita la noi insistent si plangea. Se ducea sa se culce, apoi revenea cu aceeasi stare. Ulterior am adormit si am fost treziti de cutremurul din acea noapte-dimineata de octombrie. Nu stiu daca a simtit sau nu ceva, dar de mic mi s-a parut ca este un catel extrasensibil.
Ulterior in 2014, nu-mi amintesc exact perioada, dar stiu ca vuiau televiziunile apropo de numarul mare de cutremure din Vrancea, intr-o seara, avea aceeasi stare ca si in oct.2013, agitat, cu gura deschisa, respirand mai greu si scheunand usor, venea, pleca de langa noi. A doua zi, am aflat tot de la tv ca fusesera 3 cutremure intr-o noapte daca imi amintesc bine.
Voi incerca sa urmaresc mai atent manifestarile lui Bubu(asa il cheama ope catel) , pentru ca de la doberman nu ma astept sa fie prea conectat la miscarile din Vrancea :)
Mentionez ca in ambele cazuri era perioada weekendului si ne aflam la Sinaia si nu la Bucuresti.
 
Back
Sus