• Bine ati venit! Acesta este noul server al forumului Cutremur.net!

Reactii vietati

Aschiuta

New member
Înscris
16 Feb 2008
Mesaje
227
Scor reacție
0
La cutremurul din 27 decembrie am de raportat 3 comportamente bizare in ziua dinaintea cutremurului:
1. stoluri de porumbei zburand in acelasi timp, in cerc in directii diferite (impresia pe care o creau era de haos)
2. un porumbel a incercat sa intre in casa
3. o vrabiuta se tot dadea cu capul de geamul unei masini
Chiar eram curioasa daca o sa fie vreun cutremur. Si sincer, ma asteptam la unul mai mare.
 
Aschiuta a spus:
La cutremurul din 27 decembrie am de raportat 3 comportamente bizare in ziua dinaintea cutremurului:
1. stoluri de porumbei zburand in acelasi timp, in cerc in directii diferite (impresia pe care o creau era de haos)
2. un porumbel a incercat sa intre in casa
3. o vrabiuta se tot dadea cu capul de geamul unei masini
Chiar eram curioasa daca o sa fie vreun cutremur. Si sincer, ma asteptam la unul mai mare.

Cu cat timp inainte de cutremur s-a petrecut fiecare eveniment?
 
Primul a fost porumbelul pe la 11.00 dimineata. Apoi pe la pranz stolurile si vrabiuta undeva pe la 16.00. Orele sunt aproximative. Interesant mi s-a parut ca fenomenele s-au intamplat pe parcursul intregii zile. Si cine stie daca eram atenta la mai multe detalii poate as fi vazut mai multe...
 
Acestea sunt fenomene observate de obicei inaintea cutremurelor de pamant, in special inaintea celor mari, cum a fost cel din 1977. La porumbei explicatia este simpla privind comportamentul haotic: acestia se ghideaza in zbor urmarind liniile de camp magnetic ale pamantului care se modifica inaintea unui seism. Probabil perturbarile de camp au fost atat de puternice incat au afectat si vrabiile... Foarte interesant fenomenul. In ce localitate ai observat toate acestea?
 
Bucuresti, pe la Opera Romana. Stau foarte sus si am un spatiu foarte mare in fata. Dar nu inteleg un lucru: daca perturbarile erau mari, atunci de ce a fost cutremurul asa de mic. Eu una dupa ce am vazut ce am vazut, m-am dus repede si mi-am mai revizuit odata kit-ul, mi-am mai actualizat medicamentele, insa ma asteptam sa fie ceva mai mare... Nu ar trebui sa fie o legatura direct proportionala intre perturbari si intensitatea cutremurului?
 
Aschiuta a spus:
Bucuresti, pe la Opera Romana. Stau foarte sus si am un spatiu foarte mare in fata. Dar nu inteleg un lucru: daca perturbarile erau mari, atunci de ce a fost cutremurul asa de mic. Eu una dupa ce am vazut ce am vazut, m-am dus repede si mi-am mai revizuit odata kit-ul, mi-am mai actualizat medicamentele, insa ma asteptam sa fie ceva mai mare... Nu ar trebui sa fie o legatura direct proportionala intre perturbari si intensitatea cutremurului?

Teoretic asa ar trebui sa fie. Dar in realitate am observat tot felul de discrepante. De exemplu, la cutremurul din 2004 cainele meu nu a schitat nici o reactie. Am intrebat si pe alti cunoscuti care au acvarii de pesti, pasari in colivie, caini, pisici, nimeni nu a sesizat nimic. Nici cei de la tara pe care i-am intrebat nu au observat nimic la animalele domestice. In 1986 iarasi ceva asemanator, aveam pe langa bloc aciuati niste caini care desi noaptea erau foarte activi si latrau fiecare om care trecea pe strada, in seara aceea nici nu i-am auzit, si nu i-am auzit nici cand am iesit afara.

Ma bucur sa aflu ca sunt persoane care au kit-uri de urgenta :p Bravo!
 
papagalita mea a innebunit cu o ora jumate inainte de cutremurul din 2004. dar la cel de anul asta nu a avut nici o reactie.
 
La cel din 2004 am gasit furnici in chiuveta, iar cainele a schieunat insistent cam pe la orele pranzului. De asemenea cainele s-a speriat si in timpul cutremurului, fapt pe care nu l-am sesizat si la alte cutremure...
 
La cutremurul de pe 13 iulie 2010 am de raportat in dimineata aceleasi zile urmatoarele ciudatenii:
- porumbeii zburau haotic de dimineata, erau multi - de obicei sunt mai rari pe la ora aia - 06.00 (de obicei zboara in stol compact si se misca sincron, azi dimineata incepeau in stol cat de cat compact si se imprastiau care incotro, nu erau deloc sincronizati, ba chiar aveai impresia ca se vor ciocni unii de altii);
- o musca mare (si urata:))) se dadea cu capul de geam ca si cand era in casa si incerca sa iasa afara, numai ca era afara si parea ca vrea sa intre in casa (afara era racoare, nici nu daduse soarele prea bine, iar la noi in casa era o caldura de nedescris, deci nu se poate spune ca voia sa intre la "racoare"). vreo 5 minute mi-a tocat nervii (pt ca avem de lucru la geam).

Chiar ma gandeam sa ii zic mamei sa stea cu baietul mai mult afata si sa urmareasca vrabiile, dar am zis ca mi-am pierdut mintile daca am ajuns sa cer sa dea mai multa atentie vrabiilor decat copilului...

Ori eu am noroc sa vad astfel de comportamente, ori nu stiu ce sa mai zic...
 
Back
Sus